A stressz is okozhat asztmás tüneteket: 5 árulkodó jel, hogy ideje lazítani
Az asztmás betegek tünetei akkor is fellángolhatnak, hogyha a gyógyszerek jól be vannak állítva.
Ha valaki nemrég járt orvosnál, légzésfunkció rendben, az asztmagyógyszerek jól beállítva, de az utóbbi időben mégis egyre többször fullad, köhög, úgy érezheti, mintha visszatértek volna az asztmás tünetek.
Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa egy lehetséges kiváltó okra hívja fel a figyelmet.
Stressz és asztma
Munkahelyi, családi vagy iskolai feszültségek, problémák? Amikor valaki stresszhelyzetbe kerül, tapasztalhatja, hogy az asztmás tünetei fellángolnak. A stressz ugyanis fokozza az asztmás tünetek súlyosságát, gyakoriságát és időtartamát.
- Az erős érzelmek légszomjat, légzési nehézséget okozhatnak, emiatt kiválthatják az asztma tüneteit, de rontják a betegek állapotát azáltal is, hogy fokozzák az érzékenységet az asztmát kiváltó egyéb tényezőkkel, például allergénekkel, füsttel, magas páratartalommal, hideggel szemben. Aki a tartós stresszt egészségtelen szokásokkal próbálja oldani, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, szintén megnöveli az asztma súlyosbodásának kockázatát.
Ilyen tüneteket okozhat a stressz asztmásoknál
Például egy vizsga előtt is előfordulhat, hogy az asztma átmeneti romlása tapasztalható, ám ezek a panaszok rendszerint a stresszhelyzet megszűnésével el is múlnak. A tartós stressz vagy szorongás hatása azonban már hosszabb távon jelentkezik, az érintettek az alábbi tünetekről számolnak be:
- szorítás a mellkasban,
- zihálás, légzési nehézség, légszomj,
- sípoló légzés,
- fáradékonyság, csökkent fizikai terhelhetőség,
- köhögés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezért fontos az orvossal konzultálni
A legjobb megoldást természetesen a stressz kerülése jelentené, ám ez a való életben aligha kivitelezhető. Ha elkerülni nem is tudjuk, de kezelni meg lehet tanulni. Ebben például légzőgyakorlatok, meditáció és a jóga is segíthet, de érdemes több módszert kipróbálni, a lényeg, hogy találjunk módot a kikapcsolódásra, relaxációra.
Nagyon lényeges az asztmaakcióterv betartása. Ha a tüneteink erősödnek, kövessük az ott leírtakat, hogy az asztmás rohamot megelőzzük. Figyeljük magunkat, vezessünk tüneti naplót! Ha azt tapasztaljuk, hogy vizsgaidőszakban mindig nehezebb a légzésünk, egyeztessünk kezelőorvosunkkal, hogy a következő alkalommal már tudjuk, hogyan kell a gyógyszeres kezelést módosítani, hogy a tüneteket megelőzzük. Tartós stresszhelyzetben is konzultáljunk soron kívül, hiszen többnyire ilyenkor is szükség van a gyógyszeradagok módosítására.
A 8 legjobb szobanövény, ami javítja a levegő minőségét
A szobanövények nem csak dekoratívak, a levegő minőségének javításában is segíthetnek.
A 8 legjobb szobanövény, ami javítja a levegő minőségét: asztmával és allergiával küzdőknek különösen ajánlottak
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)