A különféle alvászavarok nagy tömegeket érintenek, ám a megfelelő életmód, az étrendbeli változtatások, a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag fogások előnyben részesítése is nagy segítséget jelenthet az éjszakai forgolódás mérséklésében.
A alvászavarok hosszú távon számos negatív következménnyel járhatnak az egészségre nézve. Az átmeneti kellemetlenségek, dekoncentráltság mellett a kialvatlanság kimutathatóan növeli a diabétesz, a szívbetegség vagy az Alzheimer-kór kockázatát is.
Alvást segítő nassolnivalók
A nem megfelelő vacsora nemcsak a hízás rizikóját növeli meg, de a reflux, a vércukorszintzavarok és az álmatlanság kialakulásának kockázatát is - korábbi cikkünkben bemutattuk, mik a legrosszabb választások a nap utolsó étkezésére.
Természetesen nem minden az étkezés: olyan apróságokon is sok múlik, mint a szoba berendezése, az elalvás körülményei, az álomba merülést felgyorsító trükkök, a képernyőhasználat kerülése, vagy épp a rendszeres, de nem későre időzített mozgás. Néhány esti nassolnivaló a benne levő hasznos tápanyagok révén segíthet az elalvásban is.

A meggy csipegetése ideális az esti órákban. A kutatók a meggylét
vizsgálták meg, amely a benne levő L-triptofán révén segít a melatonin termelésében és a könnyebb elalvásban.
Fotó: Aleksandr Zubkov / Getty Images Hungary

Egy kis banánt keverj össze egy evőkanál cukrozatlan mandulavajjal esti nassolnivaló gyanánt. A gyümölcs révén a vér melatoninszintje megugrik, a mandula pedig E-vitaminban és alvást támogató magnéziumban is gazdag.
Fotó: MSPhotographic / Getty Images Hungary

A kivi is segíthet a jobb alvásminőség elérésében, alacsony kalóriatartalma mellett a C-vitamin-bevitelt is biztosítja. A gyümölcs a
kutatások szerint jó szerotoninforrás, melynek révén segíti az ellazulást este, és még az étvágyat is csökkenti.
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

A sajt és egyéb tejtermékek jó L-triptofán-források, ha pedig azokat egy kevés szénhidráttal, például teljes kiőrlésű keksszel kombinálod, még jobban elérhetővé válik az anyag az agy számára, segítve a szerotonin és melatonin termelődését.
Fotó: jenifoto / Getty Images Hungary

A teljes kiőrlésű gabonafélékből, így a zabpehelyből készült főtt kása is ideális vacsora. Alacsony kalóriatartalmú, magnéziumban, B-vitaminokban gazdag, a melatonin termelődését segíti. Még jobb, ha olajos magvakkal, tejtermékkel kombinálod.
Fotó: Arx0nt / Getty Images Hungary

A diákcsemege majszolása is szuper ötlet esténként, melyet akár
magad is elkészíthetsz tetszés szerint dióból, szárított áfonyából, mandulából. A magnézium vagy a B-vitaminok révén a jó alvásminőséghez is hozzájárulnak, és az elégséges fehérjebevitelt is biztosítják.
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Az edamame, vagyis a zöld szójabab jelentős mennyiségű triptofánt tartalmaz, támogatja a melatonintermelést. Magában, hummuszként, pörkölve is fogyasztható, remek fehérjeforrás.
Fotó: PamelaJoeMcFarlane / Getty Images Hungary

A tökmag magas magnézium- és triptofántartalma révén segíti a szervezet megnyugvását és a melatonintermelést, a
kutatások szerint is jobb alvást biztosít. A folyamat még hatékonyabb szénhidrát fogyasztásával együtt, egy kisebb alma vagy pár szem mazsola is hasznos lehet.
Fotó: Blanchi Costela / Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images Hungary.)
Villámgyorsan elalszol, és nem ébredsz fel éjszaka: 3 bevált technika alvászavar ellen
Ezek a módszerek már a világ számos pontján bizonyítottak, a stresszkezelésben is a segítségedre lehetnek.
Elolvasom