Növeli a zsírszövet tárolási kapacitását: a kevés alvás nagyon rossz a diétának
Egy svéd kutatás szerint túlsúlyt és cukorbetegséget okoz, ha így alszol.
Sokan gondolják, hogy a kevés, nem kellően pihentető alvás, a stresszes életmód súlyvesztéshez vezet, ám valójában ennek épp az ellenkezője igaz.
A svédországi Uppsala Egyetem kutatói által végzett epidemiológiai vizsgálatok szerint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata magasabb azoknál, akik váltott műszakban dolgoznak, vagy krónikus alváshiányban szenvednek.
Az alváshiány növeli a zsírszövet kapacitását
Az alvászavar, illetve alváshiány önmagában képes arra, hogy molekuláris változásokat idézzen elő a szövetek szintjén, súlygyarapodáshoz vezetve ezzel. A svéd kutatás során 15 egészséges, normál testsúlyú embertől vettek szövetmintákat az éjszakai pihenést követően. A vizsgálatban részt vevők bizonyos napokon nyolc órát alhattak, de megesett, hogy egész éjjel ébren tartották őket. A reggeli órákban a kutatók a vázizomzatból és a zsírszövetből is vettek biopsziával mintát. Azokon a napokon, amikor az éjszakai pihenés nem volt kielégítő, a zsír- és az izomszövet az elhízásra és a cukorbetegségre jellemző, zavart anyagcserét mutatott.
- A kutatás során megfigyelhető volt, hogy az alvásveszteségre válaszul molekuláris szintű gyulladásos folyamatok indultak el a szervezetben. Emellett észlelhető volt, hogy az alváshiány hatására megnövekedett a zsírszövet tárolási kapacitása, amivel egyidejűleg a szervezet az izmok fehérjetartalmából nyert energiát - mondta a kutatásban részt vevő Jonathan Cedernaes.
Így aludj, ha fogyni akarsz!
Míg a tizenévesek számára 8,5-9,25 óra alvást javasolnak az amerikai Nemzeti Alvás Alapítvány szakértői, addig a felnőtt szervezet számára napi hét-kilenc óra alvás lenne ideális. Az idősödés folyamata egyfajta természetes álmatlansággal jár - vagyis, ahogy telnek az évek, teljesen normális, hogy az emberi szervezet kevesebb alvást igényel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Összhangban a cirkadián ritmusoddal
Ha egészséged megőrzése, illetve az ideális testsúly elérése a cél, egyfelől fontos, hogy mennyit alszol, másfelől az is, hogy mikor. Ahhoz, hogy ne kelljen tartanod a fentiekben leírt molekuláris szintű változásoktól, melyek a zsírszövet növekedéséhez vezetnek, érdemes tested cirkadián ritmusával összhangban létezned. Ha figyelsz szervezeted belső órájára, és nem ülsz a képernyő előtt éjszakába nyúlóan, észre fogod venni, hogy 22 óra körül elálmosodsz. Ekkorra ugyanis napfény hiányában a tobozmirigyed kellő mennyiségű melatonint választott ki. Érdemes ezt az időszakot kihasználni, és 22 óra környékén - de legkésőbb éjfélig - nyugovóra térni, hiszen ilyenkor lesz legpihentetőbb az alvás, és tested hormonháztartását sem borítod fel.
Ahogy a lefekvésnek, úgy a felkelésnek is megvan a maga - szervezeted belső órája által diktált - ideje. Reggel 6 és 7 óra között csökken a melatoninszinted, amivel párhuzamosan nő az adrenalin és a kortizol szintje. Ha tehát tiszteletben tartod saját cirkadián ritmusodat, nemcsak kipihent leszel, de a kilók is könnyebben olvadnak le rólad.
Alvászavart okozó ételek
Az alábbiakban mutatunk néhány ételt, melyet nem ajánlott az esti órákban fogyasztani, mert megzavarhatják az éjszakai pihenést.
Alvászavart okoz, pedig sokan eszik vacsorára: 10 dolog, amitől nem bírsz elaludni
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- cukorbetegség