Így reklámozták a fogzást könnyítő morfiumszirupot - Sok baba halt bele Mrs. Winslow csodaszerébe

Mrs. Winslow szabadalmaztatott szirupját a patikákban vény nélkül lehetett kapni.

Mrs. Winslow szirupja

A gyereknevelésben nem új keletű dolog, hogy a gyors siker reményében olyan szereket alkalmaznak a szülők, melyek hosszú távon komoly problémákat vetnek fel, egészségkárosító hatásuk utóbb beigazolódott.

A máktea vagy a pálinkás kenyér hazánkban is ismert alvást segítő, sírást enyhítő eszköz volt, léteztek azonban a történelem során olyan szabadalmaztatott szerek is, melyekhez gyógyszertárban vény nélkül lehetett hozzájutni.

Mrs. Winslow fogzást könnyítő morfiumszirupja

A fogzást könnyítő morfiumszirup Mrs. Winslow's Soothing Syrup néven vált ismertté az Egyesült Államokban. A gyógyszert Mrs. Charlotte N. Winslow állította össze, és először veje, Jeremiah Curtis és Benjamin A. Perkins kezdte forgalmazni Maine államban 1845-ben. Innentől kezdve csaknem száz éven át lehetett kapni gyógyszertárakban, használták országszerte csecsemők nyugtatására, fogzás könnyítésére, fogak tisztítására, lehelet frissítésére, valamint a székrekedés enyhítésére is. A csodaszer színes reklámjai békés, boldog babákat, kisgyerekeket mutattak, akiket csinos édesanyjuk ölelt. Többek között újságokban, receptkönyvekben, naptárakban hirdették a morfin-szulfátból, nátrium-karbonátból, borszeszből és ammóniából álló készítményt.

Veszélyes fájdalomcsillapítók

A morfiumot mint hatóanyagot először egy Friedrich Sertürner nevű német tudós állította elő nyers ópiátnedvből történő izolálás révén 1805-ben. Több mint egy évtizeddel később a Merck gyógyszergyár kereskedelmi forgalomba hozta a fájdalomcsillapító hatású morfiumot, melyet aztán más cégek és magánvállalkozók is beépítettek szabadalmaztatott gyógyszereikbe. Az 1870-es években már széles körben használták ezeket a vény nélkül kapható, fájdalomcsillapító, morfiumtartalmú készítményeket az Amerikai Egyesült Államokban. Az ópiumból készült fájdalomcsillapítók minden korosztály számára függőséget okoztak, de gyermekek számára még kis adagokban is különösen veszélyesek voltak.

Vény nélkül kapható "csodaszer"

Mrs. Winslow szabadalmaztatott szirupját a patikákban vény nélkül lehetett kapni. Ekkor a gyártókat még nem kötelezték rá, hogy a készítményeken feltüntessék az összetevők listáját, így a szülők nem voltak tisztában vele, hogy mit is adnak valójában a gyereküknek. Nem egy gyermek aludt el örökre Mrs. Winslow csodaszerétől, ám a XIX. században még jóval magasabb gyermekhalandóság miatt a szülők még sokáig nem fogtak gyanút.

Néhány évtized alatt azonban az emberek elkezdték megtalálni az összefüggést a morfiumtartalmú készítmény és a mérgezések okozta halálesetek között. A közfelháborodás odáig vezetett, hogy az Amerikai Kongresszus 1906-ban elfogadta a tiszta élelmiszerekről és gyógyszerekről szóló törvényt. A törvény megkövetelte a gyártóktól, hogy bizonyos összetevőket feltüntetessenek a termékek címkéjén, beleértve az ópiátokat, a kokaint és a kannabiszt. Röviddel ezt követően pedig az Amerikai Orvosi Szövetség elítélte Mrs. Winslow fogzást könnyítő szirupját, és az összetevők veszélyes kombinációja miatt megszűnt a forgalmazása.

Olvass tovább: mérgező növények a kertben

Mutatjuk, melyek azok a tavaszi, kerti növények, amelyektől jobb távol tartani a legkisebbeket. 

8 kedvelt tavaszi kerti növény, ami mérgező: ne hagyd velük játszani a gyereket

Nézegess képeket!

Elolvasom

Forrás: https://museum.dea.gov/

(Képek: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük