Hogyan illik bele a banán a fogyókúrába? Akkor a leghasznosabb, ha így eszed
Hiába gyümölcs, mégis van olyan időszak, amikor jobb, ha más ételt választasz helyette.

A legtöbben azt gondolják, hogy a fogyókúra során gyümölcsöt gyakorlatilag korlátlanul ehetnek. Ez részben igaz is, hiszen legtöbbjük sok-sok vizet és rostokat tartalmaz, így alacsony a kalóriatartalmuk. Ebből adódik, hogy szinte lehetetlen annyit megenni belőlük, ami már túlzottan sok lenne.
Hiába gyümölcs azonban a banán, ez mégsem egészen igaz rá. A banánban ugyanis az egyik legmagasabb gyümölcscukor mennyisége, olyannyira, hogy csak a mangó tesz túl rajta. Elmondjuk, ez miért nagyon fontos a fogyókúra szempontjából, és miként érdemes fogyasztani!
Banán a fogyókúra alatt
Érdemes először is megnézni, hogy mi van pontosan a gyümölcsben. A banán bővelkedik rostokban, ugyanis 100 grammjában a naponta szükséges rostmennyiség körülbelül egytizede, 2,6 gramm található. Ugyanennyi banánban 1 gramm fehérjét, 0,3 gramm zsírt és 23 gramm szénhidrátot találsz, melyből jókora mennyiség, 12 gramm cukor. A szénhidrátoknak része némi rezisztens keményítő is, mely lassabban emészthető más keményítőknél, így hosszabban biztosít jóllakottságot. Mindez összesen 95 kalóriát tesz ki, ami a gyümölcsök közt magasnak számít, ám messze elmarad a csoki csaknem 600 kalóriájához képest.

A banánban azonban jelentősen rosszabb a rostok és a cukrok aránya, mint a többi gyümölcsben, ami arra vezet, hogy a banán szénhidrátjai rövidebb idő alatt szívódnak fel az átlagnál, hamarabb megdobják a vércukorszintet, majd amikor az visszaesik, ismét megéhezel. Mivel ez ebben az esetben egy viszonylag gyors folyamat, ezért a banán gyors felszívódású szénhidrátnak számít. Messze nem tartozik azonban a legrosszabbak közé.
Ezt a glikémiás index is megmutatja, mely egy olyan mérőszám, mely alapján meg lehet állapítani, hogy egy szénhidráttartalmú étel mekkora vércukorszint-ingadozást vált ki a cukorhoz képest. A cukor glikémiás indexe 100, ami nagyon magas, de az érték 55 alatt alacsonynak számít. Egy érett banán GI-je 52, egy túléretté 58 körülbelül. Ez a gyümölcsök közt magas érték, ám sok hasonlóan édes étel, például, az előbb említett szelet csoki mögött messze elmarad.
Hogyan érdemes fogyasztani?
Ezek alapján nem árt megválogatni hogyan, és mikor eszel banánt, ha fogyni akarsz. Kerülendő a gyümölcsöt magában enni reggel és este, ilyenkor ugyanis a szervezet inzulinérzékenysége úgy alakul, hogy a banán után hamarabb megéhezel, és könnyen lecsúszik egy-két felesleges, hizlaló falat. Ha viszont más rostokat is viszel be mellé - például egy spenótos banánturmix formájában - akkor ezekben az időpontokban sem kell kizárnod.
Edzés előtt jó alkalom adódik a banánevésre. Ilyenkor ugyanis a gyümölcs egészséges forrása lehet a gyors felszívódású szénhidrátoknak, melyeket a szervezet glikogénné alakítva az intenzív mozgás során felhasznál. Ez részben védi a sovány izomtömeget, részben pedig segít, hogy az edzésen energikus maradj végig.
A banán jó diétás desszert lehet, sőt, akár sütemények édesítésére is használhatod a cukor helyett. Nem szabad azonban soha sem megfeledkezned a kalóriatartalmáról. Egy nagy banán esetében érdemes körülbelül 110 kalóriával számolnod.
A banán emésztést segítő, béltisztító rosttartalmán kívül előnyei közé tartozik, hogy C- és B6-vitamin is bőven van benne. Ennek ellenére nem érdemes napi egy-két banánnál többet enni összesen. A csak banán fogyasztását engedélyező monodiéták pedig nagyon könnyen vitaminhiányhoz, izomtömegvesztéshez és visszahízáshoz vezetnek, így kerülendőek.
Szuper banánturmixok
A következő tíz turmixrecepttel azonnali löketet adhatsz az anyagcserédnek, mely onnantól kezdve egész nap pörögni fog. Próbáld ki őket!
OLVASD EL EZT IS!

- sütőtök
- fogyasztó praktikák