Az általános laborvizsgálatok olyan paramétereket is képesek felmérni, mint a koleszterin vagy a triglicerid szintje a szervezetben. A hosszú távon a határértéket meghaladó eredmények mielőbbi életmódváltás szükségességét helyezik kilátásba. Szerencsére már néhány apró változtatás is sokat számít.
A triglicerid a vérzsírok fajtái közé tartozik, részben a szervezetben termelődnek, ám a nem megfelelő étrend is nagyban felelős lehet magas szintjéért. A zsírszövetekben és a vérben megtalálható triglicerid energiát biztosít a sejtek működéséhez.
A trigliceridszint csökkentése
A trigliceridszint határértéken túli szintje növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke, a trombózis, illetve az érelmeszesedés kockázatát is, különösen magas LDL-koleszterin-szint és egészségtelen életmód esetén. A koleszterinszint csökkentésének fontosságáról korábbi cikkünkben olvashattál.
A trigliceridszint normálértéke általában 1,7 mmol/l alatt van az egyes laborok méréseiben, magas számokhoz hozzájárul a húsban, zsírokban bővelkedő étrend, a passzív életmód, de akár a szervi megbetegedések, gyulladások is. Néhány módszerrel hatékony változások érhetők el, melyek a szív védelme érdekében nélkülözhetetlenek.

Az egészséges testsúly elérése a szívbarát életmód egyik fontos kulcsa.
Kutatások bizonyították, hogy már 5-10%-os testtömegvesztés is jelentősen csökkenti a trigliceridszintet.
Fotó: Kathrin Ziegler / Getty Images Hungary

Az étrendben levő túl nagy mennyiségű cukor növeli a triglicerid mértékét és a krónikus betegségek kockázatát, a cukros italokat gyakran fogyasztók
több mint 50%-kal nagyobb valószínűséggel rendelkeznek magas vérzsírszinttel. Az alacsonyabb szénhidrátbevitel hozzájárul az egészséges értékek eléréséhez.
Fotó: dima_sidelnikov / Getty Images Hungary

A rostban gazdag étrend is kulcsfontosságú, nemcsak az emésztés, de a vérzsírszint szempontjából is. Egy túlsúlyos felnőttek körében végzett
vizsgálat is alátámasztotta az élelmi rostokban bővelkedő táplálkozás trigliceridszintet csökkentő hatását.
Fotó: Natalia Gdovskaia / Getty Images Hungary

A rendszeres testmozgás hasznos része az egészségmegőrzésnek, a triglicerid szintjének csökkentése érdekében különösen az aerob edzések javasoltak. Heti
legalább 150 perc gyaloglás, kocogás, kerékpározás vagy úszás rendkívül hatékony lehet.
Fotó: Drazen Zigic / Getty Images Hungary

A transzzsírok bevitele fokozza a gyulladásokat a szervezetben, növeli a koleszterin- és trigliceridszintet is.
Bizonyított, hogy ha a transzzsírokat többszörösen telítetlen zsírokkal helyettesítik, az segít csökkenteni ezt a szintet. A telítetlen zsírokat is érdemes korlátozni, ám a halak, növényi olajok fogyasztása erősen javasolt.
Fotó: Farknot_Architect / Getty Images Hungary

Az alkohol elhagyása is rendkívül hatékony segítség, ugyanis ez magas kalóriabevitel mellett növelheti a triglicerideket szállító, nagyon alacsony sűrűségű lipoproteinek szintézisét a májban.
Egyes kutatások szerint már a mérsékelt alkoholfogyasztás is növelheti akár 53%-kal a vérzsírszintet.
Fotó: BrianAJackson / Getty Images Hungary

A csonthéjas magvak, diófélék a
tanulmányok szerint hasznosak a trigliceridszint csökkentése és a szív védelme érdekében. Rostot, omega-3 zsírsavat és telítetlen zsírokat is tartalmaz többek között a dió, a pisztácia, a mandula vagy a brazil dió is, noha a kalóriatartalmukról nem szabad megfeledkezni.
Fotó: Peter Dazeley / Getty Images Hungary

A természetes étrend-kiegészítők is segíthetnek, ám a kúra megkezdése előtt fontos szakorvossal vagy dietetikussal egyeztetni. A halolaj-, a görögszéna- és a kurkumintartalmú készítmények és a D-vitamin is hatékony lehet.
Fotó: Olena Ruban / Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images Hungary.)
Csökkenti az infarktus esélyét, ha mindennap fogyasztod - 10 kötelező, szíverősítő étel
A szíverősítő táplálékok hasznosak a vérkeringésnek, és még finomak is.
Elolvasom