Gyorsítja a zsíranyagcserét, rendbe teszi a bélflórát: a rezisztens keményítők szerepe a diétában
A rezisztens keményítők rendbe teszik a bélflórát, és segítenek a testsúlyszabályozásban is.
A növények raktározott tápanyaga a keményítő, ami három csoportra osztható: vannak a gyorsan emészthetőek, a lassan emészthetőek és a jóval ritkábban, valamint kisebb mennyiségben előforduló rezisztens keményítők.
Rezisztens keményítő a burgonyában, a gabonafélékben, a nyers zöldségekben, a hüvelyesekben vagy a rizsben is fellelhető. Mutatjuk, hogyan válhat hasznodra a fogyasztása.
A rezisztens keményítő pozitív hatásai
A rezisztens keményítő nemcsak a pluszkilók leadásában segíthet, de segíthet a súlygyarapodással járó betegségek ellensúlyozásában is.
A rezisztens keményítők olyan szénhidrátokat jelölnek, amelyek oldható rostként emésztetlenül hagyják el a gyomrot, és csak a vastagbélben kerülnek felhasználásra, amit a szervezet nem alakít energiává. Mivel nem kerülnek a véráramba, hanem emésztetlenül a belekbe jutnak, a vércukrot sem dobják meg, és sokáig eltelítenek. Egyszerűen azt mondhatjuk, hogy amíg a keményítők emésztésekor általában glükózzá bomlanak, a rezisztens keményítő nem emésztődik meg a vékonybélben, ezáltal nem emeli a glükózt, és a diétázók is többet ehetnek belőle. Azonban más pozitív tulajdonságuk is van.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A rezisztens keményítők egyrészt táplálják a jótékony bélbaktériumokat, növelik a számukat a szervezetben, másodsorban növelik a rövid láncú zsírsavak, például a butirátok - vajsav - termelődését, ami amellett, hogy gyorsítja a zsíranyagcserét, javítja a bélfal épségét azáltal, hogy megakadályozza a kórokozók és a toxikus anyagok átjutását, javítja az inzulinérzékenységet, ezáltal segít abban, hogy a vércukorszint ne ingadozzon.
A rezisztens keményítők megkönnyítik a székelést, ezáltal székrekedés ellen is bevethető, valamint fogyasztásával gyorsabban jóllakottnak érzi magát az ember, így kevesebb kalóriát fogyaszt.
A rezisztens keményítő fajtái
Négy különbözőféle rezisztens keményítő létezik.
1-es típusú: magvakban, nyers gabonákban, például a zabban vagy hüvelyesekben található.
2-es típusú: ezek megtalálhatóak például a banánban és a nyers burgonyában.
3-as típusú: a főtt, sült és visszahűtött ételekben található, például a rizsben vagy a kukoricában. A hűtés az emészthető keményítők egy részét rezisztens keményítőkké változtatja. A nyers zöldségekben levő keményítők a főzés során egyszerű keményítőkké alakulnak át, ezért lesz például az egészséges krumpliból kevésbé egészséges sült krumpli.
4-es típusú: csak kémiailag előállítható rezisztens keményítő, amely meghatározott célokra készül, nem fordul elő természetes élelmiszerekben.
Az ajánlások szerint a rezisztens keményítő egészségre gyakorolt jótékony hatása végett minimum 6, maximum 30 gramm bevitele tekinthető biztonságosnak. Például a főtt krumpli 100 grammja 3,5 gramm rezisztens keményítőt tartalmaz.
Így fogyhatsz hüvelyesekkel
A hüvelyesek például remek kiegészítői a fogyókúrának, hiszen tele vannak fehérjével, értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal, de számos más módon is segíthetik az életmódváltást.
Csökkenti a hasi zsírt és a koleszterinszintet, szabályozza a vércukrot: így fogyhatsz a hüvelyesekkel
ElolvasomBorító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- túlsúly