Nem kell tartani a hormonpótlástól menopauza idején: a nőgyógyász szerint sokat segíthet
A változókorban lévő nők számára hatalmas segítség lehet a hormonpótlás, de más módszerekkel is csökkenthetők a tünetek.
Ha egy nő a kánikulától függetlenül is verejtékezik, alvászavarai vannak, nem tud megszabadulni a pluszkilóktól, és változókorban van - érdemes részt vennie egy kivizsgáláson.
A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek enyhítéséről dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.
Szükséges lehet hormonpótlás is
A menopauza egy - akár hosszú évekig tartó - folyamat, amely során a petefészkek működése fokozatosan leáll, a női ciklus szabálytalanná válik, a hormonértékek széles határok közt ingadoznak, majd az ösztrogénhormon termelődése meg is szűnik. A menstruáció végleges elmaradását követően a hüvely és a húgycső kiszáradhat, sérülékennyé válhat, így a nők könnyebben szembesülhetnek különböző fertőzésekkel, és ugyancsak gyakoribbak a vizelettartási problémák is.
Mivel a változókori tünetek jó része éppen az ösztrogénhormon hiányának köszönhető, súlyos panaszok esetén mindenképpen érdemes elgondolkozni ennek és más hormonoknak a pótlásáról. Az optimális megoldáshoz feltétlenül szükséges részt venni egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűségmérésen, ultrahangvizsgálaton, illetve ha indokolt, a szakorvos javaslatára további vizsgálatokon is. A hosszú távú egészséget és a kellő információkat figyelembe véve az érintettnek és a szakorvosnak együtt kell meghoznia a döntést. A cél mindenképpen a legkisebb, még hatékony adag előírása.
Sokat segíthet a terápia
- A menopauza tünetei ellen nagy segítség lehet a tudatos hormonpótlás. Korábbi, téves híresztelések miatt néhányan tartanak a hormonpótlástól. Holott ez a fajta terápia mindazoknál nagy segítséget jelenthet, akiknek 45 éves kor előtt marad el a menstruációjuk vagy a negyven és hatvan év közöttiek közül azoknak, akik hőhullámokkal, alvászavarral küzdenek, és veszélyeztetettek a csontritkulás szempontjából - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kezelésekkel tulajdonképpen a menopauza idején elvesztett ösztrogén juttatható a szervezetbe, ami nemcsak a kínzó panaszok enyhítése miatt fontos, de 15-20%-kal csökkenhet például a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, valamint mérséklődhet a méhtest- és a béldaganat rizikója. Az ösztrogén mellett szükség lehet még a progeszteron pótlására is - erről természetesen a kivizsgálás után lehet dönteni. A szükséges hormonpótlást minden esetben egyénre szabva kell elrendelni, és rendszeres orvosi kontroll mellett lehet biztonságosan alkalmazni.
Életmódtanácsok a menopauza kínzó tünetei ellen
Hőhullámok és éjszakai izzadás:
- Legalább heti háromszor ajánlott mozogni, sportolni.
- Érdemes alkalmazni a stresszkezelés különböző módszereit.
- Fontos a rendszeres szellőztetés a hálószobában, ha az időjárás engedi, nyitott ablaknál könnyebb lehet az alvás.
- A fűszeres ételek, a kávé, az alkohol és a dohányzás fokozza a tüneteket, ezeket ajánlott elhagyni.
Alvászavarok:
- Ne este legyenek az edzések!
- Ajánlott kerülni a koffeint.
- Azonos időben érdemes felkelni és lefeküdni.
Elhízás és csontritkulás:
- Az étkezés alapját képezzék a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabona, a hal!
- Fontos kalciumban gazdag élelmiszereket választani, és ellenőriztetni a D-vitamin-szintet, szükség esetén egyeztetni a pótlásról.
- A fizikai aktivitás segít a hízás és a csontritkulás ellen.
- Legalább hét óra alvás ajánlott naponta.
Vaginális diszkomfort és szárazság:
- Érdemes kipróbálni a vény nélkül kapható síkosítókat.
- Nem kell lemondani a szexről, hiszen a "gyakorlás" csökkentheti a tüneteket.
Vizelettartási zavarok:
- Az intimtorna vagy más, belső izmokat megmozgató torna sokat segíthet, ilyen esetben ajánlott orvosi tanácsot kérni.
Étrend az egészséges hormonrendszerért
A hormontermelést helyreállító ételekkel és italokkal megelőzhetők a kellemetlen tünetek, így az elhízás és a fáradékonyság is.
Rendbe teszik a hormonrendszert: 10 étel és ital, amiből sokkal többet kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)