Úgy rámászik az agyra, mint a drog: így hatnak a finomított élelmiszerek
A finomított élelmiszerek intenzív hatást gyakorolnak az agy jutalomközpontjára, így okoznak ételfüggőséget.
Általában nem gondoljuk, hogy bármi hasonló lenne az ételekben és a drogokban, pedig a két kategóriának van közös metszete. Na nem a kokain vegyjelére gondolunk, de mindkettő erősen hat a szervezetre és az egészségre, és sokan nem tudják, hol a határ.
A feldolgozott élelmiszerek intenzív hatást gyakorolnak az agy jutalomközpontjára, és dopamint szabadítanak fel, ez okozza a függőséget. A gyorsételek a legproblémásabbak, mert ezek tele vannak telített zsírral, sóval és adalékanyagokkal. Ezt már régóta sejti a tudomány, de a Michigan Egyetem tudósai bizonyítani is tudták 2015-ben megjelent tanulmányukban.
Finomított élelmiszerek
A Michigan Egyetem tudósai 518 alanyt kérdeztek ki, köztük 120 diákot, akiknek akadtak problémáik az addiktív evéssel. 35 ételt kellett sorba állítaniuk a legaddiktívabbtól a legkevésbé addiktív felé. A legaddiktívabb ételek listáját mi is bemutattuk egy korábbi cikkünkben.
A kutatók, hogy leszűkítsék, mégis melyek azok az ételcsoportok, amelyek a legnagyobb valószínűséggel vezetnek függéshez, olyan ételeket mutattak a résztvevőknek, melyek vagy sok zsírt, finomított cukrot és szénhidrátot tartalmaztak, mint a csoki vagy a sült krumpli, vagy sok zsírt, de szénhidrátot keveset, mint a sajt vagy a bacon, vagy sok szénhidrátot, de zsírt keveset, mint a perec vagy a szénsavas üdítő , vagy mindkettőből keveset, mint a brokkoli vagy a csirke.
Ez alapján a tudósok arra jöttek rá, hogy csakúgy, ahogy például a mák esetében a finomítás során születik meg az ópium, az ételek finomításával, az emberek igényeihez alakításával egyes ételcsoportok már arra a szintre jutottak, hogy komoly addikciót okozhatnak.
A résztvevők mindannyian a finomított ételeket találták a legvonzóbbnak, vagyis azokat, amelyeket úgy alakítottak ki, hogy minél több zsír és finomított szénhidrát legyen bennük. Bár a válaszadók különböző listákat állítottak össze, mindenkinek nagyjából ugyanazokkal az ételekkel volt gondja: a csokival, a pizzával, a fagylalttal, a sütikkel és a sült krumplival.
A kutatók szerint ennek többek közt az az oka, hogy nagy mennyiségben fogyasztják őket, és hamar felszívódnak, ezzel megdobva a vércukorszintet, illetve felpörgetve a szervezetet. Épp, mint a drogok.
És ez nemcsak az emberekre igaz. Állatokon végzett kutatások is bizonyítják ezeknek az ételeknek az addiktív voltát. A gyorsételek például a patkányoknál is függőséget okoznak. Ha választhatnak, ők is a finomított élelmiszereket választják, még akkor is, ha ezért büntetést kapnak.
Ez volt az első olyan kutatás, mely tudományos vizsgálattal igazolta a gyanút, hogy a finomított élelmiszerek valóban addiktívak - bár az eredmény a várt szerint alakult, még nem kevésbé fontos.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezek a legaddiktívabb ételek
A Michigan Egyetem tudósai állították össze azt a listát is, mely a leginkább addiktív ételeket összesíti. Nézd meg, te hányat fogyasztasz közülük!
Ez a 9 legaddiktívabb étel a tudósok szerint: durván rámásznak az agyadra
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- cukorbetegség