6 gyógyító csikunggyakorlat otthonra: nem csak az életet hosszabbítja meg
Krónikus fáradtságra, stresszoldásra és bélpanaszokra is alkalmazhatók a csikung gyakorlatai.
A gyógyító csikung - qigong - a hagyományos kínai gyógyászat egyik ága, magában foglalja a mozgást, a meditációt és a vizualizációt azért, hogy egyesítse a testet, a lelket és a szellemet. Bár hazánkban kevésbé ismert ez a meditációs forma, a csikung egy többszintű gyógyító és energetizáló rendszer, mely több mint hétezer éves hagyományra tekint vissza, és nemzedékről nemzedékre, szájhagyomány útján öröklődött.
A rendszeresen végzett csikunggyakorlatok lágy mozgásokból, faállásokból, légzéstechnikákból és meditációból állnak, aminek célja az energiagyűjtés, az energiapályák kitisztítása, a csi áramlásának serkentése a testben. A gyakorlatok rendszeres végzése ugyanakkor megszabadít a nyugtalanságtól, stressztől, a krónikus fáradságtól, és az aktív életet is meghosszabbítja. Segít elérni a természetes békét, helyreállítja a test kiegyensúlyozott állapotát, és javítja az egészséget.
Hogyan működik a csikung?
A csikung elsajátítása több lépésben történik, melyhez nyugodt, csendes környezetre van szükség. A gyakorlatok megkövetelik, hogy csak a testedre figyelj, kapcsold ki az elméd, és hunyd be a szemed, így a fejhallgatót vagy a gyorsabb ritmusú zenét ennél az edzésformánál jó, ha hanyagolod. Az alábbi gyakorlatokat kezdők is el tudják végezni, segítségképp alább egy videót is találsz róluk.
Bemelegítés és légzés
Teljesen lazítsd el a tested, tisztítsd ki az elméd. Vegyél lassan levegőt az orrodon keresztül, tartsd bent 1-2 másodpercig, majd lassan fújd ki. Képzeld el, hogy meghívod a csi energiát a csatornákon keresztül. Vállszélességű terpeszben állj, kissé hajlítsd be a térdeidet, lábfejed legyen párhuzamos, hátad egyenes.
Lendítsd előre, majd hátra a karjaidat szép lassan, aztán lendítsd őket oldalra a vállad felé és a törzsed mozgatásával. Ez a gyakorlat nagyjából 5 percig tartson, majd lassan ereszd le a kezeidet magad mellé.
Gerincgyakorlat
Húzd ki magad, a nyakadat döntsd kicsit hátra, a két kezedet pedig fogd ökölbe, és emeld kicsit vállszélesség felé. Vegyél egy nagy levegőt, húzd hátra mindkét kezed, hogy a lapockád megfeszüljön, majd homoríts, és fújd ki a levegőt.
A kezeidet úgy nyújtsd ki oldalra, hogy merőlegesek legyenek a testeddel, majd lassan végezz fejkörzést előbb az egyik, majd a másik oldalra. Utána jöhet a törzs körzése. A gyakorlatsor után testedet mozgasd át, rázogasd a kezeidet, válladat, és rugózz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nyak- és hátkörzés
A kezeidet úgy nyújtsd ki, hogy merőlegesek legyenek a testeddel, majd lassan végezz fejkörzést előbb az egyik, majd a másik oldalra. Utána jöhet a törzs körzése. A gyakorlatsor után testedet mozgasd át, rázogasd a kezeidet, válladat, és rugózz.
Kopogtatás
Tenyeredet szorítsd ökölbe, és felváltva, kopogtatással menj végig a testeden. Kopogtasd meg óvatosan a hasad, a májad környékét, majd végig a két karod. A végén húzd le mindkét nyitott tenyered, kezdve a hátranyújtott nyakadon, a veséken és a hason keresztül egészen a lábad ujjáig.
A szökőkútpóz
Mindkét kezeddel hatalmas köröket írj le magad előtt. A jobb kéz jobbra, a bal kéz balra írja a köröket.
Fapóz
Az utolsó póz a relaxációról szól. Tenyeredet tedd a mellkasod elé, az ujjaid legyenek kicsit távol egymástól. Csukd be a szemed, és lassan vedd a levegőt, tartsd bent 1-2 másodpercig, majd fújd ki. Képzeld azt, hogy kint vagy a természetben, a fák között, a tiszta levegőn.
Mozgás inzulinrezisztenciával
Az inzulinrezisztenciában és a cukorbetegségben érintettek állapota életmódváltással javítható, melyben fontos része van a testmozgásnak is.
Jó hatással vannak a vércukorszintre: 10 mozgásforma, ami cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával is ajánlott
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)