Magyarország hagyományos értékei közé tartozik a borászok magas fokú szakértelme, mellyel a 21 borvidéket művelik. A változatos termőterületeknek, a számos szőlőfajtának és a technológiai sokféleségnek hála, óriási a választék.
A minőségi borok előállításában élen járnak a hagyományokat modern vívmányokkal kombináló, kisebb-nagyobb pincészetek. A gasztronómiai kincsek iránti keresletre épülő szállodák, üdülőfalvak és borhotelek pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar borturizmus folyamatosan keresett legyen, és fejlődjön.
Pincefalvak Magyarországon
A borvidékek falvai közt gyakori volt, hogy a termelők pincéiket egymás közelében hozták létre, így a présházak szinte önálló, évszázados pincefalvakat alkotnak ma is. Azok, amelyek ezek közül fennmaradtak, kiemelkedő néprajzi, kulturális értékként jelentős turisztikai vonzerőt biztosítanak a falvak számára, ami egyszersmind megélhetést és fejlődési lehetőséget is jelent. A borkedvelő ínyenceknek még télen is érdemes a falvak és a környező, csodálatos táj felfedezésének nekivágni. Mutatunk tíz szebbnél szebb pincefalut, ahol gyorsan elszalad egy hosszú hétvége!

A Vas megyei Cák alig 270 lelket számlál. A soproni borvidékhez tartozó falu ollólábas, szelemenes, nádfedeles présházaiból álló pincesor szabadtéri néprajzi múzeum is egyben.

Kalocsától nem messze
Hajós pincéit a Duna menti löszfalba vájták. Összesen 24 utcában 1200 darabot. A hűs pincék látogatása során a borok mellett a zegzugos utcák hangulatát is élvezheted.

A Tihanyi-félszigeten Aszófő a Balatonfüred-Csopak-borvidék része. A pincesor a híres Vörösmáli-dűlőben keskeny, dongaboltozatos épületekből áll, melyek hosszú, keskeny szőlőparcellák előtt állnak.

Piliscsév a Basina-hegy tövében húzódik meg, ahonnan páratlan kilátás nyílik a tájra. A kétszáznál több, tarka présház alkotta pincefaluban a borászok védelmezője, Szent Orbán szobra áll, akárcsak Hajóson.

A tolnai borvidékhez tartozó, ezerfős Györköny 310 présháza elevenen élő sváb borászhagyományokkal vár.
Fotó: Fodor Imre

Noszvajon a Bükk déli lejtőjének borait ízlelheted meg, melyek a falu hét utcájában, 150 pincében érlelődnek. A Magtár borozó, a barlanglakások és a de la Motte-kastély is kihagyhatatlan látnivalók.

A monori Strázsa-hegy oldalában sorakozó 960 présház a kunsági borvidékhez tartozik. Az egykori mezőváros löszös talaja kiváló asztali borok termelését teszi lehetővé, ám a hegy kilátását is imádják a turisták.

Hercegkúton 195 présházikó alkotja a pincefalut, mely a Tokaj-Hegyalja-borvidék tagjaként a Világörökség része. A riolitba vájt pincékben gönci és szerednyei hordókban érnek a jellegzetes zamatú borok.

Császártöltés a Hajós-Baja-borvidék tagja. Utcáit több száz, löszfalba vájt, hagyományos, nyeregtetős présház alkotja, melyekben rajnai rizling, cserszegi fűszeres és chardonnay érlelődik.

A villányi
Palkonya látképét nemcsak a csodaszép, hagyma alakú, piros tetős templom, de 53 présházból álló, műemlékként védett pincefaluja és hagyományos utcái is meghatározzák.
A képek forrása: indafoto.hu / Antalmárta, beBe, Krémusz, gy@rm@tibe@, Sodiz, gi-xer, Narnia68, Csuporka13, evuska2, Nardai Károly.