Sokkal durvább volt, mint Csernobil, mégis eltitkolták az oroszok: Majak környéke a világ legszennyezettebb helye

Majak sugárszennyezett vidékére és a környező településekre ma sem léphet be bárki.

Majak sugárszennyezettsége

A legsúlyosabb hatású nukleáris katasztrófának a közvélemény ma is a csernobili tragédiát tartja, pedig a mai Oroszország területén történt, sokáig titokban tartott kistimi katasztrófa még nagyobb borzalmakat hozott magával.

A Majak Termelési Egyesülés vegyi kombinátja 1948-ban kezdett el plutóniumot gyártani a szovjet nukleáris fegyverek készítéséhez. A környék már az ötvenes években súlyosan sugárfertőzötté vált, mivel a reaktor hűtésére a Tecsa folyó vizét használták, visszaengedve a szennyezett vizet a folyóba és a közeli Karacsáj-tóba.

Eltitkolt atomkatasztrófa

1957. szeptember 29-én egy robbanás rázta meg a vidéket. A radioaktív szennyezés a későbbi becslések szerint már akkor több mint 200 ezer négyzetkilométeres területet érintett. A katasztrófa nemcsak jóval nagyobb kiterjedésű volt a csernobilinál, de a radioaktív szennyezés mért értéke is a duplája volt. A lakosság nagy részét nem evakuálták, részleteket nem árultak el nekik, ám titoktartásra köteleztek mindenkit.

A bajt tovább tetézte, hogy 1968-ban a Karacsáj-tó kiszáradt, a szél további néhány ezer négyzetkilométeren szétterítette a tómeder radioaktív porát. A tó partján még a '90-es években is olyan szennyezés volt mérhető, hogy egy óra ott-tartózkodás is halálosnak számított. A körzetet lezárták, csak a bent élők és a környéken dolgozók léphetnek be. 

Máig úgy tartják, hogy ez az a vidék, ahol még a földből is daganat nő. A betegség csakugyan kiugróan gyakori, a vegyi kombinát vezérigazgatója ellen azonban egyszerűen csak a környezetvédelmi szabályok megsértése miatt indult eljárás, 2006-ban ráadásul kegyelmet is kapott, büntetését elengedték.

A Majak melletti Ozjorszk városának lakott területére csak engedéllyel lehet belépnie a kívülállóknak. A településen élők és dolgozók körében ma is kiugróan magas a daganatos betegségek száma.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_802b57806d3b18d64b2577a02af48dbd" href="https://hsb.wikipedia.org/wiki/Ozjorsk_(Oblas%C4%87_%C4%8Celjabinsk)#/media/Dataja:Ozersk_Broadway.jpg" target="_blank">Sergey Nemanov</a>
Az ozjorszki zárt közigazgatási egység egyes részeibe tilos a belépés. A baleset idején a települést Cseljabinszk-40-nek és Cseljabinszk-65-nek hívták, ám még a térképeken sem szerepelt, így az eset a legközelebbi városról kapta a kistimi katasztrófa elnevezést.
Fotó: Sovfoto/Universal Images Group via Getty Images
Még a robbanást követő vörös színű füstöt is megpróbálták eltitkolni a hatóságok, a megyei lapban a sarki fény ritka jelenségének próbálták hazudni, és később is csak kevés információt adtak a környező falvak lakóinak, akiket még így is titoktartásra köteleztek.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
A Majak egykori dolgozói és a helyiek körében rendkívül gyakoriak a halálos betegségek. A képen szereplő úr súlyosan rákbeteg lett a szennyezéstől.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
A dolgozók szervezete sorra mondta fel a szolgálatot, ki veserákban, ki pajzsmirigyrákban, ki májelégtelenségben halt meg. Kárpótlást csak kevés család kap.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
Az üzemhez közeli települések lakossága már több generáció óta a sugárfertőzöttség hatásaival küzd. A Tecsa folyó partján fekvő Muszljumovo lakosainak a közelben egy új falut építettek, ám az így létrejött Új-Muszljumovóban sem jobb a helyzet.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
Muszljumovó kórházában ma is kevés gyermek születik egészségesen, többnyire fejlődési rendellenességgel, deformációkkal, szervi működési zavarokkal jönnek a világra, megpecsételve későbbi sorsukat is.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
A Tecsa folyóba hatalmas mennyiségű nukleáris szennyeződés került a Majak plutóniumtermelése idején, ami 1990-ig tartott. Az üzemei ma a Roszatom részei, és az atomhulladékot is itt tárolják.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
A régióbeliek a földműveléshez is a Tecsa vizét használják, de egykor nagyjából 120 ezer főnek ivóvízbázisként is ez a folyó szolgált.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary
A Majak környéke jelenleg is a világ legszennyezettebb helyének számít. A Tecsa vizét az állatok közvetlenül is elfogyasztják, de a fák, a föld és a levegő is fertőzött.
Fotó: Antoine Gyori - Corbis / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlóképek, kép a cikkben: Getty Images Hungary.)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük