Olyan mérgező, mint Csernobil, mégis 20 ezren lakják a volt szovjet várost: végtelen uránhulladék veszi körül
Állandó a radioaktív sugárzás a ma is lakott Mailuu-Suu városában.
A legsúlyosabb nukleáris katasztrófának a csernobili, illetve a fukusimai tragédiát tartja a közvélemény, pedig számos olyan hely van még világszerte, ahol a sugárfertőzöttség hosszú távon borzalmas állapotokat okozott.
Az egyik legdurvább, az oroszok által sokáig titkolt kistimi atomkatasztrófáról korábbi cikkünkben olvashatsz, ám nem csupán itt mérhető máig a határértéket sokszorosan meghaladó sugárfertőzöttség.
A Kirgizisztán területén található, egykori szovjet bányászváros, Mailuu-Suu szennyezettsége ma is rendkívül veszélyes, noha itt nem egy atomerőmű meghibásodása vezetett a radioaktív sugárzás elterjedéséhez.
Mailuu-Suu sugárfertőzése
Mailuu-Suu ma nem egy átlagos 20 ezer fős hegyi város. A szovjet éra alatt ugyanis a település különösen fontos ipari szerepet kapott: szomszédságában jelentős mennyiségű uránércet bányásztak. A Szovjetunió ennek hatására a zárt városok listájára is felvette. A zárt városokról már olvashattál korábban megjelent cikkünkben.
A titkosított helyre kívülállók engedély nélkül nem is léphettek be, az ott dolgozók viszont állítólag magas fizetést kaptak a veszélyes munkák elvégzéséért cserébe, a biztonság viszont nem számított prioritásnak.
Az ipari méretű uránbányászat 1946-tól 1968-ig tartott Mailuu-Suu városában, ahol ez idő alatt ráadásul európai és kínai uránércet is feldolgoztak, és mintegy 10 ezer tonna radioaktív uránt állítottak elő, amely a Szovjetunió atomfegyvereihez és atomerőműveihez is elengedhetetlen volt.
Amikor azonban a bányászat megszűnt, területén mintegy 1,96 millió - egyes becslések szerint 3 millió - köbméter radioaktív bányászati hulladék maradt a zagyaknákban és lerakókban. A helytelenül tárolt veszélyes hulladék állandó, hosszú távú sugárfertőzést okozott, mely rendkívül negatív hatással bírt és bír ma is az egészségre nézve.
A várost ma is 20 ezer fő lakja, noha szinte minden család érintett a rákos megbetegedések okozta halálesetekben, az immunrendszeri elégtelenségben és a fejlődési rendellenességekben, valójában kevesen vannak tisztában az állandó láthatatlan fenyegetéssel. A beszámolók alapján rengeteg rákbeteg és leukémiás van ma is a helyszínen, köztük rengeteg gyerek is.
A Mailuu-Suu folyó vizébe kerülő kadmium és egyéb nehézfémek miatt jelentősen megnőtt például a méhrák kockázata, mégsem veszik elég komolyan az egészségügyi katasztrófát, egyes források szerint még az orvosok körében is elterjedt az az abszurd nézet, mely a túl kevés szexuális együttlétet okolja a megbetegedésért. Mások a világszinten növekvő tendenciával magyarázzák a kirgiz város kiugró adatait is.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a szennyezés a folyóvízbe és a mezőgazdasági területek földjébe is beleszivárog a Fergana-völgyben, ami szerte a régióban, sőt, Üzbegisztánban is környezeti és egészségügyi katasztrófát okoz.
A dél-kirgiz Mailuu-Suu városát jelenleg is a világ egyik legszennyezettebb helyeként tartják számon, ám a radioaktív hulladék lerakóinak kezelése és az egészségügyi kockázatok csökkentése ma is kevés figyelmet kap, a termelési célokra összpontosítanak inkább a környezetvédelmi és biztonsági intézkedések helyett.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség korábbi jelentésében is hangsúlyosan figyelmeztetett arra, hogy sürgős beavatkozásra lenne szükség a területen, félretéve a közép-ázsiai országok közötti politikai feszültséget és vitákat.
Olvass tovább: íme, a világ legveszélyesebb helyei
A mai napig nagyon magas a radioaktív sugárzás ezekben a régiókban, és folyamatos az egészségügyi vészhelyzet a környékükön.
Veszélyesebbek Csernobilnál, mégis alig hallunk róluk: 8 hely a világban, ahol levegőt venni is halálos
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)