8 tündéri, egészen apró falu itthon, ahol nyugalom, csend és béke vár az utcákon: mindegyik megér egy kirándulást

Magyarországon számtalan békés, nyugodt falu található, aminek magával ragadó környezetében kalandos túraútvonalakat lehet bejárni.

Kis falvak Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bárcsak meg lehetne állítani az időt, hogy az ember össze tudja szedni gondolatait, megnyugodjon, és egy kis békességre leljen a mindennapokban. Ilyenre természetesen nincs lehetőség, szerencsére a szabadidőben, belföldi utaknál rá lehet bukkanni azokra az aprócska, eldugott településekre, ahol a teljes csend és nyugalom várja az utazókat.

Ki szeret úgy pihenni, hogy közben egy mozgó tömegben préselődve próbál gyönyörködni a tájban vagy településben? A mindent betöltő hangzavarról nem is beszélve. Néha jó csak úgy kiszakadni, távol lenni a zsúfolt helyektől, és nagyokat sétálni a természetben.

Tündéri aprófalvak, ahol nyugalom vár

Magyarország viharos történelme során gyönyörű tájakon születtek meg a még százfős lakosságot sem elérő aprócska falvak, melyek hajdanán virágzó települések voltak. Jelenleg leginkább a béke szigeteként lehet rájuk tekinteni, és aki igazi kikapcsolódásra, feltöltődésre vágyik, azoknak megéri ellátogatni a tündéri településekre.

A KSH 2020-as adatai szerint Iborfia Magyarország legkisebb falva lakosság tekintetében, mindössze 11-en lakják. A pici községet szellemfaluként is szokták emlegetni számos üresen kongó háza miatt. A göcseji lankák festői tája öleli körbe a nyugodt, mindössze egy utcából álló települést, ahol a közeli, bájos horgásztavat vagy a zsákfalu különleges haranglábait is meg lehet tekinteni.
A Tornai-dombság szívében fekszik Tornabarakony aprócska falva, ahonnét megannyi kirándulóhelyet lehet feltérképezni. Az Országos Kéktúra jelzését követve a térség gyönyörű panorámája nyílik a látogatók elé. A Barakonyi-patak völgyében megbúvó település kis ékszerdoboz, csendes, nyugodt környezete maximális kikapcsolódást biztosít.
Az Aggteleki-karsztvidék gyöngyszeme Teresztenye, mely többek között Árpád-kori templomot, forrásbarlangot is rejt. A Galya-fennsík lábánál elterülő zsákfalu harapni valóan tiszta levegőjű vidékén számos túra hívja barangolásra az ideérkezőket.
Nemesmedves alig lakott településének központjában áll egyik legnépszerűbb nevezetessége, egy T-34-es szovjet tank. Ez a harckocsi azt hivatott szimbolizálni, hogy ezt a falut "szabadították fel" utoljára a német megszállás alól szovjet katonák. Az idelátogatóknak a ma már békés határmenti falu közelében látható Vándor-forráshoz is érdemes elsétálni.
Lendvadedes a Zalai-dombság egyik kevésbé ismert pincefalva, melynek környékén egy impozáns horgásztó színesíti az egyébként is magával ragadó tájat. Érdemes feltérképezni kanyargós útját, mely a pincesorhoz vezet, de a település különleges, zárt szoknyás haranglábát sem szabad kihagyni.
A vulkáni hegyek találkozásánál lapuló Garáb is tökéletes úti cél azok számára, akik természetközeli, csendes pihenőhelyet keresnek. A Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzet éke a ritkásan lakott község, mely a vidék legmagasabban lévő települése. A közelben halad az Országos Kéktúra vonala is, ami lélegzetelállító panorámákhoz vezeti el a természetjárókat.
A Zalai-dombság erdőségei között megalapult Börzönce igazi kincs, változatos helyeket lehet bebarangolni a bájos vidéken. A piciny helyen csordogáló Kürtös-patak mellett még a közeli hegyre épült Szent Lőrinc-kápolnát is érdemes megtekinteni, ahol akár egészen a Badacsonyig nyíló látkép várja az érkezőket.
Az Iborfia közelében található Gombosszeg szintén a Göcsej tájegységben terül el. A magával ragadó dombvidéki faluból számos túraútvonalat lehet bejárni, de a békés községben is érdemes körbenézni. Itt található az egyedülálló Kígyó-árok, mely egy olyan legendáról emlékezik meg, miszerint hajdanán egy óriási kígyó tört be a településre.

(Cikken belüli képek forrása: LADYBUG68 / Országalbum CC-BY-NC-ND-4.0, bkta2010Teteneverdle, újpesti424, jankech, olzsi / Indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, borító-, és ajánlóképek forrása: fovaros.blog.hu / Indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU,  Facebook ajánlókép forrása: bkta2010 / indafoto )

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük