Képeken a falu, amit el fog nyelni a tenger! Ki tudja, mennyi ideje van még hátra
A kis faluból már mostanra sem maradt sok - megrázó a története.
Az angliai Devon déli részén található Hallsands tökéletes példa arra, milyen, ha valahol a szó szoros értelmében megáll az idő, egyúttal megrázó mementója annak is, mit képes tenni a természet akkor, ha anyagi megfontolásból nem tisztelik kellőképpen.
Az egykori halászfaluból mára nem sok maradt, csupán néhány romos épületmaradvány emlékeztet arra, hogy annak idején kik élhettek és dolgozhattak itt, illetve kiknek az otthonai nyugszanak máig a tenger mélyén.
Így tették tönkre a helyiek életét
Hallsands korai történetéről nem tudni olyan sokat, az azonban bizonyos, hogy már 1506-ban is állt itt egy kis templom, annak ellenére, hogy maga a terület csak az 1600-as években vált lakottá. Jelentős mértékben a 18-19. század folyamán kezdett növekedni a település, melynek lakói egyszerű, dolgos emberek voltak, akiknek elsősorban a tenger, pontosabban a rákhalászat jelentette a megélhetést.
A település sorsát egy 1890-es években hozott döntés pecsételte meg végleg, mely arról határozott, hogy Keyham kikötőjének bővítéséhez innen termelik, vagyis tulajdonképpen kotorják ki az alapanyagot.
A helyiek már ekkor elkezdtek aggódni amiatt, hogy a művelet akadályozza majd a halászatot, arra azonban, ami következett, ők sem számítottak. A tengerfenékről hatalmas mennyiségben kitermelt homok és kavics miatt a part szintje fokozatosan süllyedni kezdett, a tiltakozások ellenére azonban a hatóságok nem szüntették be a kotrást, azt ugyanis nem ítélték veszélyesnek.
A sekélyebb partszakasz miatt korábban a viharoktól és árhullámoktól védett falu egyre jobban ki lett téve a tenger pusztító erejének, mikor azonban ennek drasztikusabb következményei is lettek, már késő volt. A partszakasz folyamatosan omlott, 1917 viharai pedig végleg megtörték Hallsands települését: az ár elvonulása után csupán egyetlen ház maradt lakható.
Még láthatók a romok
Bár csodával határos módon haláleset nem történt, az itt élők mindenüket elvesztették. Hiába hallatták hangjukat, és tiltakoztak már a kezdetekkor is, nem vették figyelembe kérésüket, mint ahogy a kotrás elindítása előtt sem beszéltek meg velük semmit. Bár kaptak némi kártérítést, a többség véleménye szerint semmit ahhoz képest, hogy otthonaikat és generációk munkáját nyelte el a tenger.
Hallsands romjai máig láthatók, kérdéses azonban, hogy meddig, a part menti erózió és a tenger hullámai miatt ugyanis bármikor elnyelheti a víz azt is, ami maradt belőle.
2012-ben például egy földcsuszamlás veszélyeztette népszerű kilátópontját - bár a falu területét a kockázat miatt lezárták, innen megtekinthették azt a turisták, egyúttal részletes történetét is megismerhették a kilátón elhelyezett információs táblák által.
Képek: en.wikipedia.org, Paasikivi, Herbythyme.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!