Meghosszabbították a veszélyhelyzetet a katasztrófa miatt – Folyamatosan omlik a parajdi sóbánya mennyezete

Meghosszabbították szombaton a bányakatasztrófa miatt elrendelt veszélyhelyzetet Parajdon: újabb harminc napig lesz érvényben – közölte a Hargita megyei prefektúra.

Meghosszabbították a veszélyhelyzetet a katasztrófa miatt – Folyamatosan omlik a parajdi sóbánya mennyezete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A román kormány területi képviselője közleményében azt írta: a veszélyhelyzet meghosszabbításáról a válsághelyzet kezelésében részt vevő intézmények képviselői döntöttek.

A tanácskozáson Tánczos Barna pénzügyminiszter, Bogdan Ivan gazdasági miniszter és Raed Arafat belügyi államtitkár is részt vett  közölte az MTI.

Meghosszabbították a veszélyhelyzetet Parajdon

A prefektúra arról is beszámolt, hogy elkezdődtek a Korond-patak elterelését célzó munkálatok előkészületei, és az ehhez szükséges vezetékek is megérkeztek. A munkálatokat július elsejéig fejeznék be. Ezzel egy időben folytatódik annak a területnek az azonosítása, ahol mesterséges tavat alakítanak ki a bányából kiszivattyúzandó sós víz számára.

A prefektúra közölte, hogy a veszélyeztetett terület környékén élők kilakoltatása további 20 napig érvényben marad. Ez 45 házat érint, sok közülük hétvégi ház. A hatóságok folyamatosan felügyelik a veszélyeztetett területet és a múlt vasárnap önkéntesek segítségével felépített védőgátat sem bontják el.

A parajdi községvezetés szombaton arról értesítette a székelyföldi település lakóit, hogy a román vízügyi hatóság vízfestéssel próbálja megállapítani a sóbányából kijutó sós víz áramlási irányát. Hangsúlyozták, hogy a vizet természetes anyaggal festik, amely nem káros az egészségre.

A hét elején 16 Maros megyei településen vált ihatatlanná a vezetékes víz, miután a Korond-patak sós vize belefolyt a Kis-Küküllőbe és megnövekedett a folyó sótartalma. Az érintett 39 ezer fogyasztónak a hatóságok biztosítják az ivóvizet. A román állami tulajdonban lévő Salrom által működtetett parajdi sóbányát május 6-án zárta le a katasztrófavédelem, miután a heves esőzések nyomán a Korond-patak vize betört a tárnákba.

Május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, amit 15 nap után meghosszabbítottak egy újabb döntéssel. A tárnákba bezúduló víz néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.

A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.

A parajdi sóbánya állapota továbbra is kritikus  erősítette meg Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, miután pénteken személyesen is terepszemlét tartott a térségben. Mint közösségi oldalán írta, a régi bánya mennyezete folyamatosan erodálódik, ami állandó veszélyt jelent  számolt be róla a Maszol.

Katasztrófa fenyegeti Erdély egyik legismertebb látványosságát: dermesztő videó készült Székelyföld szívében

Súlyos veszély fenyegeti Erdély ikonikus természeti csodáját – most minden romba dőlhet.

Elolvasom

(Cover-kép: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük