A világ 4 legcsúnyább turistalátványossága
A turisták nem csak a szép és lenyűgöző látnivalókra kíváncsiak. A következő négy hely is bizonyítja.
- Nőies és vagány átmeneti kabátok, melyek még az unalmas szetteket is feldobják: divatos fazonok árakkal »
- Kristen Stewart ennél furcsább ruhát még nem viselt: teljesen átlátszó, de ez a legkisebb baja »
- Teljes stílusváltáshoz kért segítséget az 58 éves nő: csodásan átalakult a szakemberek keze alatt »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
Szinte minden város magáénak tudhat egy-egy szemet gyönyörködtető, történelmi és kulturális kincsként emlegetett épületet, olyan alkotásokat is találni azonban a nagyvilágban, melyeket inkább tartanak melléfogásnak, mint egy-egy történelmi kor vagy stílusirányzat szimbólumának. Íme, négy olyan turistalátványosság, melyet az útikönyvek is csupán szokatlan, meghökkentő vagy vicces megjelenésük kapcsán emlegetnek.




Agbar-torony, Barcelona, Spanyolország
Barcelona harmadik legmagasabb épülete, az Agbar-torony jóval több egyszerű felhőkarcolónál: a város vízellátásáért felelős toronyként is szolgál, szikrázó üvegablakaival és több mint harminc emeletével pedig a katalán főváros szinte bármely pontjáról látható. A szokatlan kinézetű épületet 2005-ben adták át, fallikus sziluettjének megálmodásában pedig a közelben magasodó Montserrat természet formálta csúcsai inspirálták Jean Nouvel francia tervezőt.
Vitatott alakja miatt a víztorony látványa számtalan találgatásra adott okot, és emberek tízezreinek fantáziáját mozgatta meg azzal kapcsolatban, mire is hasonlít leginkább. Bár a tervező szerint is fallikus karakterrel jellemezhető leginkább az épület, szokatlan formája miatt számos, további asszociációkra utaló gúnynevet - például Töltény, Uborka vagy Kúp - is aggattak már rá a helyiek. A torony látványvilágát fokozza, hogy éjszaka színes kivilágítást kap, ami még a nappalinál is bizarrabb, már-már földönkívüli vonásokkal ruházza fel.
Rágógumi-fal, Seattle, USA
A több ezer színes rágógumival kidekorált téglafal Seattle egyik kedvelt látványossága. Egyesek a graffitikhez hasonló, ugyanakkor gyomorforgató rongálásnak, mások a feleslegessé vált rágható édesség kreatív újrafelhasználási módjának tekintik, de vannak, akik egy gigantikus, kollektív művészeti alkotást látnak benne.
A több méter hosszan húzódó, ragacsos gyűjtemény legelső darabjai a ’90-es években kerültek fel a falra, a Market Theater színházjegyeiért sorban álló, unatkozó embereknek köszönhetően. Bár a színház dolgozói többször is eltávolították a rágógumikat, egy idő után feladták, a rossz szokás ugyanis szó szerint ragadóssá vált, mára pedig a világ minden pontjáról zarándokolnak ide utazók, hogy egy-egy darabbal ők is gazdagítsák a nem éppen gusztusos gyűjteményt.
Vannak, akik szerencsehozó pénzérméket is felragasztanak a falra, mások különféle szimbólumokat és szerelmes üzeneteket hagynak az utókorra, de akadnak olyanok is, akik saját nevüket vagy arcképüket formázzák meg a kiköpött rágókból.
Tianzi Hotel, Peking, Kína
A világ különc, néha szélsőséges építészeti megoldásainak egyik ékes bizonyítéka a Peking külvárosában álló, három kínai istenséget ábrázoló, gigantikus szoborcsoport, melynek tízemeletes, mosolygó alakjait látva kevesen gondolnák, hogy valójában egy turisták körében is igen népszerű szállodát rejtenek.
A több mint negyven méter magas figurák öltözékét díszítő tarka-barka motívumok mögött bújnak meg a szálloda ablakai, a főbejárat pedig az egyik istenség cipőjénél kapott helyet. A 2001-ben épült Tianzi Hotel alakjai a szerencsét, a jólétet és a boldogságot, illetve a hosszú életet szimbolizálják. Egyikük egy nagy sárga barackot tart a kezében, melynek belsejében egy különálló, furcsa kis lakosztályt is berendeztek.
A Császár hotel vagy Mennyország Gyermeke Hotel néven is ismert épület azonban nemcsak színpompás díszítése és az arcokra mosolyt csaló kinézete miatt tér el a hétköznapi szállodáktól, de a világ legnagyobb megjelenítő, festett szoborépületeként a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült.
Óriáskoala, Dadswells Bridge, Ausztrália
A Grampians Nemzeti Park egyik legnépszerűbb látványossága, ugyanakkor Ausztrália jelképessé vált épülete a Dadswells Bridge-ben található, 14 méter magas Óriáskoala, melyet a turista Melbourne és Adelaide között autózva vehet szemügyre.
A monstrumot 1988-ban építették, később pedig egy bozóttűz során elpusztult híres ausztráliai koala emlékére Samnek keresztelték. A csaknem 12 tonna súlyú, üvegszálas, bronzból öntött állatszobor sokak szerint teljes mértékben nélkülözi a valódi koalamackók kedves vonásait, mások azonban elragadónak tartják a részletekbe menően kidolgozott kabalaállatot.
Tartozzanak bármelyik táborba, a látványosság ezrével vonzza a turistákat, hisz azok mellett, akik célirányosan keresik fel a koalát, kevesen akadnak, akik ne szeretnének egy különleges országúti pihenőhelyen feltöltődni dél-ausztráliai útjuk során.
A mackó gyomrában étterem, kávézó, bár, illetve szuvenírüzlet működik, emellett a közeli park és motel is csábító úti cél lehet a fáradt utazóknak.
Képek: bikemandan.com; i.telegraph.co.uk; davidwallphoto.com; grammarpolice.net.
OLVASD EL EZT IS!

- mexikó
- amerikai egyesült államok
A világ 3 leghátborzongatóbb látványossága

- csehország
- nagy-britannia
A világ 5 legbizarrabb múzeuma

- ausztrália
- sziget