Meglepő, mi oltja legjobban a szomjat - Nem a víz nyert a rövid távú versenyben

Folyadékok rehidratációs indexét hasonlították össze a kutatók.

Rövidtávú szomjoltó italok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már kisgyerekként megtanultuk: legjobban a víz oltja a szomjat. Ezzel igyekeztek elterelni minket a szüleink a szörpöktől és különféle üdítőitaloktól. És ugyanezt tesszük mi magunk is felnőttként a saját gyerekeinkkel.

Egy kutatás szerint azonban bár ez az örök igazság a hosszú távú hatás tekintetében továbbra is áll, ám a rövid távú hatásokat vizsgálva már nem feltétlenül.

Rövid távon ez oltja legjobban a szomjat

Egy kutatócsoport 13 folyadék rehidratációs indexét hasonlította össze, és meglepő eredményre jutottak. A vizsgálat során arra voltak kíváncsiak, hogy mit érdemes inni olyankor, ha az ember tudja, hogy a munkája vagy intenzív sport miatt egy darabig nem lesz lehetősége folyadékot venni magához, de nem akar szomjazni. Az eredmények azt mutatták, hogy bár a sima víz és a szénsavas víz is jó választás, de vannak olyan italok, melyek rövid távon lekörözték őket. 

Tej és rehidratációs folyadékok

Az első helyen a sovány tej végzett, melyben a fehérje mellett kevés zsír, cukor és nátrium is van - ez utóbbi vízvisszatartó hatásáról ismert. A nátrium természetesen nagy mennyiségben fogyasztva nem egészséges: emeli a vérnyomást, nehezíti a szív munkáját.

A második helyen a hasmenés kezelésére használt, gyógyszertárban kapható rehidratáló folyadékok állnak, a dobogó harmadik fokán pedig a magas zsírtartalmú tej végzett. Őket követte a kóla, a diétás kóla, a tea, a jeges tea, és a listára felkerültek még az izotóniás italok is. Ezek mindegyike megelőzte a vizet.

A kóla úgy kerülhetett fel a listára, hogy cukortartalma miatt egy rövid időre visszatartja a vizet a szervezetben. Ezt azonban csak addig teszi, míg el nem jut a vékonybélig: az emésztőrendszernek ebben a szakaszában ugyanis már vizet von el a szervezettől, vagyis dehidratálja azt. 

A sportolók által fogyasztott izotóniás italok pedig az emberi test ásványianyag-összetételével megegyező mennyiségben tartalmaznak magnéziumot, nátriumot, káliumot, illetve némi cukrot is - ami lassítja a folyadék kiürülését a szervezetből.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Felejtsük el a vizet?

Természetesen továbbra is a víz számít az elsődleges szomjoltó italnak. A fenti folyadékok csupán rövid távon alkalmasak szomjoltásra, hosszú távon, a kiszáradás megelőzésére a víz a legjobb választás. A MDOSZ szerint naponta legalább 2-2,5 liter vizet ajánlott fogyasztani - fokozott aktivitás és meleg időjárás esetén ez lehet több is.

Kevés vizet iszol? Veszélyesebb lehet, mint gondolnád

A Nemzeti Egészségügyi Intézetek új tanulmánya szerint nagy veszélynek tehetik ki magukat azok, akik nem fogyasztanak elég folyadékot.

Elolvasom

(Képek: Getty Image Hungary)

Ezt is szeretjük