Kényelmes lesz az óraátállítás 2022 októberében: mikor és merre kell tekerni a mutatót?

Az óraátállítás 2022 októberében szerencsére egy hosszú hétvégére esik.

Az óraátállítás szükségességét nagy vita övezi
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy azt az előző évtizedekben megszokhattuk, idén is eljön az ősszel esedékes óraátállítás. Ez évente kétszer történik meg, mindig más időpontban, március és október egy előre kijelölt - általában utolsó - vasárnapján.

A kérdés hamarosan ismét aktuálissá válik, hiszen 2022-ben október 30-án, vasárnap hajnali 3 óráról 2 órára állnak vissza automatikusan a digitális órák, az analóg készülékeket pedig ez alapján kell majd egy órával visszatekerni. Ezzel elkezdődik a téli időszámítás.

Óraátállítás 2022 októberében - nem mindenki szerint szükséges

Magyarországon először a 20. század közepén vezették be a tavaszi és a téli óraátállítást elektromos kapacitási nehézségek miatt, majd eltörölték, és újra csak 1980-ban tért vissza az emberek életébe energiamegtakarítási céllal. Így az emberek ugyanis sokkal jobban ki tudták használni a napfényes órákat, és kevesebb áramot kellett használniuk. 

GettyImages-537266466
Fotó: amriphoto / Getty Images Hungary

A kétezres évek elejétől azonban egyre többen megkérdőjelezik, hogy valóban szükséges-e az átállítás, hiszen az egyórás változás komoly hatással van az emberi szervezetre, és sokaknak még a hormonháztartását is felboríthatja.

- Kutatások szerint a tavaszi óraátállítást követő első éjszakán mintegy 40 perccel alszunk kevesebbet, mely idővel 19 percre csökken, de az elveszett idő teljesen nem tűnik el. Azt pedig igenis megérzi a szervezetünk, ha mesterséges módon megbontjuk az évmilliók során kialakult biológiai ritmusunk, alvás esetében a cirkadián ritmusunkat - fogalmaz a helyzettel kapcsolatban a Pénzcentrum cikke. 

Ezenkívül az óraátállítás a korábbi energiamegtakarítási célt is egyre kevésbé szolgálja, hiszen 2018-ban csupán 450 forintot lehetett így fejenként spórolni.

Éppen ezért 2019-ben az Európai Parlament megszavazta az óraátállítás uniós szintű eltörlését, a határozat szerint minden ország maga dönthetné el, hogy a téli vagy a nyári időszámítást szeretné-e véglegessé tenni. A döntés akkor 2021-es kezdésről szólt, ám azóta nem sokat hallani az ügyről, mert a koronavírus, majd az Ukrajna elleni orosz támadás érthető módon háttérbe szorította a témát. 

Később az Európai Parlament is belátta, hogy nem lenne okos ötlet a tagállamokra bízni a döntést, sokkal inkább egy egységes rendszer lehetne megoldás a problémára. Ám érdemben azóta sem igazán foglalkoztak vele, így valószínűleg még 2023-ban is számíthatunk rá, hogy egy órával előre, illetve vissza kell majd állítani az órákat.

Mi történik a testedben az óraátállításkor? Így érd el, hogy ne viseljen meg

Most nyersz egy órát, de nem biztos, hogy nem fizeted meg az árát.

Mi történik a testedben az óraátállításkor? Így érd el, hogy ne viseljen meg

Most nyersz egy órát, de nem biztos, hogy nem fizeted meg az árát.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük