Kihaltnak hitték az állatfajt, most felfedezték egy példányát: ő lehet az utolsó élő egyed
A 2019-ben felfedezett teknősről most bebizonyították: valóban a kihaltnak hitt fajból származik.
1906-ban a Kaliforniai Tudományos Akadémia kutatói befogtak (és kitömtek) egy óriási teknőst. A hím példány bebarangolta a Fernandina-szigetet, amely egyike a gyönyörű Galápagos-szigeteknek. A tudományban chelonoidis phantasticus néven ismert hüllőről azt hitték, hogy fajának utolsó darabja.
Több mint száz évig tartó szívfájdító jelek után sokkoló hírei vannak a biológusoknak. A faj, amelynek latin neve 'fantasztikus óriásteknőst' jelent, mégsem halt ki. Egyetlen nőstényt felfedeztek erdei otthonában, amely lehetőséget kínál, hogy a fajt visszahúzzák a szakadék széléről.
Ő lehet az utolsó élő egyed
A teknősbékát 2019-ben fedezték fel, de csak nemrégiben erősítették meg írásban, hogy tényleg erről a fajról van szó. A nőstény a Fernandina-sziget sűrű növényzetében élvezte az életét, ahol voltak már korábban jelei annak, hogy maradhattak benne teknősök. A kutatók az állatot Fernandának nevezték el.
Összegyűjtötték DNS-ét, és összehasonlították az 1906-os mintával. Mindenki legnagyobb döbbenetére Fernandáról kiderült, hogy az egykor kihalt "fantasztikus" fajhoz tartozik. Az izgalmas hír a Communications Biologyban jelent meg.
- Őszinte meglepetésemre azt láttuk, hogy Fernanda nagyon hasonlít arra a példányra, amelyet száz éve találtak ugyanazon a szigeten, és mindketten nagyon különböztek a szigeten található többi teknőstől - nyilatkozta a Princeton Egyetem kutatója és szerzője, Stephen Gaughran.
Noha fajának jelenlétét több mint száz éve nem bizonyították, Fernanda jelenleg középkorú. A szakértők becslése szerint több mint ötvenéves, de faja akár 80-120 évig is élhet. Szaporodását feltehetőleg a korlátozott táplálék akadályozta meg. Világos, hogy faja rendkívül veszélyeztetett. A galápagosi óriásteknősök mind a 14 különböző faja sebezhető, veszélyeztetett vagy kihalt. Fernanda megtalálása nem csak óriási meglepetés, de olyan lehetőség, mely nemzedékenként egyszer adatik meg egy faj megmentésére.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Létezik még teknős Fernandinán kívül, amit be lehetne fogni, hogy egy tenyésztési program elindítható legyen? Hogyan kolonizálták a teknősök Fernandinát, és milyen evolúciós kapcsolatuk van a többi óriás galápagosi teknőssel? - teszi fel a kérdést Adalgisa Caccone, a Yale Egyetem vezető szerzője.
Fernanda jelenleg a Galápagos-i Nemzeti Park óriásteknős-tenyésztő központjában él, Santa Cruz szigetén. A kutatók és a természetvédők remélik, hogy a további kutatások és feltárások megmutatják, hogyan lehetne a fajt szaporítani. Fernanda lehet, hogy olyan fantasztikus, ahogyan azt tudományos neve is sugallja. Lehet, hogy ő a hiányzó láncszem, amely meg tudja őrizni ezt a fajt.
Mutatjuk a világ legöregebb állatait
Vízi és szárazföldi állatokból is kerülnek ki matuzsálemek: a legidősebb állatok listáját több mint ötszáz éves állat vezeti.
Mutatjuk a világ legöregebb állatait: 507 és 392 éves állatok vezetik a listát
Nézegess képeket!
ElolvasomBorító-és ajánlóképek forrása: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- állatvédelem
- veszélyeztetett faj