Kihaltnak hitték az állatfajt, most felfedezték egy példányát: ő lehet az utolsó élő egyed

A 2019-ben felfedezett teknősről most bebizonyították: valóban a kihaltnak hitt fajból származik.

Kihalt állatfaj felfedezés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1906-ban a Kaliforniai Tudományos Akadémia kutatói befogtak (és kitömtek) egy óriási teknőst. A hím példány bebarangolta a Fernandina-szigetet, amely egyike a gyönyörű Galápagos-szigeteknek. A tudományban chelonoidis phantasticus néven ismert hüllőről azt hitték, hogy fajának utolsó darabja.

Több mint száz évig tartó szívfájdító jelek után sokkoló hírei vannak a biológusoknak. A faj, amelynek latin neve 'fantasztikus óriásteknőst' jelent, mégsem halt ki. Egyetlen nőstényt felfedeztek erdei otthonában, amely lehetőséget kínál, hogy a fajt visszahúzzák a szakadék széléről.

Ő lehet az utolsó élő egyed

A teknősbékát 2019-ben fedezték fel, de csak nemrégiben erősítették meg írásban, hogy tényleg erről a fajról van szó. A nőstény a Fernandina-sziget sűrű növényzetében élvezte az életét, ahol voltak már korábban jelei annak, hogy maradhattak benne teknősök. A kutatók az állatot Fernandának nevezték el.

Összegyűjtötték DNS-ét, és összehasonlították az 1906-os mintával. Mindenki legnagyobb döbbenetére Fernandáról kiderült, hogy az egykor kihalt "fantasztikus" fajhoz tartozik. Az izgalmas hír a Communications Biologyban jelent meg.

- Őszinte meglepetésemre azt láttuk, hogy Fernanda nagyon hasonlít arra a példányra, amelyet száz éve találtak ugyanazon a szigeten, és mindketten nagyon különböztek a szigeten található többi teknőstől - nyilatkozta a Princeton Egyetem kutatója és szerzője, Stephen Gaughran.

Noha fajának jelenlétét több mint száz éve nem bizonyították, Fernanda jelenleg középkorú. A szakértők becslése szerint több mint ötvenéves, de faja akár 80-120 évig is élhet. Szaporodását feltehetőleg a korlátozott táplálék akadályozta meg. Világos, hogy faja rendkívül veszélyeztetett. A galápagosi óriásteknősök mind a 14 különböző faja sebezhető, veszélyeztetett vagy kihalt. Fernanda megtalálása nem csak óriási meglepetés, de olyan lehetőség, mely nemzedékenként egyszer adatik meg egy faj megmentésére.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

- Létezik még teknős Fernandinán kívül, amit be lehetne fogni, hogy egy tenyésztési program elindítható legyen? Hogyan kolonizálták a teknősök Fernandinát, és milyen evolúciós kapcsolatuk van a többi óriás galápagosi teknőssel? - teszi fel a kérdést Adalgisa Caccone, a Yale Egyetem vezető szerzője.

Fernanda jelenleg a Galápagos-i Nemzeti Park óriásteknős-tenyésztő központjában él, Santa Cruz szigetén. A kutatók és a természetvédők remélik, hogy a további kutatások és feltárások megmutatják, hogyan lehetne a fajt szaporítani. Fernanda lehet, hogy olyan fantasztikus, ahogyan azt tudományos neve is sugallja. Lehet, hogy ő a hiányzó láncszem, amely meg tudja őrizni ezt a fajt.

Mutatjuk a világ legöregebb állatait

Vízi és szárazföldi állatokból is kerülnek ki matuzsálemek: a legidősebb állatok listáját több mint ötszáz éves állat vezeti.

Mutatjuk a világ legöregebb állatait: 507 és 392 éves állatok vezetik a listát

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük