Így rombolják a gyereket a manipuláló reklámok: megrendítő adatok és tények

A gyerekeket a képernyő elé szögezik a reklámok. Nem csoda, hogy rajtuk keresztül nyitják meg a pénztárcádat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legújabb amerikai kutatások szerint a tévénézők egy csoportja, név szerint a fiatalabb korosztály nem kapcsol át másik csatornára a hirdetések alatt, a reklámszakemberek és marketingesek pedig nem kímélik az igencsak befolyásolható korban lévő gyermekeket.

Egy 2005-ös felmérés szerint a 6 és 11 év közötti amerikai gyerekek 60%-a – szüleivel ellentétben – végignézi a televízióban adott reklámokat: míg a felnőttek leginkább a tv-hirdetések iránt viseltetnek ellenszenvvel, a fiatalok körében éppen ez a reklámtípus a legkedveltebb.

Vizsgálatok és eredmények

Az Amerikai Pszichológiai Társaság bizottságot hozott létre, hogy kivizsgálják a kereskedelmi hirdetések gyermekekre gyakorolt hatásait, akik eredményeiket a közelmúltban hozták nyilvánosságra. A televíziózás elterjedésével nem kellett sok idő, hogy kiderüljön, az egyik legfogékonyabb célközönség a gyerekkorúak tömege, ráadásul egyre fiatalabb korosztályokat céloz meg a reklám. Az Egyesült Államokban a gyerekek évente 30 ezer(!) hirdetést néznek meg.

Ördögi praktikák és következményeik

A nyolc év alatti gyerekek pszichológiailag még nincsenek azon a fejlettségi szinten, hogy megértsék a reklámok lényegét, így azok állításait igazságként fogadják el. Mi több, a nyolc év alatti gyerekek a reklámokat sem mindig tudják megkülönböztetni a televízió többi programjától, így nem csoda, hogy a reklámcégek és megrendelőik szívesen veszik célba a gyerekeket, hiszen ők az eszményi befogadók.
Kétség sem fér hozzá, hogy az őket megcélzó reklám tisztességtelen, mivel visszaél életkori korlátozottságukkal, a pszichológusok vizsgálataiból ráadásul egyértelműen kiderült, hogy a gyerekek hirdetések hatására kérik a reklámozott árukat. Ennek csak egyik, ám nagyon súlyos következménye étkezési szokásaik megváltozása, vagyis az édességek, valamint a cukortartalmú ételek és üdítők fogyasztása az egészséges táplálékok rovására. Számos kutatás mutatott ki összefüggést az ilyen ételek, italok hirdetése és a gyermekkori elhízás között: egyre több a kövér gyerek, és az emiatt kialakuló betegségek óriási egészségügyi kiadásokkal járnak.

A hirdetőket azonban ez sem tartja vissza, sőt, nem átallják az egészségtelen termékeket népszerű sportolókkal reklámozni, hogy azt a benyomást keltsék, fogyasztásuk egészséges.
Egyértelműen kimutatható a hirdetések hatása abban is, hogy a gyerekek a dohányzást és a szeszes italok fogyasztását vonzónak, izgalmasnak találják, mindez pedig remekül előkészíti a serdülőkori dohányzás és alkoholfogyasztás szokásának kialakulását – tehát a hirdetők előrelátóan gondoskodnak vásárlóik folyamatos újratermeléséről.

Agyafúrt technikák

A dolog úgy kezdődik, hogy a papa és a fia kimegy a jégkorongmeccsre, ahol a csemete haladéktalanul nyaggatni kezdi apját, hogy vásároljon sört, nem keveset, 24 dobozzal, mert az italhoz jár a kupagyőztes jutalma, műanyag másolatban. Az akcióról a gyerek természetesen tévéreklámból értesült, amit a meccsek idején rendszeresen leadott a televízió. A sörgyár marketingesei, pszichológusai pontosan tudják, hogy a gyerekek együtt járnak a meccsekre a szüleikkel, vagyis a cég ráveszi a kicsiket, hogy vegyék rá a papájukat, hogy vegyen sört. A szakemberek nyaggatási tényezőnek - Nag Factornak - nevezik a reklámfogást, ami a lurkók manipulálásában minden eddiginél messzebbre ment.
A marketingvilág új vívmányáról megalkotója, Lucy Hughes így mesél:
- Bár a vevőket rá lehet venni arra, hogy megkívánjanak, és így megvásároljanak bizonyos termékeket, a kisgyerekek különleges megközelítést igényelnek. Az őket megcélzó reklámokat, jöttek rá néhány évvel ezelőtt, úgy kell megtervezni, hogy ne közvetlenül őket, hanem nyaggatásukon keresztül a felnőtteket ingerelje vásárlásra.
(Joel Bakan: The Corporation)

Tudtad?

Magyarországon a tévénézésre fordított idő az AGB Hungary adatai szerint 2001-ben a 4–17 éves korosztálynál napi 3 óra 14 perc volt, az érettségizettek pedig még ennél is többet, összesen 4 óra 1 percet töltöttek a képernyők előtt. A tanácskozáson kiemelt figyelmet kapott a megállapítás, hogy a reklámozóknak nemcsak törvényi, hanem etikai előírásokat is figyelembe kell venniük a gyermekek és a fiatalok védelmében. A jelenleg hatályos reklámetikai kódex 14 ilyen célú előírást tartalmaz, egyebek mellett azt, hogy a reklám ne mutasson rossz példát a gyerekeknek, és a szülőket ne "zsarolja" bizonyos termékek megvásárlására.

Rendkívül hatásos fülrágás

A szülők legnagyobb csoportja csak azt akarja megvenni csemetéjének, aminek értelme van.
- Ezért aztán – így Lucy Hughes –, igyekszünk rávenni a gyerekeket, hogy érvelve nyaggassák a szüleiket, hogy elmagyarázzák, miért értékes vagy hasznos számukra a termék, miért fontos nekik.
A szakértő cége felmérésére hivatkozva állítja, a vásárlások 20–40%-ára soha nem került volna sor, ha a gyerekek nem rágták volna a szüleik fülét, vagyis a gyerekek óriási hatással vannak arra, hogy mit vásárolnak a szüleik. Befolyásuk túlnyúlik a játékok, édességek és gyorséttermek kiválasztásán, még az olyan drága és igazán felnőtteknek szánt döntésekre is kiterjed, mint például az autóvásárlás. Azt, hogy az autógyártók milyen messzire képesek elmenni eladásaik fokozása érdekében, jól mutatja a Ford egyik kisfilmje, ami nem kevesebbet állít, mint azt, hogy egy vihartól megrémült kisfiú nagyobb biztonságban érzi magát a garázsban, a legújabb Ford modell hátsó ülésén, mint a szüleivel a szomszéd szobában.

A reklámozók dörzsölik a tenyerüket, mert a nyaggatási faktor eredményességének felismerése szélesre tárta a lehetőségek kapuját, ráadásul immár a bankok is élnek a gyerekek befolyásolásának technikájával...

A reklám neveli a csemetét?

Amikor a szülők elfoglaltsága miatt a gyerekek idejük jó részét a televízió előtt töltik, a világgal kapcsolatos ismereteiket már nem az idősebb generációtól és személyes kapcsolatok útján tapasztalják meg. Számukra a reklámok identitást adó, bölcs közvetítők egy számukra nehezen érthető felnőtt világban. A reklámokban bemutatott képek, szempontok és szimbólumok, amelyek, ha nem is átláthatók, de annál inkább elfogadhatónak tűnnek, újra visszatérő tájékozódási segédletet nyújtanak, sőt, sok tekintetben átvették a szülői szocializációs és nevelő funkciókat.

Világméretű következmények

Napjainkban az orvosok soha nem látott arányban találkoznak a 2. típusú cukorbetegséggel, aminek hátterében köztudottan a szegényes, cukorban gazdag táplálkozás és a kevés mozgás áll. A szakértők egyenesen népegészségügyi tragédiát emlegetnek, és igyekeznek rámutatni a szülők személyes felelősségére, egyelőre azonban kevés sikerrel. A tudományos bizonyítékok növekvő száma ellenére az érintettek vonakodnak komolyabb lépéseket tenni a hirdetői tevékenység ésszerű korlátozása érdekében. A bevételek szűk körben, az adott cégeknél és érdekeltségi körükbe bevont döntéshozóknál jelennek meg, míg az okozott kárt sokmilliós, érdekeit érvényesíteni nem képes népesség szenvedi el.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A megbetegítő szokásokat vele még öntudatlan korában megkedveltető cégek pedig széttárják a kezüket, mondván: senkinek sem kötelező dohányozni, inni és dagadtra enni magát.

2007. november 8-tól már kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!

A Kosár magazin novemberi számának tartalmából:
  • Megtaláltuk az igazit! Uborka és pepperóni háziteszt
  • Rájuk bízhatjuk magunkat? Német navigációs rendszerek tesztje
  • Drágák, de mindent tudnak: sílécteszt
  • Pro és kontra: csábító életjáradéki szerződések
Kosár – a fogyasztók magazinja
FÜGGETLEN, MEGBÍZHATÓ, HASZNOS és ÉRDEKES
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük