Ma ne moss, és ne vidd ki a szemetet! 7 házimunka, amiket szenteste napján kerülj a babonák szerint
A szentestéhez számos érdekes babona kötődik.
Fekete macska, kéményseprő és még megannyi dolog van, amihez hétköznapi babonák kapcsolódnak. Egyáltalán nem meglepő, hogy az esztendő jeles napjaihoz is kötődnek ilyenek, így a szentestéhez is.
A karácsonyi ünnephez számos, mélyen a néphiedelemben gyökeredző babona kötődik: vannak, amelyek szerencsét, mások jó egészséget ígérnek azoknak, akik hisznek bennük. A betartásuk kinek-kinek a maga döntése, de kulturális szempontból mindenképpen érdemes megismerkedni velük.
7 házimunka, amit ne végezz szenteste
Sok a karácsonyi babonák közül a házban, illetve a ház körül végzendő feladatokkal kapcsolatos. Érdekes, hogy a régiek mezőgazdasági szerszámokat vittek az ünnepi asztal köré. Abban a reményben tettek így, hogy a következő évi termésük jó legyen. Ami a benti tennivalókat illeti, hét házimunka is van, amit a hiedelmek szerint nem jó ötlet szenteste napján végezni.
Ruhamosás - A néphiedelem szerint karácsonykor nem szabad mosni, ugyanis az balszerencsét hoz.
Teregetés - Ha valaki mégis mos, és utána tereget, akkor a kiterített ruhák az állatállomány elhullott egyedeit szimbolizálják, azaz ahány ruha, annyi jószág veszik majd oda.
A szemét ürítése - Olyan babona is volt, miszerint a szemetet tilos kivinni szenteste napján, mert azzal együtt az ember a szerencsét is kiviszi.
Az asztal leszedése - Fontos, hogy a karácsonyi asztal ne legyen teljesen leszedve. Maradjon rajta egy kis kenyér, mert az a hiedelem szerint azt ígéri, hogy következő évben lesz mit enni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az asztal letakarítása - Fontos volt, hogy az ünnepi vacsora és a nap további étkezései során az asztalra került morzsát nem volt szabad kidobni, mivel úgy tartották, azzal együtt a szerencse is a szemetesbe kerülne. A morzsát össze kellett gyűjteni és az állatoknak adni, hogy egészségesek és termékenyek legyenek. A morzsából egyesek a gyümölcsfák alá is szórtak, hogy a fákon is bőséges legyen a termés a következő évben.
Sepregetés - Szentete sepregetni is tilos, ugyanis, ha az egész házat kisöprik, akkor az ördög beköltözik a házba.
Másra bízni sem jó a munkát - Ha valaki a babona miatt kerülné a munkát, és egy olyan illetőre bízná, aki nem tart a babonáktól, a néphiedelem szerint a következő évben sokszorosan kell, hogy visszaadja az illetőnek a segítséget. Ezt is érdemes tehát megfontolni.
Mi van a kéményseprős babona hátterében?
Ismered a kéményseprőkről szóló babonát? Korábbi cikkünkből megtudhatod, mire épül, és hogy alakult ki.
Miért hoz szerencsét a kéményseprő? - Ezért kell megfognod a gombodat
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történet
- érdekesség
Miért hoz veszekedést, ha kiömlik a só? 3 balszerencsés babona története
- babona
- rossz