Életét kockáztatta a pénzért a 63 éves tanárnő: végül teljesen elszegényedett
Annie Edson Taylor volt az első ember, aki sikeresen átutazott a Niagara-vízesés felett egy hordóban.
Annie Edson Taylor egy amerikai tanárnő volt, akinek egész életét átszőtte a törekvés, hogy jobb anyagi körülményeket biztosítson magának. Ez késztette arra a mutatványra is, amivel végül beírta magát a történelembe: 63. születésnapján, 1901. október 24-én sikeresen áthaladt a Niagara-vízesés felett egy hordóban. Ezzel ő lett az első ember, aki túlélt egy ilyen akciót.
Bár a húszperces utazás nagyon megviselte, szinte sértetlenül szállt ki a hordóból. A produkció végül alig hozott számára pénzt, és pechére azt a keveset is elvesztette, amit megszerzett. Annie Edson Taylor nem volt szerencsés ember, és életének lezárása sem úgy alakult, ahogyan szerette volna.
Annie Edson Taylor, az anyagias hősnő
1838. október 24-én született a New York-i Auburnben. Hét testvére volt, és bár édesapja elhunyt, amikor a kislány 12 éves volt, gyermekkora nem telt szegénységben, mivel jómódú molnárcsaládba született. Később kitüntetéssel diplomázott, és tanárnő lett belőle. Megházasodott, és gyermeke született, de nem sokkal később kisfia és férje is életét vesztette. Ettől kezdve Taylor nem találta a helyét, rengeteget költözött, és állásról állásra vándorolt.
Végül a michigani Bay Cityben telepedett le 1900-ban. Addigra számos csapás érte: leégett a háza, és ő maga is majdnem a lángok martalékává vált, később pedig nagyot bukott egy elhibázott befektetésen. Ám Taylor a balszerencse áradása közepette is folyton azon törte a fejét, hogy hogyan tehetne szert nagy vagyonra, mivel úgy érezte, a pénz a kulcsa, hogy megtartsa helyét a világban.
A tanárnő ugyanis mindig a felső osztálybeli személyek társaságát kereste. Kifinomult, kulturált és persze tehetős barátokra vágyott, és még a korát is meghamisította, ha úgy érezte, hogy érdeke fűződik hozzá. Az 1900-as népszámláláson születési éveként 1860-at adott meg, 22 évvel megfiatalítva magát. Ugyanebben az évben fogant meg benne a hordós mutatvány ötlete, amitől gyors és jelentős mértékű meggazdagodást remélt.
Hordóval a Niagara-vízesésen át
Hosszú időn át tartó előkészületeket követően végül Taylor 63. születésnapján került sor az attrakcióra. Kifejezetten erre az alkalomra készíttetett hordóban tette meg az utat, amit két nappal azelőtt már leengedtek a vízesésen, belsejében egy macskával. Mivel az eszköz és a cica is túlélték a próbát, 1901. október 24-én Taylor beszállt a matraccal bélelt hordóba, kezében a szív alakú szerencsepárnájával. Támogatói egy biciklipumpával levegőt juttattak a nem mindennapi járműbe, majd lezárták, és útnak indították a vízesés felé a Niagara-folyón, Goat Island déli részén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A segítők körülbelül 20 perccel később halászták ki a hordót, amit az áramlat addigra már a kanadai Horseshoe Fallshoz sodort. Nem sokkal később a mentők is megérkeztek, majd kiszabadították Taylort, akiről kiderült, hogy szinte sértetlenül megúszta a zuhanást, csak a fején keletkezett egy apró vágás. Ám a jelenlévő sajtónak úgy nyilatkozott, előbb állna önként egy ágyú csöve elé abban a tudatban, hogy a golyó darabokra zúzza őt, mint hogy újra megtegye ezt az utat, és mindenkit óva intett attól, hogy hasonlóval próbálkozzon.
Később néhányszor még beszélt az élményeiről, amivel szert tett némi pénzre, de a várva várt meggazdagodás elmaradt. Könyvet is írt a mutatványról, amit a vízesés közelében árult, de ez a próbálkozása is kudarcba fulladt, amikor menedzsere, Frank M. Russell átverte, ellopta a hordót, és felszívódott. Taylor a csekély bevételét és összes megtakarítását magánnyomozókra költötte, akik egyszer ugyan a hordó nyomára bukkantak, de hamarosan ismét szem elől tévesztették, ezúttal örökre.
Annie Edson Taylor utolsó évei
Annie Edson Taylor története sajnos sosem fordult jóra. Talajvesztett állapotában a Niagara szuveníres standjainál posztolt, és turistákkal fotózkodott, hogy pénzt szerezzen. Egészségi állapota megromlott, szürke hályog következtében majdnem teljesen elveszítette a látását. Mivel ezt is az attrakciónak tulajdonította, 1906-ban többször említést tett arról az ötletéről, hogy újra hordóba száll, és megismétli a mutatványt, hátha az majd visszafordítja megromlott egészségi állapotát.
Erre végül nem került sor, Taylor helyette változatos, ám zömében sikertelen foglalkozásokkal töltötte utolsó éveit. Részvényekkel kereskedett, belekezdett egy regénybe, és filmet forgatott az 1901-es attrakcióról, amit aztán sosem mutattak be a nagyközönség előtt. Dolgozott jósnőként, és mágnesterápiás kezeléseket adott a lakóhelyén élőknek.
1921 elején, élete 83. évében egy kórházban azt állította, hogy 57 éves. Még ebben az évben, április 29-én elhunyt, de mivel teljesen nincstelenül vesztette életét, temetésére nem volt fedezet. Végül adományokból helyezték örök nyugalomra barátja, Carlisle Graham mellé a New York-i Niagara Falls városában, a "Mutatványosok nyughelyén".
Így él ma az afgán lány, akit a National Geographic tett ismertté: Sharbat Gulának nem volt könnyű élete
1985-ben vált az egész világon ismertté az „afgán lány”, aki szimbóluma lett a háború sújtotta övezetnek.
ElolvasomKiemelt kép: George Grantham Bain