Sokunk életében meghatározó időszakok voltak a ’90-es és 2000-es évek, hiszen szép emlékek és boldog pillanatok kötődnek ezekhez az esztendőkhöz. Bár még mindig nagyon közelinek tűnik, a millenniumi szilveszter óta már eltelt 21 év, és a ’90-es évek „gyerekei” is lassacskán mind közelednek a harminc felé.
Ennek a kornak az volt az egyik szépsége, hogy még csak kevesen ismerték az internetet, a szórakoztatóeszközök pedig még gyerekcipőben jártak, így nagy ritkaságnak számított egy-egy ilyen kütyüt birtokolni az ezredforduló környékén.
Technikai eszközök a 2000-es évek elejéről
Ma már az okostelefon és az internet meghatározó részeivé váltak a mindennapoknak, azonban húsz évvel ezelőtt minden hasznos funkcióját külön eszközzel kellett helyettesíteni. A beépített kamera helyett filmtekercses fényképezőgépek voltak, a zenehallgatás discmannel történt, és ha valamit mindenképp meg kellett nézni az interneten, akkor azt a legtöbben internetkávézókban, könyvtárakban vagy az iskola informatikatermében intézték el.

Szinte nem volt az ezredforduló környékén olyan család, ahol ne lett volna legalább egy Nokia 3310-es telefon, de a 3210-es nagyon kedvelt volt. A kígyós játék azóta is legendás.
Fotó: Pinterest

Az igazán menők még különböző elő- és hátlapokat is beszereztek hozzá, csak hogy a lehető legjobban a személyiségükhöz illesszék az ikonikus telefont.
Fotó: Pinterest

Az évtized közepén kezdtek népszerűvé válni a felnyithatós telefonok, amik már színes képernyővel is rendelkeztek.
Fotó: Pinterest

Ezekre a telefonokra az újságok hátulján lévő hirdetésekből lehetett háttérképet vagy polifonikus csengőhangot letölteni - kivéve annak, aki megcsinálta magának kedvenc dallamait.
Fotó: Pinterest

Bár a discman nem az új évezred vívmánya, mégis ilyenkor ért csúcsára népszerűsége, miután a kazettás walkman helyett a CD-k lejátszására alkotott eszköz lett az emberek kedvence. Diadalmenetének végét az MP3-lejátszók hozták el, amik mára már szintén eltűntek a mindennapi életből.
Fotó: Pinterest

Az igazán elszánt zenerajongók ilyen tárolókban sorakoztatták CD-iket, hiszen fontos volt a karcolásoktól megóvni, ami miatt akadozhatott a lejátszás.
Fotó: Pinterest

Aki nem a tv-újságban nézte meg azt, hogy mi megy épp műsoron, az a teletextet használta a 2000-es években. Bár még ma is él a szolgáltatás, már lényegesebben kevesebben használják a digitális adások és az internet korában.
Fotó: Pinterest

Az új évtized rohamosan fejlődő világában egyre több otthonba költözött be a számítógép is, ami nagyjából mindenhol így nézett ki akkoriban. Katódsugárcsöves monitorral és golyós egérrel.
Fotó: Pinterest

Az adatok mozgatásához még nem voltak pendrive-ok, így floppylemezzel kellett megoldani a műveletet - ezek tárhelye nagyon kevés volt, ráadásul lassan is működtek.
Fotó: Pinterest

Egy családi nyaralás elengedhetetlen kelléke volt a fényképezőgép és a rengeteg filmtekercs, hiszen akkoriban így készített fotókat az emberek többsége. Hosszan kellett várni a képek előhívatására, és csak akkor derült ki, milyenek lettek, mégis szép emlékek őrzői.
Fotó: Pinterest
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)