A legrosszabb cipőtípusok, amiket viselhet az ember - Divatosak, de nagyon károsak a lábra

Ezek a népszerű cipőtípusok nem csak vízhólyagokat és sebeket okoznak. Eldeformálhatják a lábfejet, és boka- vagy térdfájdalmat is eredményezhetnek hosszú távon.

Egészségtelen cipők
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A rosszul megválasztott cipő nemcsak vízhólyagokat, sebeket és bőrkeményedést okozhat. Hosszú távon eldeformálódhatnak tőle a lábujjak, illetve a lábfej, kialakulhat lúdtalp vagy bütyök, de láb-, derék- és hátfájdalmat is eredményezhet egy kényelmetlen, rossz kialakítású lábbeli.

Persze mindenkinek vannak otthon csinos, de nagyon kényelmetlen cipői, és abból nem is lesz baj, ha csak néha-néha viseli ezeket. De a rendszeresen hordott darabokat érdemes alaposan megválogatni, és olyat választani belőlük, ami nem teszi tönkre a lábat.

A legegészségtelenebb cipőtípusok

Van néhány cipőtípus, amitől óva intenek az ortopéd orvosok: akármilyen divatosak is, jobb kerülni őket, ha nem szeretnél később kellemetlen, fájdalmas következményekkel számolni. Ráadásul nem is mindegyikről gondolnád, mennyire káros a lábra.

A balerinacipők kényelmesnek és ártalmatlannak tűnnek, de a teljesen egyenes, lapos talpú darabok nem támasztják alá megfelelően a lábboltozatot, nagy nyomást helyeznek a sarokra és a lábfej első részére járás közben, így nyomhatják az idegeket, a csontokat, emellett pedig bőrkeményedéseket, vízhólyagokat okoznak.
Fotó: Nevena1987 / Getty Images Hungary
A magas sarkú egyértelműen az egyik legegészségtelenebb cipő, de persze itt is számít, hogy milyen fajtáról van szó. Ortopédiai szempontból körülbelül az öt centiméter a határ, érdemes ennél alacsonyabbat választani, hogy elkerüld a térd- és lábfájdalmat, a bőrkeményedést, a bütyköt és a kalapácsujjat. A puhább bőrdarabok még jobb opciók lehetnek.
Fotó: Getty Images Hungary
Akármilyen meglepő, a sneakerek és a tornacipők is lehetnek károsak. A túl lapos, túl vékony talpú vagy túlságosan puha anyagból készült darabok nem támasztják alá megfelelően, illetve nem tartják jól a lábat. Bokafájdalmat okozhatnak, és növelik a ficamok esélyét is.
Fotó: Aleksandr Zubkov / Getty Images Hungary
A mule cipők, azaz az elöl zárt papucsok nagyon divatosak mostanában, de korántsem olyan kényelmesek és ártalmatlanok, mint amilyennek tűnnek. Nem tartják a bokát és a lábat sem megfelelően, viselésük közben extra teher nehezedik a láb első felére, és sokszor a lábujjat is be kell hajlítani ahhoz, hogy a láb megtartsa a cipőt. Kialakulhat tőlük kalapácsujj, lábujj-, boka- és sarokfájdalom is.
Fotó: Getty Images Hungary
A flip-flop papucsok is borzasztóan egészségtelenek. A lábujjak közötti anyag irritálhatja, kidörzsölheti, felsebezheti a bőrt, és mivel a láb teljesen szabadon van, a sebek könnyen elfertőződhetnek. Viselése közben a lábujjaknak állandóan meg kell feszülniük, úgymond kapaszkodótartásban vannak, hogy ne essen le a papucs, így eldeformálódhatnak, és kalapácsujj alakulhat ki. Rendszeres hordása térd-, csípő-, sőt derékfájdalomhoz is vezet.
Fotó: Wirestock / Getty Images Hungary
A pántos, kötős gladiátorszandálok egyáltalán nem tartják megfelelően a lábat, vízhólyagokat okozhatnak, kidörzsölik a bőrt, és mivel a lábfej jobbra-balra mozog, vagy épp előrecsúszik járás közben, a boka is megfájdulhat tőlük.
Fotó: photo_stella / Getty Images Hungary
A platformos cipők amellett, hogy a magas sarkú darabok hátrányaival járnak, még inkább megváltoztatják és megnehezítik a járást. A platformrész miatt túlzottan merevek és kemények a láb számára.
Fotó: Getty Images Hungary

Olvass tovább! Ruhadarabok, amiket tilos és veszélyes viselni a repülőn

A saját egészséged és biztonságod érdekében érdemes kerülnöd ezeket a ruhadarabokat, ha repülőútra indulsz.

5 dolog, amit sose viselj repülőn a stewardessek szerint: van, amelyik a trombózisveszélyt is növeli

A saját egészséged és biztonságod érdekében érdemes kerülnöd ezeket a ruhadarabokat, ha repülőútra indulsz.

Elolvasom

Femina akták - Méhnyakrák

A Femina Aktában mindent megtudhatsz a méhnyakrákról, ami évente több ezer nőt érint hazánkban. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, többek között megismerheted a méhnyakszűrés értékelési módjait, megtudhatod, hogyan kell értelmezni a leleten látott eredményt, mi a különbség a hagyományos nőgyógyászati citológiai vizsgálat és a HPV-szűrés között vagy elkerülhető-e a kemoterápia a méhnyakrák esetén?

Promóció

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük