Minél szebb volt egy nő, annál nagyobb orrkorongot kapott - Ezért csúfítják el magukat az apatani törzs asszonyai
Az apatani nők arcát tetoválások díszítik, orrukba nagy fakorongokat tettek. A furcsa tradíciónak oka van a törzsben.
Az indiai Ziro-völgyben élő apatani törzs nőinek arcát tetoválások díszítik, és egy furcsa kiegészítőt is viselnek.
A különböző méretű orrkorongok teljesen eltorzítják az orrukat, megnehezítik a mindennapokat, mégis a hagyományok szerves részét képezik. Régen ugyanis fontos szerepet töltöttek be.
Az apatani nők orrkorongja
A törzs eredetileg az indiai Arunachal Prades tartományban, az Apatani-fennsíkon vándorolt, mára viszont a Ziro-völgyben telepedtek le, és leginkább mezőgazdasággal, rizstermesztéssel és haltenyésztéssel foglalkoznak. Írásos emlékeik szinte alig vannak, történelmük szájhagyomány útján terjed - ezekhez kapcsolódnak a nagy orrkorongok és az arcukat díszítő tetoválások is.
A yaping hullo nevet viselő korongokat régen azért kezdték el használni, hogy elcsúfítsák a nőket, és megóvják őket attól, hogy más törzsek férfi tagjai elrabolják őket. A fából készült korongokat a lányok beavatási szertartásakor helyezték bele az orrukba, leginkább az első menstruáció során, vagy annak kezdete előtt. Minél szebb volt egy fiatal, annál nagyobb korongot kapott.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Úgy tudni, a kiegészítők behelyezését az apatani férfiak kezdeményezték, hogy ne rabolhassák el asszonyaikat. Amikor ugyanis a történelem során megtámadták őket, betörtek a faluba, vagy harcba keveredtek, a legtöbbször az ellenséges törzs tagjai elrabolták a nőket. Azt remélték, hogy a kiegészítők és a tetoválások miatt más férfiak csúnyának látják majd asszonyaikat és lányaikat, így nem is viszik magukkal őket.
A tetoválások és a korongok is hasonló célt szolgáltak, előbbiek azonban sok nehézséget és kényelmetlenséget okoznak, hiszen kellemetlenek és a légzést is megnehezítik. Ennek ellenére egészen 1970-ig a hagyomány szerves részét képezték. Úgy tudni, azóta nem végezték a lányokon a rituális beavatkozást.
A yaping hullot viselő asszonyok azonban ma is a törzs jelképeinek és szinte igazi látványosságnak számítanak. Akik azonban közülük elhagyták a völgyet, nagyon nehezen tudnak beilleszkedni más társadalmakba az orrdísz miatt, és munkát sem könnyű találniuk külsejük miatt.
Egy életre megnyomorítják a nőket a szépség nevében: 8 hely a világban, ahol az egészségükkel fizetnek az asszonyok
A nőknek ezeken a területeken tényleg meg kell szenvedniük a szépségért. Van, hogy brutális procedúrákon esnek át a hagyományok kedvéért.
Elolvasom(Cover-kép: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- női egyenjogúság
- nemek közti egyenlőség