A takarítás elképesztő pozitív hatásai: olyan hatásos stressz ellen, mint a meditáció

Érdemes átgondolni, amit eddig hittél a takarításról. Kiderült, hogy jó hatással van a lélekre.

A takarítás lelki hatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Könnyű úgy gondolni a takarításra, mint szükséges rosszra, hiszen első szempillantásra nincsen semmi szórakoztató vagy kellemes benne. Az ember egy hosszú nap után nem vágyik rá, hogy leizzadjon és elfáradjon, mégis kénytelen tenni ellene, hogy a lakását ne egye meg a kosz. Azonban a takarításnak vannak bizonyos vitathatatlan pozitív lelki hatásai is, amelyek egyre többször kerülnek szóba.

Sokak szerint a takarítás az egyik legjobb stresszlevezető módszer. Összeszedtük, mi lehet az oka annak, hogy ez az egyébként nyűgös házimunka könnyen rendbe teheti nemcsak az otthonodat, de a lelkedet is.

A takarítás eltünteti a koszt

Amikor az ember egy kupis lakásban él, az agyát rengeteg impulzus éri egyszerre, és ezért sokkal könnyebben kapja el a szorongás, a depresszió, valamint nehezebbé válik a relaxálás, az igazi pihenés is. Ezért a takarítás, illetve annak végeredménye, a tiszta, rendezett lakás megnyugvást nyújt az agynak.

takaritas-tanc

A tiszta lakásban kevés benyomást kell feldolgoznia az agynak, és ebben az ingerszegény közegben könnyebben pihen meg. A tisztaság ezen kívül a morális döntésekre is kihat. A Minnesotai Egyetem kutatói szerint például szívesebben adakoznak, jobban követik a szabályokat azok, akik tiszta környezetben dolgoznak. Ráadásul az ételválasztásaik is sokkal egészségesebbek ezeknek az embereknek a nap folyamán.

A takarítás testmozgás is

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a takarítás egyszerre testmozgás is. Egy egyórás intenzív rendrakással akár 300 kalóriát is el lehet égetni. Mint minden testmozgás, a takarítás is endorfint, vagyis boldogsághormont termel, amely köztudottan csökkenti a stresszt, tartós hiánya pedig depressziós állapotot idézhet elő. A takarítás persze önmagában nem fedezi a napi mozgásigényt, azonban ez a tény magyarázhatja, miért vannak olyan sokan, akik a feszültségüket takarításban vezetik le.

Takarítás meditáció helyett

Nemcsak a takarítás végeredménye, a tiszta lakás segíthet ellazítani az agyat, hanem maga a cselekvés is. A repetitív, ismétlődő mozdulatok ugyanis segítenek az agyadnak kikapcsolni, hiszen nem kell gondolkodni a következő lépésen - a módszerek, mozdulatok begyakoroltak, és szinte magától mennek. Ilyenkor könnyű elkalandozni, és akár teljesen el is merülni az ember gondolataiban. A takarítás végén pedig sokkal kipihentebb lehetsz, mint előtte. Sokan éppen ezért használják fel a házimunkát a stresszmenedzselésben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nem szabad a kocsiban hagyni

Nemcsak a lakást, a kocsit is érdemes mindig tisztán tartani, mert a bent felejtett holmik időnként komoly gondokat okozhatnak, szélsőséges esetben akár ki is gyulladhat tőlük az autó. 

7 dolog, amit soha ne hagyj benn a kocsiban a melegben: akár fel is robbanhatnak

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty images

Ezt is szeretjük