Sokan isznak palackozott vizet vagy üdítőket, ez azonban rengeteg műanyaghulladékkal jár. Egyszerűen kiszámolható, hogy egy fő napi 2-3 liter mennyiségű folyadékfogyasztásával egy hét alatt akár 10-11 darab 2 literes PET-palack is megüresedhet, nem számolva az üdítős üvegeket.
A környezettudatosság érdekében a műanyag palackokat a legjobb teljesen kiiktatni a háztartásból, ha mégis keletkezik ilyen jellegű hulladék, azok laposra taposva, kupak nélkül helyezendők el a szelektív gyűjtőben.
Néhányat persze meg is tarthatsz belőlük, amennyiben szereted a kreatív ötleteket, és szívesen készítenél a hulladékból ötletes használati tárgyakat az otthonodba: készíthetsz tárolót, virágtartót vagy puffot is belőlük. Műved készítésében megélheted az alkotás örömét, egyedi megoldást varázsolhatsz lakásodba, és egy-egy praktikus ötlettel meg is könnyítheted az mindennapjaid.
10 zseniális ötlet PET-palackból
A PET-palack hálás alapanyag: a következő, zseniális ötletek otthonod több helyiségében hasznosíthatók konyhától a fürdőn át a szobákig. Dolgozz ollóval, sniccerrel, ragasztóval és textillel, de vigyázz, hogy az elmetszett palackokkal ne vágd meg a kezed!

Készíts aranyos cserepeket! Felezz el egy PET-palackot, majd fesd figurásra vízálló festékkel és filccel. A cicafarkat és füleket rajzold előre a palackra, hogy könnyebb legyen kivágni.

Ha hosszabb darabot vágsz a palackból, akár az alsó, akár a kupakos felét használod fel, függő virágtartót készíthetsz. A tartó felső szakaszán ejtett lyukakon keresztül fűzz rá akasztókat. Mintát vízálló festékkel, csíkokat celluxsávokkal készíthetsz, melyeket utólag lehúzol.

Gyárts a palackból nejlonzacskó-adagolót: akassz fel egy többliteres üveget egy ráragasztott vagy ráfűzött szalaggal, és tégy bele zacskókat. Az üveg száján át egyenként szedegetheted ki őket. A jobboldali kanáltartó formára vágott félliteres palackból készült.

Többliteres PET-palackból kosárkát is csinálhatsz szalagfülekkel. Ha szeretnéd, szigetelőszalaggal csíkozhatod, vagy be is vonhatod valamilyen, a konyhához illő textillel. Tetőt kartonkarikából készíthetsz hozzá.

A fogkefetartóhoz vágd le egy palack alját és tetejét. Felső részén óvatosan metssz kerek nyílásokat, melyekbe további üvegszájakat dugdosol. Végül ragaszd össze az üveg alját a tetejével. A jobb oldali szappantartó formára vágott palackból készült.

Szuper ceruza- vagy sminkeszköz-tartók: két palack alját vagy egy palack háromnegyedét és egy másik alját illeszd össze úgy, hogy közéjük a körméretnek megfelelő hosszúságú cipzárt ragasztasz.

Csinálj jópofa tárolókat textillel kombinálva. Varrj, majd ragassz a palackra zsákként összehúzható tetőt, vagy vond be azt ruhaanyaggal. Zsebekkel, díszekkel is kiegészítheted.

Végül egy ötlet, melyhez több PET-palack kell: a nagyszerű puff elkészítésének menetét
korábbi cikkünkben részleteztük.