Miért szorong a költözéstől a cica, és hogy nyugtathatod meg? A legfontosabb, amit megtehetsz
Költözés is kiválthat depressziót a cicáknál.
Rosszul viselte a cica a költözést? Az új helyen furcsa szokásokat vett fel? Bepisil? Esetleg elbújik, ritkábban vágyik társaságra? Lehet, hogy a cicád stressztől szenved, amit az új lakóhely és az idegen környezet, a bizonytalanság váltott ki belőle, de segíthetsz neki abban, hogy megszokja a változást.
Az állatokat ugyanúgy érheti stressz, ugyanúgy szoronghatnak, mint az emberek, hiszen a stressz nem más, mint a vélt vagy valós veszélyforrásra adott félelemreakció. Stresszt válthat ki minden nagyobb változás, hiszen a cicák, mint alapvetően mindenki, akkor érzik biztonságban magukat, ha a környezetük állandó.
Hogyan ismerheted fel a stressz tüneteit?
A cicák sokféleképpen mutathatják ki a szorongást. Jellemző ilyen esetekben az elbújás, a szűk helyek keresése - például bevackolás a kanapé mögé -, ahonnan azután szinte lehetetlen kicsalogatni az állatot. Hasonló stresszreakció lehet az étvágycsökkenés, a melankólia, de diszkomfortra utalhat a bútorok karmolása is, ha korábban ez nem jelentkezett.
Ha a cica olyan viselkedést mutat, amilyet a költözés előtt nem, érdemes először orvoshoz fordulni, hogy a gazdi meggyőződhessen róla, nem áll-e valamilyen betegség a háttérben, ha pedig egészséges a dorombológép, akkor valószínűleg pszichológiaiak az okok, és sokat lehet tenni azért, hogy csökkentse az ember az állat szorongását.
Mit tehetsz a cicáért?
Költözés esetében érdemes már arról is gondoskodni, hogy ne csak az új lakásban, de a régiben is a lehető legnyugodtabban vészelhesse át a kedvenced a pakolással járó zűrzavart és felfordulást. Ilyenkor a cicát be kell csukni egy külön szobába a kedvenc holmijaival együtt. Ha tudod, már néhány nappal korábban kezdd el beszoktatni oda, hogy a rámolás és a zajongás során biztonságban érezze magát.
Az új lakásban az a leglényegesebb, hogy megteremtsd a cica számára a biztonságot. Érdemes először az ismerős bútorokat, az ő tárgyait, az almot, az etetőjét kipakolni, és jól látható helyre tenni. Az etetést és minden más megszokott napirendet időzíts pontosan ugyanúgy, mint az előző lakásban. A cica számára fontosak az ismerős helyzetek, az ismerős tárgyak és az ismerős szagok is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Már kapható olyan nyugtató spray vagy párologtató, mely a cica pofatájéki feromonjainak szintetikus változatát tartalmazza. Ezeket az állat akkor termeli, amikor jól, komfortosan érzi magát, és a használatával azonnal otthonosabb légkört lehet létrehozni az új lakásban is az állat számára.
Ha ezekre odafigyelsz, a kedvenced remélhetőleg hamar megszokja és belakja majd az új birodalmát, ha azonban több héten át tartó stressztüneteket produkál, mindenképpen érdemes felkeresni szakembert, hogy megfejtse a szorongás okát, és segítsen kezelni azt.
Olcsó, fűtött cicakuckó
Nemcsak az illatokkal, a finom, puha anyagokkal és egy meleg odúval is cicakomfortossá teheted az új lakást. Könnyen készíthetsz otthon kedvencednek egyszerű, gyors, meleg kuckót, és biztosan imádni fogja.
A képek forrása: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- otthon
- természetvédelem