Puhát, durvát vagy színeset?
Otthonod hangulatát a benne lévő anyagok, legfőképpen a lakástextilek határozzák meg leginkább.
A döntést, hogy végül milyen anyagok kerüljenek a lakásba, alaposan meg kell fontolnod! A falak és a burkolatok színe, struktúrája, stílusa például irányadó lehet a textilek kiválasztásánál: amennyiben egyszerű, festett falad van, látszólag könnyű a dolgod, hiszen bármilyen mintát választhatsz, a bútorokon túl ez fogja véglegesen eldönteni a szoba stílusát.
Ellenkező esetben, és ha nincs határozott elképzelésed a szín-, stílus- és mintavilágról, kérd szakember segítségét, mielőtt elvesznél a végtelennek tűnő választékban!
Nemcsak szép, hasznos is!
A lakástextileknek a dekoratív látványon kívül használati funkciója is van, az azonban, hogy a dekoratív tulajdonságra vagy a praktikumra helyeződik-e a hangsúly, rajtad áll, és sok mindentől függ.
Vegyük például a nappalit. A lakásnak ez az a helyisége, ahol a legtöbb időt töltitek – a családod vérmérsékletétől függően pihenéssel vagy szórakozással. A nyílászárók nagysága, a szoba fekvése, a kilátás vagy éppen az a vágy, hogy minél kevésbé lássanak be, mind-mind olyan szempont, amelyeket figyelembe kell venned, amikor például az oda kerülő függöny típusáról döntesz. Ha a lakás fekvéséből és szokásaidból adódóan az a legfontosabb, hogy jól lehessen sötétíteni, de a nyílászárókhoz nem tartozik sem redőny, sem reluxa, a sötétítés a függöny feladata marad.
Megbízható, egyértelmű sötétítést az úgynevezett black-out függönyökkel lehet elérni. Bár megjelenésük, esésük közel sem olyan szép és elegáns, mint a hagyományos függönyöké, a fényt tökéletesen kizárják, így a nekik szánt feladatot maximálisan teljesítik. Ez a sötétítő ideális választás például a gyerekszobába, emellett viszont azoknak ajánlott elsősorban, akik csak tökéletesen elsötétített szobában tudnak nyugodtan pihenni.
Hasonló sötétítő hatást érhetsz el azzal is, ha a függönyöket béleled. A napjainkban olyannyira divatos taftot – amely egy ropogós hatású, fényes, sokszor színjátszós felületű anyag – bélelheted például lágy esésű szaténnal. Ez a párosítás azért is jó megoldás, mert a két anyag – összetételénél és szerkezeténél fogva - mosáskor, tisztításkor hasonlóan viselkedik, és megőrzi eredeti formáját. Ezzel kapcsolatban azonban tudnod kell, hogy az igazi taftot nem szabad mosni, csak szárazon, szakemberrel tisztíttatni, ellenkező esetben ugyanis elveszíti fényét és ropogós tartását!
A taftfüggöny szaténnal történő bélelésekor a két anyag szálai szinte biztosan átfedik egymást, így az átszűrődő fény kettős akadályba ütközik, a két anyag sötétítő hatása pedig összeadódik: a bélelt függöny tehát biztonsággal sötétít. Nem is beszélve arról, hogy a függönynek sokkal dekoratívabb, testesebb lesz a tartása, mint egy egyszerű sötétítőnek vagy a black-outnak.
A karnis-kérdés
A függönyökről nem lehet – és nem is érdemes! – úgy beszélni, hogy ne ejtenénk szót a karnisokról. Ma már számtalan típus közül választhatsz, ám mint ahogy a megfelelő függöny kiválasztását, úgy a karnisvásárlást sem érdemes elkapkodni! Az első és talán legfontosabb dolog a karnis mérete: olyan hosszút válassz, hogy a nyílászáró mindkét oldalán 15-20 cm-rel túllógjon, ellenkező esetben ugyanis nem tudod majd teljesen elhúzni a függönyt. Anyagát tekintve választhatsz fa vagy fém rúdkarnist, míg a plafonra és falra szerelhető fém és műanyag sínek, amelyek akár zsinóros szerkezettel is megoldhatóak, különösen nagy belmagasság és nagy felületek esetén praktikusak. A sínek előlapjára tépőzár szerelhető, innentől kezdve pedig végtelen a variációk száma arra, hogy milyen drapériát használsz az ablak felső peremének keretezésére.
Színesre szűrt napfény
A függönyök között a fényáteresztő típusok azok, amelyek már önmagukban is hangulatosak: könnyedségük és fényáteresztő képességük az adott függöny mintájától, színétől és minőségétől függően változik, de sosem annyira, hogy sötétítőként használhasd.
A manapság kifejezetten divatos narancs és sárga színekben pompázó függönyök például mindig napos hangulatot kölcsönöznek a szobának, míg egy világoskék darabbal hűvös, nyugodt légkört teremthetsz.
A korábban szinte egyeduralkodó fehér csipkefüggönyökön kívül a függönytípusok száma ma már szinte végtelen. Egyre divatosabbak például az organza függönyök, amelyek a szivárvány minden színében, színjátszós és színátmenetes kivitelben, valamint egyenes és gyűrt formában is kaphatók, néhány variációjuk pedig hímzett vagy rátétes applikációkkal, zsenília-beszövésekkel díszített.
Az organza szinte üvegszerű, teljesen átlátszó anyag, ezért érdemes legalább két és félszeres behúzással számolnod, különösen a világos színeknél, hogy megfelelő tömegű hatást érj el. Ha azonban kevésbé átlátszó, kicsit opálosabb hatású anyagot szeretnél, válaszd az az úgynevezett voile-t - ejtsd voál -, amely elsősorban pasztell, világos árnyalatokban kapható színes, nyomott mintákkal vagy hímzéssel.
Egy szín, egy minta, egy hangulat
Ahhoz, hogy teljes összhangot érj el a lakásban alkalmazott textilek között, érdemes olyan textilcsaládot választanod, amelyek egy szín-, illetve motívumvilágra épülnek.
Ezek a kollekciók tálcán kínálják a variációkat, hiszen egyszerre tartalmaznak szélesebb és keskenyebb csíkos anyagot, ezekkel megegyező, de egyszínűeket, és természetesen ugyanazokból a színekből, minőségből kisebb-nagyobb mintájú textileket. Több olyan család is létezik, ahol a tervező, gyártó a sötétítőhöz már fényáteresztő függönyt is javasol. Az anyagokat érdemes variálni a függönyön, a drapérián, a díszpárnán és az ágytakarón. Néhány minőség olyan, hogy kárpitozni is lehet vele, de akár még falkárpitként is használhatod.
A ma "függönyei"
Modern és egyre divatosabb függönyözési lehetőség a római roló és a lapfüggöny, azonban mindkettő speciális karnisrendszert igényel, ezért alaposan végig kell gondolnod, hogy van-e elegendő helyed az alkalmazásukhoz. A lapfüggönynél ugyanis a lapokat oldalra kell elhúzni, tehát szükség van minimum egy lap szélességű helyre az ablak mellett, ahová szükség esetén kihúzhatod a függönyt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A római rolónál ugyanígy helyre van szükség, esetében azonban az ablak tetejénél van szükség minimum annyi helyre – amit a roló hossza határoz meg -, hogy felhúzott állapotban még ki tudd nyitni vagy billenteni az ablakot. Vannak viszont olyan szerkezetek is, amelyek az ablak keretére szerelhetőek.
Jó, ha tudod!
Hogy megtudd, mégis mennyi anyagra van szükséged a kívánt függönyhöz, először is le kell mérned a magasságát a karnistól számítva! A szükséges anyagmennyiséget több módon számíthatod ki: a mennyiség elsősorban függ attól, hogy a választott anyag szélessége avagy a magassága adott. Alapszabály viszont, hogy a fényáteresztő függönyből a karnis hosszának minimum duplája, a sötétítő függönyből pedig minimum a másfélszerese szükséges. Nagyon hasznos lehet, ha a textilek kiválasztásához a lakásban lévő tapéta vagy - egy darab papírra felkent - falfesték mintáját, a burkolat vagy szőnyeg egy darabját, esetleg a bútorok szín- illetve anyagmintáját is magaddal viszed.
OLVASD EL EZT IS!
- fény
- bútor
Így újítsd fel az otthonod ingyen!
- fény
- olcsó
5 rafinált fortély, ha kicsi a lakásod
- bútor
- konyha