Rákot okozhat a házimunka - Döbbenetes eredményt hoztak a kutatások

A következő kutatási eredményeket érdemes megismerned.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A káros házimunkáról szóló elméletek eddig csak arra szolgáltak, hogy elodázzuk a takarítást, ám kiderült, hogy valóban komoly egészségügyi következményei lehetnek az otthon végzett munkának.

Különösen a háztartásbeli hölgyek vannak nagy veszélynek kitéve, több kutatás bizonyítja ugyanis, hogy otthonunk tele van méreganyagokkal, ami megnöveli többek között a tüdőrák kialakulásának kockázatát is.

Hiába tartózkodsz a dohányzástól, és kerülöd még a dohányfüst passzív belélegzését is, sajnos te is veszélyben lehetsz.

Veszélyes szerves anyagok

Az amerikai Environmental Protection Agency, vagyis környezetvédelmi ügynökség egyik statisztikája szerint a háztartásbeli hölgyek 40%-kal több méreganyaggal találkoznak, mint a nővérek, akik egész nap tisztító- és fertőtlenítőszeres közegben tartózkodnak.

Sőt, azt is kimutatták, hogy a rák kialakulásának kockázata 55%-kal magasabb azoknál a nőknél, akik otthon dolgoznak, mint munkába járó társaiknál.

Mint kiderült, mindez az illékony szerves vegyületeknek köszönhető: az oldószerek, növényvédők, fertőtlenítők és a háztartási tisztítószerek permete keveredik a levegővel, amit könnyedén belélegezhetsz, de egy részüket le is nyelheted, sőt, ezek az anyagok a bőrön keresztül is könnyen felszívódhatnak. Azonban különösen a tüdő veszélyeztetett a káros hatások által.

A leggyakoribb mérgező anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ám nem csupán ezekről az anyagokról, hanem a radonról is megállapították, hogy növeli a tüdőrák kockázatát. Magas radonszintet a salakos építőanyagból készült házszerkezet, illetve födém okozhat, mely különösen a jól szigetelt, zárt terekben veszélyes, ahol ritka az alapos szellőztetés. A pincék, szuterének és a földszinti szobák azok, melyek főként veszélyeztetettek, mert ezek vannak a talajhoz a legközelebb.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezért veszélyes a radon

A radonból származó bomlástermékek kiülnek a falfelületekre, bútorokra, pultokra, sőt, még az aeroszolrészecskékre is, melyek a különböző spray-kből származnak. Bár egyik sem veszélytelen, az aeroszolrészecskére tapadt bomlástermékek különösen sok bajt okozhatnak, ugyanis belélegezve a hörgőkre tapadhatnak, roncsolva a sejteket, melyek sajnos elpusztulhatnak, vagy egyéb káros összetevőkkel találkozva - például vegyszerek vagy dohányfüst hatására - rákos elváltozássá is fajulhatnak.

7 veszélyes dolog a háztartásban, amivel meg is mérgezheted magad

Nézegess képeket!

Elolvasom

Védekezés

Természetesen nem kell tétlenül ülni és várni, hogy ezek az anyagok mikor okoznak majd valamiféle károsodást. Először is, ki kell deríteni, hogy milyen magas a radonszint az otthonodban. Bár ezt elsődlegesen lakásfelújításnál javasolt megtenni, ha éppen nem vagytok érintettek az átalakításban, akkor is ellenőriztetheted, az országban több intézmény is vállal szintmérést. Ennek lényege, hogy néhány napra egy műszert helyeznek el a házban, és a mért adatok segítségével megállapítják, van-e okod aggodalomra. Korábbi cikkünkből egyébként kiderítheted, milyen tipikus jelei vannak a radon jelenlétének.

Természetes szerek a háztartásban:

A vegyszeres takarítás helyett pedig azt ajánljuk, térj át a természetes praktikákra, melyeket nagymamáink is használtak egykor. Ezzel nem csupán a környezetet óvod, de a saját egészségedet is. Illetve ne feledkezz meg a bőséges és kiadós szellőztetésről se, mert a friss levegő igen hatékony fegyver a különböző bomlástermékekkel szemben.

Ezt is szeretjük