Te jól csinálod? Így kell helyesen szellőztetni
A fűtési szezonban is muszáj elvégezni
A szellőztetés hiánya betegséghez és penészhez is vezethet.

- Pattanás, puffadt arc és bőrszárazság: az alkohol a bőrre is káros hatással van »
- Furcsa képek jelentek meg a 35 éves Irina Shaykról: zöld hajjal mutatja be a magányos jövőt »
- 7 híresség, aki divatot teremtett merész frizurájával: már akkor így viselték a hajukat, amikor még senki nem merte bevállalni »
- Kiderült, Dobó Kata miért szakított Andy Vajnával: 8 év után zárta le élete egy szakaszát
- Auschwitzban halt meg a 14 éves lány: utolsó fotói még megrázóbbak színesben
- Anyja egy kartondobozban hagyta a fiút születése után: a férfi 30 év múlva megkereste
- Fekete Dávid válik: felesége a három gyerekkel elhagyta
- Hogy néz ki egy női test közel 100 kilós fogyás után? A 31 éves nő bátran megmutatta, miután egészséges lett
A levegőcsere alapvető higiéniai feltétel a helyiségek lakhatóságához. A lakás levegője idővel elhasználódik, ami a légutak és az allergiás tünetek megjelenésének szempontjából sem kedvező, nem beszélve a páraképződésről.
A lakóhelyiségekben az épületben tartózkodók napi életvitelből adódó természetes tevékenysége, a főzés, a mosás, a fürdés, különösen az őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, a páratartalom növekedését idézi elő, mely a tervezetten kialakított szellőzés hiányában a falfelületeken és a nyílászárók felületein csapódik le.
A nagy belső páratartalom rontja a komfortérzetet, idővel pedig a páralecsapódás a felületi foltosodás és a penészesedés jelentette esztétikai hibák mellett az épület szerkezeti elemeit is károsítja.
Hogyan kell jól szellőztetni?
Megfelelő szellőztetéssel azonban megelőzhető, illetve megoldható a probléma. A szellőztetés egyik módja a rövid ideig tartó, intenzív szellőztetés, amikor is az ablakokat rövid időre teljesen ki kell tárni. A téli hónapokban, ha a kinti levegő hőmérséklete 0 Celsius-fok alá csökken, ez az egyedüli helyes szellőztetési mód.
Ha ilyenkor az ablakot csak résnyire hagyod nyitva, viszont hosszabb ideig, lehűl a lakás, ha azonban gyorsan is intenzíven szellőztetsz, nem hűlnek le a falak és a bútorok, az általuk tárolt hő pedig könnyen felmelegíti a friss levegőt. Érdemes naponta kétszer is átszellőztetni a lakást.
A másik szellőztetési módszer a tartósabb szellőztetés, amit az ablak bukó helyzetbe való állításával lehet elérni. Ez a módszer megfelelő a nyári hónapokban, illetve akkor, ha a kinti és a benti hőmérséklet között nincs nagy különbség.
A szellőztetés mértéke függ az ablaktípustól is
Kevesen tudják, hogy az új, korszerű műanyag és faablakos helyiségekben sokkal gyakrabban kell szellőztetni, mint a régi faablakosakban. A régi faablakok ugyanis az esetek többségében nem zártak tökéletesen, vagy szinte egyáltalán nem tömítettek, ezért a levegő folyamatosan mozgott.
Napjaink ablakai azonban nagyon jól záródnak, illetve tömítenek, nincsenek olyan rések, melyeken a levegő be tudna jutni. A jó tömítőképesség, a pontos záródás nagyon fontos az ablak hőszigetelési tulajdonságai szempontjából, de a lakótér levegőjének higiéniája, a vízpára lecsapódása szempontjából a jó záródás nem biztos, hogy optimális megoldás a lakókra nézve.
Télen lényegi kérdés e fűtésen való spórolás
Ha nem csak a megfelelő szellőztetési módszer alkalmazásával szeretnél spórolni a fűtésszámlán, hallgass meg egy szakértőt!
A modern, nagyon szorosan záródó ablakokkal ellátott helyiségeket gyakrabban kell intenzíven szellőztetni. Ezt sarkig tárt ablakkal végezd, ami lehetővé teszi, hogy a levegő perceken belül teljesen kicserélődjön, emellett akár naponta háromszor is szükség lehet rá.
Te milyen gyakran szellőztetsz?

Kiadja a CSER Kiadó.
A könyv ára 3995 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.