Így segíthetsz a Magyarországon telelő gólyáknak: mutatjuk, mivel etetheted őket
Mutatjuk, kinek szólhatsz, ha segítségre szoruló gólyát látsz, és mit adhatsz neki enni.
Minden évben akadnak olyan gólyák, amelyek a hosszú és megpróbáltatásokkal teli költözés helyett inkább az áttelelést választják. Ezek az itt maradt példányok - amennyiben sikerrel vészelik át a telet - valószínűleg a következő évben sem kelnek útra. Ennek elengedhetetlen feltétele a megfelelő táplálék.
A gólyák rengeteg dolgot elfogyasztanak - esznek kisebb rágcsálókat, kígyókat, gyíkokat, halakat, de főleg rovarok kerülnek az étlapjukra. A télen ezek száma jelentősen megcsappan, ám hiányukban is többféle élelem marad számukra a hazánkban, különösen akkor, ha enyhe a tél, és kevés hó esik. Ráadásul sok helyen etetéssel is segítik a táplálkozásukat.
Hogyan segíthetsz a gólyáknak télen?
Azt fontos kijelenteni, hogy általában a Magyarországon telelő egyedek nem igénylik a segítséget, hiszen képesek ellátni magukat, és bőven rendelkezésükre áll a természetben az élelem. Lehetnek azonban esetek, amikor az állatoknak mégis támogatásra van szükségük.
Ilyen például, ha az állat megsérült vagy legyengült. Onnan tudhatod, hogy sérült példánnyal van dolgod, ha a madár nem repül el, amikor felé indulsz, csak odébb-biceg, esetleg csak egy-egy métert tesz meg szárnyon. Ilyenkor érdemes értesíteni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület illetékeseit, akik szakavatott segítségben részesíthetik a gólyát.
Ha különösen kemény a tél, vagy úgy látod, hogy a madár alultáplált és gyenge, etetéssel is próbálkozhatsz. A gólyák elfogadják a 10 centinél kisebb halakat, de szívesen eszik a kolbász vastagságú nyers húsdarabokat is - a disznóhús kivételével, amely fertőzésveszélyes -, valamint a különböző belsőségeket, mint amilyen a máj, a szív vagy a zúza. Egerek, patkányok is kerülhetnek elé. Fontos azonban, hogy célzottan próbálkozz, hasraütésszerűen ne tegyél ki nyers húst az udvarra vagy parkba, hiszen nagy eséllyel csak a rókákat, nyesteket, patkányokat vonzod a közelbe vele!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A gólya napi táplálékigényét 3-5 tenyérnyi keszeg vagy egy marék marhahúsnyesedék egészében fedezi - írják a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Honlapján. Ezeket pedig úgy érdemes a madár elé tárni, hogy közben nem próbálod túlzottan megközelíteni. Az ételt érdemes 15-20 méterről alacsonyról induló mozdulattal a madár közelébe dobni, azután hagyni, hogy maga találja meg, fedezze fel azt.
Soha ne tedd az etetőbe
A kerted madarait is segítheted téli etetéssel. Azonban vannak ételek, amelyeket jobb nem kitenni az etetőbe, mert akár meg is ölhetik a kis tollas vendégeket. Mutatjuk, mikkel vigyázz.
A képek forrása: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- otthon
- újrahasznosítás