Ez az egyszerű reggeli szokás segít csökkenteni a stresszt és fókuszálni - Te meg szoktad csinálni?

Sokat dob a kedven, de a legtöbben lusták vagyunk megcsinálni.

Beágyazás hatása a kedvre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rendetlen otthon gyakran rendetlen lelket takar. Azok, akik képtelenek rendszerezni a dolgaikat, gyakran szétszórtak, nehezükre esik kezelni a stresszt és az érzelmeiket, míg akik mindent rendben tartanak, általában összeszedettebbek és céltudatosabbak.

Persze a képlet korántsem ilyen egyszerű, vannak bizonyos szokások, amik bizonyítottan segítenek a mentális egészségen és jókedven. Ilyen például a beágyazás is.

Beágyazás hatása a kedvre

A rendezett otthon különösen idős korban kulcsfontosságú. Tanulmányok szerint hatvan felett segít megőrizni az agyműködést, és csökkenti a demencia esélyét, ha figyelsz a környezetedre. Utóbbiból azonban nem csak az egyén profitál: egy másik tanulmány szerint a rendezett élettér növelheti a nagylelkűséget. A kérdőíves kutatásból kiderült, hogy azok az önkéntesek, akik egy rendezett szobában töltötték ki a kérdőíveket, nagyobb valószínűséggel mondták azt, hogy adományozni szeretnének egy jótékonysági szervezetnek, mint azok, akiket egy rendetlen szobában kérdeztek ki.

GettyImages-851155080
Fotó: Burak Karademir / Getty Images Hungary

Pozitívan kezdődik a nap

Ahhoz, hogy egy szokás rögzüljön, körülbelül 18-254 nap, átlagosan 66 nap kell. Így van ez a beágyazással is. De miért is fontos annyira ez a reggeli rutin? Az ágy bevetése egy remek módszer a nap beindításához, ami aztán kellő motivációt ad a további teendőkhöz is. Legyen az egy borús hétfő reggel, amikor semmihez sincs kedved, a beágyazással rögtön hatékonyan beindíthatod a figyelmed, és nem utolsósorban fejlesztheted az önfegyelmet. 

Teljesítmény érzését nyújtja

A reggeli beágyazástól rögtön produktívnak érzed majd magad. Ha olyan típus vagy, aki nehezen veszi rá magát a kötelességekre, ez a szokás a teljesítmény érzését nyújtja majd, és javítja a hangulatot. Természetesen az ágyazás nem gyógyír a komolyabb mentális problémákra, azonban ha rosszabb időszakban is kitartasz, büszkén és optimistábban tekintesz majd magadra.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Növeli a produktivitást

A beágyazásnak egy rakás olyan pozitív velejárója lehet, amire elsőre nem is gondolnál. A jó szokások hullámhatást válthatnak ki, és további produktív tevékenységeket generálhatnak. Charles Duhigg, a termelékenység tudományával foglalkozó író A szokás hatalma című könyvében kifejti, "a napi beágyazás összefügg a termékenységgel, a jobb közérzettel és a pénzügyi tudatosság képességével. Nem arról van szó, hogy egy rendezetlen ágy kevesebb könnyelmű pénzszórást okoz. De valahogy ezek a kezdeti jó szokások olyan láncreakciókat indítanak el, amelyek segítenek a többi kedvező berögződésnek érvényesülni.”

Egy ezer ember (ötszáz rendszeresen és ötszáz nem rendszeresen beágyazó) részvételével készült tanulmány szerint a beágyazók 82%-a úgy véli, hogy egy kis feladat elvégzése a nap elején segít nekik abban, hogy egész nap produktívak legyenek. 79%-uk hozzátette, hogy az ágyazás fontos része a nap jó kezdésének, és az ágyazók 74%-a mondta, hogy a nap végére minden teendője végére ért.

GettyImages-1475277967
Fotó: SrdjanPav / Getty Images Hungary

Segít lenyugodni

Életünk körülbelül egyharmadát a hálószobában töltjük. Egy rendezett hálószoba segít megnyugtatni az elmét és racionálisnak maradni. Arról nem beszélve, hogy sokkal hívogatóbbá teszi a szobát, és nyugodt légkört teremt.

Javítja az alvást

A National Sleep Foundation felmérése szerint azok a résztvevők, akik arról számoltak be, hogy rendszeresen beágyaznak, 19%-kal nagyobb valószínűséggel mondták azt, hogy éjszaka jól alszanak. Ennek oka elsősorban, hogy rendezett hálószobában alszanak el. A válaszadók 75%-a azt is elmondta, hogy a tiszta, friss ágynemű javította az alvásminőségét. A Sleepopolis azt is megállapította, hogy a rendezett szobában való alvás a résztvevők 62%-ának nem csak az elalvás előtt segített abban, hogy nyugodtabbnak érezzék magukat, hanem ébredés után is energikusabbnak.

Nyitottabbá tesz

Egy 2018-ban kétezer ember körében végzett felmérés szerint az ágyazás több, mint személyes preferencia. A kutatás szerint valójában sokat elárul egy ember személyiségéről az, hogy beágyaz-e. A tanulmány kiderítette, hogy az "ágyazók" általában kalandvágyóak, magabiztosak, és társaságkedvelőek, míg azok az emberek, akik nem ágyaznak be, jellemzően félénkek, szeszélyesek, kíváncsiak és szarkasztikusak.

Így használj ki minden négyzetcentit a hálóban - 8 tipp, amivel a kicsi szoba is kényelmes lesz

A hálószobák esetén szinte mindegy a méret, hiszen kis területet is könnyen otthonossá tudsz tenni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük