Ezért ne süss alufóliában ételt - Komoly betegséget okozhat

Sokan ebbe csomagolják az alapanyagot sütéskor, pedig nem tanácsos.

Alufóliában sütés veszélyes
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha halat, zöldséget vagy húst süt az ember, gyakran alufóliába csomagolja, hogy az étel megőrizze a szaftosságát. Azt azonban, lehet, hogy nem tudod, hogy ez a művelet bizony káros hatással lehet az egészségre.

Ezért ne süss alufóliában ételt 

Míg régen a réz töltötte be ezt a szerepet, manapság a kedvezőbb árú és praktikusabban tisztítható alumíniumból készülnek a különböző serpenyők, merőkanalak és egyéb konyhai eszközök. Ezek nem jelentenek veszélyt, azonban az alufóliában sütés annál inkább. Különösen igaz ez a fűszeres, savas ételek esetében.

GettyImages-1397720782
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Az emberi szervezet hatékonyan képes kis mennyiségű alumínium kiválasztására. Ez azt jelenti, hogy az alumíniumnak való minimális kitettség nem jelent problémát: az Egészségügyi Világszervezet napi 40 mg/testsúlykilogrammban állapította meg a biztonságos napi bevitelt. Tehát egy 60 kg-os személy esetében a megengedett bevitel napi 2400 mg.

A legtöbb ember azonban sokkal több alumíniumot vesz magához, mint az javasolt lenne. Az alumínium jelen van a kukoricában, a sárga sajtban, a sóban, a fűszernövényekben, a fűszerekben és a teában. Használják a főzőedények gyártásához, valamint olyan gyógyszerekben, mint a savlekötők és az izzadásgátlók. Az alumíniumból származó alumínium-szulfátot az ivóvíz tisztítási folyamata során alvadásgátlóként is használják.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tudósok mai napig vizsgálják, mekkora veszélyt jelent az alumínium az egészségre. Kutatások bebizonyították, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek agyszövetében például magasabb az alumíniumkoncentráció. Ez arra enged következtetni, hogy az Alzheimer-kór egy modern betegség, amely a társadalom iparosodásával összefüggő, megváltozott életkörülmények miatt alakulhatott ki.

Az alumínium túlzott bevitele egyéb egészségügyi kockázatokat is jelenthet. Tanulmányok szerint a magas alumíniumbevitel káros lehet egyes csontbetegségben vagy vesekárosodásban szenvedő betegek számára. Emellett csökkenti az agysejtek növekedési ütemét.

GettyImages-1005331184
Fotó: Bet_Noire / Getty Images Hungary

Az alumínium konyhai eszközöket általában olyan védőréteggel vonják be, ami meggátolja annak beoldódását az ételbe. Ezzel csak az a gond, hogy a mosogatással járó súrolással a réteg elkopik, a védelem megszűnik. Ezt úgy kerülheted el, ha új edényeknél többször felforralsz benne vizet, addig amíg az alja matt nem lesz. Ez természetes oxidációt eredményez, és bár a serpenyő csillogása elkopik, az egészséged szempontjából mindenképp jó ötlet.

Az alufóliával kapcsolatban a kutatók azt javasolják, hogy igyekezz mellőzni a sütés során. Különösen kerüld, ha citrom- vagy paradicsomlében, alkohollal vagy sok fűszerrel főzöl, ezek ugyanis fokozottan oldják. Helyette üvegedény vagy porcelán használatát javasolják a sült ételek elkészítésekor. A hideg ételek fóliába csomagolása biztonságosabb, bár hosszú távon ez sem ajánlott. 

Így fut fel biztosan az élesztő - Kerüld el a leggyakoribb hibákat!

Az élesztő a kelt tészták lelke, feltéve, hogy sikerül felfuttatni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük