Szabadulj meg bármilyen rossz szokástól 3 lépésben - Pszichológus tanácsai segítenek benne

Fontos, hogy jó szokásokra cseréld a káros berögzüléseket.

Rossz szokások feladása három lépésben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az év elején sokan tesznek fogadalmat, melyeknek gyakori eleme a rossz szokások - mint a dohányzás, a túl sok felesleges aggódás vagy a lusta életmód - feladása.

Ha valóban szeretnél ezektől megszabadulni, érdemes a következő három lépést követned. 

Szabadulj meg bármilyen rossz szokástól 3 lépésben

A rossz szokások feladása időbe telik, ami egyénenként változó, és eltarthat 18 és 254 nap között szinte bármennyi ideig, legalábbis a Virginia Orvosi Egyetem pszichiátria és viselkedéskutató professzora, Karen Ingersoll szerint. Hogy pontosan mennyi ideig is tart, függ attól, hogy milyen rossz szokástól próbálsz megszabadulni, és hogy mennyire következetesen ismétled az ezeket kiváltó új, pozitív szokásokat. 

pozitív gondolkodás
Fotó: Oscar Wong / Getty Images Hungary

A kulcs ugyanis, hogy találj valamit, ami helyettesítheti a káros szokásaid. A pozitív gondolkodás is sokat segít, amihez ebben a cikkben kaphatsz tippeket. Szintén fontos, hogy adj időt magadnak, és ne egyik napról a másikra akarj megválni tőlük. Dr. Ingersoll a következő háromlépéses módszert javasolja helyette. 

Képzeld el az új éned

Először is azokra a jó szokásokra gondolj, amiket szeretnél elsajátítani, és arra, hogy hogyan szeretnéd majd érezni magad a gyakorlásuk után. Ilyen új szokás lehet, hogy kevesebbet tévézel, ezért többet alszol, és másnap energikusabb leszel. Vagy nemcsak chaten írsz a barátaidnak, hanem közös programot szervezel velük. Ha átgondolod, vagy akár le is írod, milyen ember akarsz lenni, nagyobb lesz a motivációd, hogy tényleg véghez vidd az új dolgokat. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Gondold végig, mit is kell tenned, hogy új ember legyél

A következő lépésben kérdezd meg magadtól, milyen lépéseket kell tenned a mindennapjaid során, hogy azzá a személlyé válj, akit elképzeltél. A végleges cél helyett azokra az apró lépésekre koncentrálj, amik segítenek majd hosszú távon. Például az esti mobilozás azonnali elhagyása helyett először csak vedd észre, hogy mit csinálsz. Majd lassan cseréld le másra, akár egy könyv olvasására, amitől hamarabb elalszol. Egy idő után pedig már elő sem akarod majd venni a mobilod. 

Figyeld meg, mennyit fejlődtél

Egy rossz szokás abbahagyása során folyamatosan ellenőrizd magad, amire már különböző applikációk léteznek. De ha pont a túlzott mobilozástól próbálsz megszabadulni, csak vegyél egy füzetet, és írd bele, mennyit haladtál, mindennap. Azt is írd le, ha a rossz szokásod visszatért, és azt, mikor sikereket értél el. Az önellenőrzés nagyon fontos eszköz a rossz szokásoktól való megválásban és azok újra cserélésében. Ne feledd, az igazi változás időbe telhet, és ne keseredj el, ha visszaestél, mivel ez is a folyamat része.

6 szokás, ami gyorsan tönkreteszi a legszorosabb barátságokat is - Szabotálják a kapcsolatot

Észrevétlenül teszik tönkre a legrégebbi barátságokat is ezek a szokások. Sokan elkövetik ezeket a hibákat.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük