Mi az az OCD, és mi jellemző rá? A kényszeres betegség legfőbb tüneteit sokan nem ismerik fel

A kényszerbetegség, vagyis az OCD nagyon megnehezíti a beteg életét, sokan mégsem ismerik fel, hogy komoly problémáról van szó.

Az OCD, vagyis a kényszerbetegség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kényszerbetegséget vagy az OCD-t egyre többen ismerik, és sokan rosszul is használják a sok tiktokos és instagramos tartalomnak köszönhetően. 

Pedig ez egy valódi és komoly probléma, ami nem csupán a legismertebb tünetből, vagyis abból áll, hogy valaki például többször most kezet az átlagnál. A betegség ugyanis rengeteg nehézséget okoz a mindennapok során.

Mi az az OCD?

A kényszerbetegség, vagyis az obszesszív-kompulzív zavar legjellemzőbb tulajdonsága, hogy az illető az akaratán kívül létrejövő gondolatoktól, félelmektől szenved, a feszültség csökkentésére pedig különböző cselekvéseket hajt végre. Ezek a tevékenységek gyakran a beteg szemében is irreálisak, ijesztőek vagy akár fenyegetőek és teljesen értelmetlenek, mégsem tud velük leállni, ugyanis csak így tudja megfékezni a benne kialakuló szorongást és stresszt.

A kényszergondolatok és kényszercselekvések sokak számára semmiségnek tűnnek, sőt egyesek elbagatellizálják őket külső szemlélődőként, pedig erősen akadályozzák a beteget a megszokott életvitelében. Jellemző, hogy ezek a cselekvések sok időt és energiát elvesznek a mindennapokból.

Az OCD két fő komponense, a megszállott gondolatok és a kényszeres cselekvések megnehezítik a hétköznapokat, és bár az illető általában tisztában van vele, hogy értelmetlenek és feleslegesek, mégsem tud velük leállni, ugyanis csakis úgy csökkentheti a stresszt, ha elvégzi őket. 

A kényszerbetegség tünetei

Ezek például gyakori kézmosásban, villanykapcsolgatásban, kopogásban, tisztálkodásban, régi tárgyakhoz való ragaszkodásban, a tárgyak szabályos rendezésében, szimmetriával, pontossággal vagy vallással kapcsolatos kényszerben, esetleg különböző aggodalmakban, félelmekben nyilvánulnak meg. Például az OCD-s személyekre jellemző, hogy mindig rettegnek attól, hogy nem zárták el a gázt, nem csukták be az ablakot, az ajtót, nem húzták ki a vasalót, mielőtt elindultak otthonról.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az ön-, illetve közveszélyes viselkedés gondolata is jellemző lehet. Az ebben szenvedő személyek gyakran úgy érezhetik, hogy kárt kellene tenniük önmagukban vagy azokban az emberekben, akik rosszat tesznek nekik, feszültséget okoznak bennük - ezt nevezzük agresszív kényszereknek. A kényszerbetegeknek kapcsolataikban is folyamatos megerősítésekre van szükségük, például folyton hallaniuk kell, hogy szeretik őket, jó társak, szülők, vagy kételkednek abban, hogy a megfelelő partnert választották-e. Az is előfordulhat, hogy valakinek az alapvető értékeivel, vágyaival kapcsolatos szexuális gondolatai lesznek.

Szokásai alapvetően mindenkinek vannak, és a hibátlanságra való törekvés is természetes. De fontos különbséget tenni az egészséges és az egészségtelen tevékenységek, gondolatok között. Akkor viszont orvoshoz kell fordulni, ha az ember - vagy akár környezete, családja - úgy érzi, ezek akadályozzák a mindennapjaiban, megnehezítik hétköznapjait, és hátráltatják az életében, feladatai elvégzésében.

A hivatalos definíció szerint akkor beszélhetünk kényszerbetegségről, ha a kényszeres cselekvés legalább napi egy órát vesz el a beteg életéből. 

Az OCD kiváltó okai és kezelése

Az OCD kialakulásának okai még a tudomány számára sem teljesen tisztázottak. Valószínűsíthető, hogy a hátterében a neurotranszmitterek csökkent szintje állhat, de családi háttér vagy korábbi, elszenvedett és elnyomott trauma vagy stresszes életesemények is kiválthatják.

A neurológiai problémák és az agyban lejátszódó biológiai folyamatok mellett genetikai okok is eredményezhetik, ugyanis jellemző a családi halmozódás. Az obszesszív-kompulzív zavar egyébkén a világ lakosságának körülbelül 1%-át érinti, ami kevésnek tűnhet, de pontosabb számokban mérve ez nagyjából 70 millió embert takar.

A kívülállók gyakran csak annyit tanácsolnak a betegeknek, hogy egyszerűen tereljék el a figyelmüket, felejtsék el a kényszergondolatokat, és hessegessék el őket, de ez egyáltalán nem így működik. Fontos, hogy az ebben szenvedők szakszerű segítséget kapjanak, és pszichiáterhez forduljanak. Hatásosnak bizonyul a kognitív viselkedésterápia, de gyakran gyógyszeres kezelésre is szükség van - legtöbbször SSRI-k, vagyis szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók formájában.

5 viselkedés, ami személyiségzavart jelez - Elsőre ártalmatlannak tűnhetnek

Hétköznapi dolgoknak tűnnek, mégis személyiségzavarokra engednek következtetni ezek a viselkedések.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük