6 jel, hogy kényszerbeteg vagy

Ötvenszer visszaszaladsz, hogy bezártad-e az ajtót? A poharakat nagyság sorrendben teszed be a szekrénybe? Zavar a rendetlenség?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kényszerbetegség mentális zavar, jellemzői a kényszeres gondolatok és/vagy kényszeres cselekvések, amelyek jelentős mértékben megzavarják a beteg mindennapi életét. A kényszerképzetek céltalan, visszatérő és nyugtalanító gondolatok, ezeket a beteg nem képes elviselni és ezért erős szorongást érez. A kényszercselekvések visszatérő rituális viselkedési formák, melyek végrehajtásának a beteg képtelen ellenállni. Véghezvitelüknek csak az a célja, hogy a beteg a kényszeres gondolatok által kiváltott szorongást enyhítse. A kényszerképzetek és kényszercselekvések naponta több órát is elvehetnek a beteg életéből.

A kényszeres gondolatok tulajdonképpen akármit magukban foglalhatnak. Egészen apróságoktól kezdve, komolyan gyötrő rémálmokig. Bár a legtöbben a kényszerbetegséget mindig egy komoly mentális problémával kötik össze, sokkal több ember szenved valamilyen kényszeres tevékenységtől. Ötven emberből legalább egyet nyilvánítanak hivatalosan kényszeresnek, de kényszeresnek nevezhető tulajdonképpen mindenki, aki rögeszmésen ragaszkodik valamilyen cselekvési folyamathoz, vagy gondolathoz.

A kényszerbetegség hat jele

A beteg:

  1. fél attól, hogy beszennyez valamit vagy ő maga lesz piszkos;
  2. fél, hogy elront, tönkretesz valamit vagy megsért, megsebesít valakit;
  3. fél a hibázástól;
  4. fél, hogy nem megfelelően viselkedik;
  5. kényszeres késztetést érez a rendre, szimmetriára;
  6. túlzott bizonytalanságtól, kétségektől szenved.

A kényszerbetegség leggyakoribb területei:

  • mosás, takarítás
  • ellenőrzés
  • rendrakás, elrendezés
  • gyűjtés és felhalmozás
  • számolás és ismétlés.

Hétköznapi példák, a kényszerbetegségre

A tisztaság-mánia az egyik leggyakoribb kényszerbetegség. A folyamatos, görcsös rendrakási kényszer, az állandó törölgetés tökéletes jelei annak, hogy rögeszmés vagy. Ha valaki az asztalon hagy egy poharat, biztosan nem bírod ki, hogy ne tedd el azonnal. A takarítási kényszerhez hozá tartozik, hogy nem maga a tisztaság az, ami vonz, hanem a takarítási folyamat. Így például egy takarítónő felvétele biztosan nem oldja meg a problémádat, hiszen nem engeded, hogy ő végezze el. Neked kell.

Kényszeresnek nevezhető az is, ha állandóan visszamész ellenőrizni, vajon bezártad-e az ajtót. A legtöbb betegnél ez az ellenőrzés még akkor is bekövetkezik, ha egyébként pontosan tudja, hogy bezárta az ajtót, az ellenőrzés önmagában kényszeresen hozzá tartozik a nap indulásához.

De lehetnek ennél sokkal kisebb jelei is a rögeszmésségnek. Ha például a poharakat mindig ugyanabban a sorrendben teszed be a szekrénybe és amikor valaki más sorrendben teszi el, nem bírsz elaludni, amíg nem rendezed őket vissza. De ugyanez elmondható bármi másra is.

Kényszerbetegség a 21. században

A huszonegyedik század legújabb kényszerbetegsége a kényszeres vásárlás. A legtöbb beteg megszállottként vesz meg mindent, sokszor teljesen céltalanul és értelmetlenül. A betegség eleinte egy hagyományos függőséggel kezdődik, amikor maga a vásárláskori boldogság-, siker-, és elégedettségérzet kelti az újabb vásárlás igényét. Aztán idővel, ha ez fokozódik, a beteg eljut abba stádiumba, amikor már vásárlás nélkül képtelen eltölteni egy napot. De ekkor már régen nem a vásárlás nyújtotta boldogság az, ami hajtja, hanem maga a cselekvési folyamat. Ahogyan leemeli az árut a polcról, majd kifizeti. Ha például már nincs pénze vásárolni, akkor is bemegy a boltba és végig simogatja a pulóvereket, eljátssza a vásárlást, hogy kielégüljön az ez iránti mentális kényszeressége.

OLVASD EL EZT IS!

no szomor
  • menstruáció
  • női egészség

A menstruációs panaszok lelki háttere

Ezt is szeretjük