Ezeknek a szülőknek válhat nárcisztikussá a gyerekük: így alakítják ki bennük a személyiségzavart

A szülői nevelés rejtett csapdái: vajon akaratlanul is nárcisztikus személyiséget formálunk gyermekünkből?

Nárcizmus kialakulása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nárcisztikus személyiségzavar kialakulása gyakran gyermekkorban gyökerezik, és a szülői viselkedés jelentős szerepet játszik ebben a folyamatban. Bár a genetikai hajlam is befolyásoló tényező lehet, a környezeti hatások, különösen a nevelés, meghatározóak a személyiségzavar kialakulásában.

A nárcizmus kialakulása

A szakértők szerint három fő módja van annak, hogy a gyermekek nárcisztikussá váljanak:

  • Túlzott elismerés a felszínes tulajdonságokért: amikor a gyermeket túlzottan elkényeztetik a felszínes tulajdonságai miatt.
  • Az érzelmek alulértékelése: ha a gyermek érzelmei nem kapnak megfelelő figyelmet és elismerést.
  • Trauma vagy bántalmazás: amennyiben a gyermek trauma vagy bántalmazás áldozatává válik.

Dr. Ramani Durvasula pszichológus, a nárcizmus és a nárcisztikus bántalmazás szakértője szerint, bár ezek a tényezők nem garantálják a nárcisztikus személyiségzavar kialakulását, a nárcisztikus személyiséggel rendelkező felnőttek gyermekkorában gyakran megtalálható legalább egy ilyen tényező.

Nárcizmus kialakulása 2
Fotó: Tony Anderson / Getty Images Hungary

A túlzott elismerés veszélyei

Sokan úgy gondolják, hogy a gyermek elkényeztetése a nárcizmus egyetlen útja, de a túlzott elismerés ennél összetettebb. Ez azt jelenti, hogy a gyermeket csak a felszínes tulajdonságaiért, például a tehetségéért vagy a külsejéért értékelik, ami azt tanítja neki, hogy ezek a külső tulajdonságok adják a valódi értékét. A szülők túlzottan elkényeztethetik a gyermeket azzal is, ha engedik, hogy következmények nélkül jelenetet rendezzen, vagy ha azt tanítják neki, hogy különlegesebb, mint mások.

 Természetesen minden szülő különlegesnek tartja a gyermekét, de mindenki különleges – mondja dr. Durvasula.

 A nárcisztikus környezetben azonban ez úgy hangzik: te jobb vagy mindenki másnál. Te különlegesebb vagy mindenki másnál. Szinte olyan, mintha a szülő nagyzási mániája vetülne a gyermekre. Ez egy másik út a nárcizmushoz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az érzelmi elhanyagolás hatásai

Catherine Del Toro mentálhigiénés tanácsadó szerint azok a szülők, akik értékelik gyermekük teljesítményét, de leértékelik az érzéseit, nárcisztikus gyermeket nevelhetnek. Ugyanez vonatkozik azokra a szülőkre is, akik érzelmileg távolságtartóak vagy hanyagok.

 Azok a szülők, akik nem vesznek részt a gyermekük életében, akik nem szánnak időt a beszélgetésre, akik nincsenek jelen a mindennapokban, nagyobb valószínűséggel nárcisztikus gyermeket nevelnek, mert a gyermek vágyik a folyamatos figyelemre. Vágyik a felsőbbrendűség érzésére, ezért fontos, hogy szülőként minél jobban részt vegyünk a gyermekünk életében – mondja a szakértő.

A trauma és a bántalmazás szerepe

A bántalmazást elszenvedő gyermekeknél (ez lehet verbális is) nagyobb a kockázata a mentális egészségügyi problémák, valamint a nárcisztikus személyiségzavar kialakulásának.

 Az érzelmi bántalmazás származhat otthonról, de más környezetből, például az iskolából is – mondja Catherine Del Toro.  Ha például a gyermeket az iskolában zaklatják, az is nárcisztikus hajlamok kialakulásához vezethet.

Nárcizmus kialakulása 1
Fotó: Elena Medvedeva / Getty Images Hungary

Hogyan előzhető meg a nárcizmus kialakulása?

A szakértők a következő tanácsokat adják a szülőknek a nárcizmus kialakulásának a csökkentésére:

  • Empátia modellezése: a gyermekek a szüleiktől tanulnak. Ha a szülők nárcisztikusan viselkednek, a gyermekek átveszik ezt a viselkedést.
  • Az empátia jutalmazása: nem szabad csak a teljesítményt értékelni. Dicséret akkor is járhat, ha például kedvesen játszik a fiatalabb testvérével vagy más gyerekkel.
  • A gyermek megtanítása mások érzéseinek a figyelembevételére: a szülő beszélgessen a gyermekével a filmekben, mesékben látott vagy olvasott karakterek motivációiról és érzéseiről.
  • A gyermek valódi érdeklődésének a támogatása: ez azt jelenti, hogy engedni kell, hogy a gyermek azt csinálja, amiben jó, és ünnepelje az eredményeit.
  • Érzelmek kimutatása: a szülő mutassa meg a gyermekének, hogyan kell kezelni a fájdalmat és a csalódást.
  • Minőségi idő a gyerekkel: akármilyen elfoglalt is, mindenki szánjon időt a gyermekére.

5 szokás, ami rejtett nárcizmusra utal – Vedd észre időben a jeleket

Ha ezt csinálja a másik, nárcisztikus: figyeld a szokásait, és ismerd fel gyorsan!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük