2 egyértelmű jel, hogy nárcisztikussal van dolgod - A pszichológus árulta el őket

Erről a két szokásról, viselkedésről azonnal felismerheted a nárcisztikusokat.

A nárcizmus jelei a pszichológus szerint
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nárcisztikusokra jellemző a beképzeltség, a hiúság, az önhittség és az önzés. A  személyiségzavar a beteg önmaga iránt érzett erőteljes szégyen- és elégedetlenségérzetéből táplálkozik. Hogy ezzel megbirkózzanak, védekezésként saját érzéseik másokra való kivetítését, a támadást, mások okolását használják, illetve mindent elkövetnek, hogy bebizonyítsák, hogy felsőbbrendűbbek környezetüknél.

A nárcizmusnak is több típusa van. A grandiózus nárcisztikusok túlzó mértékű csodálatot várnak el másoktól, azt hiszik, különlegesebbek mindenkinél, állandóan rivalizálnak, és önmagukat, saját jólétüket mindennél előrevalóbbnak tartják. Eltúlozzák eredményeiket, egyedi bánásmódot várnak el, és kihasználják az embereket saját érdekeik miatt. Mark Travers pszichológus a Psychology Today oldalán árulta el, mi az a két jel, amiről azonnal felismerheted őket - ezeket foglaltuk össze mi is lentebb.

Két jel, hogy nárcisztikussal van dolgod 

Állandó csodálatot igényelnek

Erőteljes igényük van az állandó csodálatra, dicséretre, és szinte azt várják el, hogy imádják őket. Minderre valójában azért van szükségük, hogy megerősítsék törékeny önbecsülésüket, és alátámasszák azt, hogy tényleg fontosak, felsőbbrendűek. Ez a csodálatra való törekvés a kapcsolatokat is befolyásolhatja.

Állandó figyelemigényük van, folyamatos elismerésre és különleges bánásmódra vágynak, és úgy viselkednek, hogy felhívják mások figyelmét. Például dicsekednek az eredményeikkel, igyekeznek bókokat kapni, és elérik, hogy ők legyenek a középpontban. Míg kezdetben az önbizalmuk vonzó lehet, idővel önközpontúságuk feszültté teszi, tönkrevágja a kapcsolatokat.

Borzasztóan eltúlzott önképpel rendelkeznek, elhiszik magukról, hogy tehetségesebbek, vonzóbbak, sikeresebbek másoknál. Ha nem kapják meg azt a csodálatot, amit ezekért cserébe várnak, megsértődnek, vagy elutasítóvá válnak a környezetükkel szemben. Kezdetben idealizálhatják partnerüket, figyelmességgel és szeretettel árasztják el őket, hogy elnyerjék a csodálatukat. Ha azonban a partner nem teljesíti irreális elvárásaikat, vagy megkérdőjelezi felsőbbrendűségüket, akkor a nárcisztikusok gyakran lenézik őket, lekicsinylik az elért eredményeiket.

Jellemző rájuk még a manipulatív viselkedés is: különböző taktikákat vetnek be a csodálat kiváltására, mindent megtesznek, hogy megnyerjék az embereket. Ez a viselkedés azonban gyakran felszínes és nem őszinte kapcsolatokat eredményez, és feszültséghez, konfliktusokhoz vezet. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az intimitás fenntartásával is gyakran akadnak nehézségeik. Az igazi intimitás kölcsönös empátiát, tiszteletet és érzelmi sebezhetőséget igényel, amelyek a nárcisztikusokból gyakran hiányoznak. Ez megnehezíti számukra, hogy mély, tartalmas kapcsolatokat alakítsanak ki másokkal. Előfordulhat, hogy nehezen tudják átérezni partnerük érzéseit vagy előtérbe helyezni szükségleteiket, ami egyoldalú kapcsolati dinamikához vezet.

Folytonos rivalizálás

A nárcisztikus rivalizálás olyan védekező stratégiákat foglal magában, amelyek célja az egyén önképének védelme a másokkal szembeni agresszív viselkedés révén. Ez a jellemvonás a mélyen gyökerező bizonytalanságot és a felsőbbrendűségi érzés fenntartásának állandó igényét tükrözi. A nárcisztikus rivalizálásban erős egyének kizsákmányoló magatartást tanúsíthatnak, és irigységet táplálhatnak mások teljesítményei iránt, mivel ez veszélyezteti grandiózus énképüket. 

A kapcsolatokban a nárcisztikus rivalizálásnak mélyreható és káros hatásai lehetnek. Érzékenyek a kritikára, mivel igen törékeny az önbecsülésük. Amikor olyan visszajelzésekkel szembesülnek, amelyek megkérdőjelezik az énképüket, védekezően, haraggal vagy agresszióval reagálhatnak ahelyett, hogy megpróbálnák egészségesen megoldani a kapcsolati problémákat.

Jellemző rájuk az irigység és a neheztelés, megpróbálják felülmúlni partnerüket, hogy megvédjék énképüket. Állandóan összehasonlítgatják elért eredményeiket, ez pedig irigységhez, konfliktusokhoz vezet, és széthúzza a kapcsolatot. Például kritizálják a másik fontos prezentációját, ami sok ellenségeskedést, bizonytalanságot szül. Az ilyen viszonyokból hiányzik a támogatás és az együttérzés.

Viselkedésük gyakran agresszív, és sokszor konfrontálódnak. A nárcisztikus rivalizálás megnyilvánulhat gyakori vitákban, hatalmi harcokban, gaslightingban vagy érzelmi manipulációban a kapcsolatokban. Előfordulhat, hogy ellenségeskedéshez és megfélemlítéshez folyamodnak azért, hogy fenntartsák a kontrollt, félelmet és feszültséget keltsenek. 

Az építő beszélgetések szintén hiányoznak a nárcisztikusok kapcsolataiból. Az empátia hiánya súlyosbíthatja a konfliktusokat, és megakadályozhatja a konstruktív kommunikációt vagy a kompromisszumkészséget. A grandiózus nárcisztikus arrogáns viselkedése megnehezítheti a konfliktusok megoldását, mivel hajlamosak kizárólag a saját vágyaikra összpontosítani, miközben figyelmen kívül hagyják partnerük nézeteit és érzéseit.

A nárcisztikus embereket a testbeszédükről is felismerheted - 8 mozdulat, ami jellemző rájuk

Te felismernél egy nárcisztikus embert a mozdulatairól? Ha ezeket figyeled, könnyű dolgod lesz.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük