Megalázva mások előtt: ezt kell tenni a pszichológus szerint, hogy te kerekedj felül
Így lehet kihozni a legjobbat a borzasztóan kellemetlen helyzetből.
Sajnos az életben mindenkinek rengeteg konfliktussal, kínos helyzettel kell szembesülnie, hiszen nem lehet minden tökéletes, és olyan sincs, hogy valakit a környezetében lévő összes ember kedvelne. Talán nem is létezik olyan, aki ne került volna még megalázó szituációba, azonban ezeken sokszor nem könnyű túllendülni.
Egy ilyen esetben a legtöbben nem tudják, mit reagáljanak, hogyan viselkedjenek, hogy a lehető legjobban jöjjenek ki belőle. Érdemes visszaszólni, vagy jobb hallgatni? Mi a leghasznosabb reakció? Pszichológusok meséltek a helyes cselekvésről a Psychology Today oldalán.
Így kezeld a megalázó helyzetet!
Az első és legfontosabb dolog, hogy nem ajánlott azonnal, hirtelen haragból vagy sértődésből válaszolni. Az agy ilyenkor lefagy, és nem biztos, hogy rögtön a megfelelő tettre ösztönöz, ezért érdemes egy pici szünetet tartani, és gyorsan átgondolni, hogy biztosan azt szeretnéd-e tenni, ami épp eszedbe jutott. A hallgatás vagy a higgadt viselkedés sokszor hasznosabb, mint a mérges visszaszólás. A szakértők szerint a megalázás áldozatai sokszor még kellemetlenebb helyzetbe kerülnek, ha veszekedésbe és szópárbajba bonyolódnak a másikkal.
Azt is érdemes tudatosítani, hogy az illető lehet, hogy nem is szándékosan akart ilyen szituációba hozni, és előfordulhat, hogy nem a személyed ellen indult a támadás, csupán rossz napja van. Ha így gondolod, akkor a legjobb megoldás vagy ignorálni a sértő megjegyzést, vagy pedig azt kérni, hogy beszéljetek kettesben, majd elmondani neki azt, hogy ez mennyire nem volt fair, és mennyire rosszulesett.
A legjobb reakciók a szakértők szerint
Az idegtudósok szerint egy érzelmekkel teli szituáció, beszélgetés esetében 20 perc van arra, hogy irányt váltson a helyzet, ezért ennyi idő alatt tudod a megalázó helyzetet is semlegesíteni. A legegyszerűbb megoldás, ha csak gyorsan témát váltasz. Úgy kell csinálnod, mintha nem is hallottad volna, és nem vetted volna magadra a megalázó szavakat, majd rögtön egy konfliktusmentes, átlagos kérdéskörre terelni a társalgást.
Az is jó lehet, ha egy vicces mondattal oldod fel a szituációt, de ebben az esetben figyelj arra, hogy ne legyen sértő, és ne gerjesszen még több problémát. Lehet egy frappáns visszaszólás, egy humoros témaelterelés, de a lényeg, hogy ne adódjon belőle még nagyobb gond. Ha egy ilyen mondatot bedobsz, nemcsak, hogy megleped a másikat, de még a körülötted lévők is gyorsabban el fogják felejteni a dolgot, és teljesen másképp állnak majd hozzá.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kérdezz vissza, és legyél kedves!
Szintén beválhat, ha visszakérdezéssel reagálsz. A szakértők szerint leginkább azok hasznosak, amelyek elbizonytalanítják a másikat a tettét illetően. „Rossz napod van?”, „Szerinted ez megoldja a problémát?”, „Mit is mondtál?” - ezek a mondatok a másikra terelik a figyelmet, ezáltal elbizonytalanítják, és arra késztetik, hogy átgondolja, finomítsa az előző mondandóját. Sok esetben előfordul, hogy ezek után nyoma sem marad a megalázó szituációnak.
Megzavarhatja a másikat az is, ha igen kedvesen és bájosan reagálsz, mert azt látja majd, hogy nem érte el a célját. Ilyenkor a legtöbben visszavonulnak, és abbahagyják a bántó, megalázó viselkedést. Ráadásul mások is csak azt fogják látni a helyzetből, hogy nem te vagy kínos helyzetben, hanem az ellenfél tette, szavai voltak kellemetlenek.
Természetesen előfordul az is, hogy a visszaszólás és a szópárbaj a legjobb megoldás, azonban sok esetben érdemes ezt elkerülni. Ha viszont úgy érzed, muszáj visszavágnod, légy benne biztos, hogy te kerülsz majd ki győztesen a helyzetből. És, ami a legfontosabb: tudatosítsd magadban, hogy a megalázó szituációk elkerülése lehetetlen, ezért ahelyett, hogy napokig, hetekig ezen rágódsz, próbáld meg elfelejteni őket, és úgy viselkedni, mintha mi sem történt volna.