5 egyszerű mondat, ami nagyban megkönnyíti az életedet - A coach szerint sok nehéz helyzetből kisegítenek

Karin Kuschik önmenedzsmentcoach szerint ezeket a mondatokat mindenkinek rendszeresen használnia kellene a hétköznapokban.

Mondatok, amik megkönnyítik az életedet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak mondatok, amelyek egyszerűnek és jelentéktelennek tűnnek, közben mégis nagy hatalommal bírnak, és hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerülhess konfliktusokat, időt takaríts meg, előremozdíthatják a karrieredet, vagy építhetik az emberi kapcsolataidat, és segítenek abban, hogy egyértelműbb, hitelesebb legyél.

Karin Kuschik, a Der Spiegel bestsellerírója több mint húszévnyi önmenedzsmentcoachi tapasztalattal a háta mögött számtalanszor megfigyelte, hogyan teremtünk drámát magunknak a tisztánlátás, a határhúzás és a megbecsülés hiánya miatt. 50 mondat, ami megkönnyíti az életedet című könyvével pontosan erre kínál hatékony megoldásokat. Sorra vettünk a kötetből néhány fontos, hasznos mondatot, amiket mindenkinek meg kellene jegyeznie, és amiket mindenkinek érdemes lenne gyakrabban használnia.

Mondatok, amik megkönnyítik az életedet

„Erre most nem tudok időt szánni.”

A szakértő szerint gyakran a szándék és a belátás sem elegendő ahhoz, hogy megváltoztassuk viselkedésünket vagy a folyamatokat. Néha egész egyszerűen saját személyiségünk áll az utunkba. Úgy véli, bármilyen okos stratégiákat is alkalmazunk az időgazdálkodáshoz és a prioritások kitűzéséhez, egy bizonyos ponton elérkezik az a pillanat, amikor túlterheltek leszünk, mert valaki ránk tol egy plusz projektet, ledob egy dossziét az asztalra úgy, hogy közben ezekkel nem akarunk foglalkozni, mert magunkra így is kevés idő jut

Ebben a pillanatban sokan így szólnak: „Elnézést, de ezt a legnagyobb jóindulattal sem tudom megtenni. Sajnos nincs rá időm. Meg tudnál kérni erre valaki mást?” Ez azonban szerinte nem elég hatásos, jobb inkább hangsúlyozni azt, hogy nem rajtad kívül álló okokból van ez így, hanem a saját döntésed miatt. „Erre nem akarok most időt szakítani. Teljesen el vagyok foglalva az XY projekttel.”

Azt ajánlja, a „nem tudok” helyett mondd azt, hogy szeretnék/akarok/nem szeretnék/nem akarok. Ez ugyanis felelősségteljesen és nyilvánvalóan hangzik, azt mutatja, hogy a szakmai szempontokat is figyelembe véve hoztál döntést.

„Úgy vélem, ez a te problémád.”

Ez egy olyan mondat, amivel röviden és tömören rá tudsz tapintani a lényegre és az összefüggésekre. Egy pillanat alatt megkönnyítheti az életedet. Különösen akkor, ha nemcsak kimondod, de valóban így is érzed. Ha valaminek tényleg semmi köze nincs hozzád, akkor jobb, ha egyenesen visszaküldöd. Könnyen megégetheted magad, ha magadra vállalod mások problémáit.

Arról nem beszélve, hogy ha akarnád, sem tudnád megoldani, mert nem lehet. Persze sokan vannak, akik igenis szeretik belerángatni a másikat a saját drámájukba, de a szakértő szerint ezt nem szabad hagyni.

A cikk az ajánló után folytatódik

„Egyedül szeretnék lenni.”

A szakértő azt javasolja, képzeljünk el egy olyan viselkedést, amely szembemegy az értékeinkkel, vegyünk ebből egy minimális adagot, fűszerezzük meg vele azt a helyzetet, ami jelenleg nehézkesnek tűnik. Az eredmény? Hirtelen minden sokkal könnyebb lesz. Az élet túlságosan értékes ahhoz, hogy olyan emberekkel töltsd az idődet, akik nem is érdekelnek, vagy hogy olyan dolgokról beszélgess, amik nem adnak semmi pluszt az életedhez.

A bájos lemondás tehát nem más, mint az élet megkönnyítése. És hogy mit adhat ez a mondat? Időt, önbecsülést, egyértelműséget.

„Ezt inkább nem szeretném megígérni.”

Azok számára lehet nagyon hasznos ez a mondat, akik bár határozottnak tűnnek, gondolatban azonban elköteleződés nélkül ide-oda ugrálnak a beszélgetések során. Ugyanis minden egyes alkalommal, amikor nem ezt mondják, fokozzák az esélyét, hogy problémát okoznak maguknak és másoknak.

Azzal kellene tisztában lenni, hogy mi az, amit meg akarunk ígérni, és mi az, amit nem. Mert ki tudja, a másik hogyan hallja azt, amit mondunk? Túl sok kedvesnek induló beszélgetés fordult rosszra, amikor az egyik fél bevallotta: „Ezt csak úgy mondtam!” - és tette tönkre ezzel a másik napját, estéjét vagy egész nyaralását. 

Ha azt mondod, valamit nem szeretnél megígérni, azzal elkerülhetsz vitákat, döcögős kerülőutakat, sok-sok csalódást, emellett pedig egyértelműséget, harmóniát és sok időt is adhat neked ez a mondat.

„Végigmondom a mondandómat.”

A szakértő szerint könnyebb lesz az élet, ha úgy döntesz, hogy nem reagálsz izgalommal az idegesítő helyzetekre, különben a kis bosszúságból hirtelen nagy bosszúság kerekedhet. Persze jó lenne, ha mindenki hagyná, hogy a másik befejezze a mondandóját. Ha azonban valaki mégis félbeszakít, akkor jól teszed, ha nem veszed magadra, és egyszerűen csak ezt mondod: „Végigmondom a mondandómat.” Majd valóban végig is viszed.

Ez egy teljesen világos, magától értetődő, ám egyáltalán nem harcias kijelentés, amellyel nagy valószínűséggel el is éred, amit szeretnél. Szabadságot, méltóságot és tiszteletet ad ez a mondat.

Cikkünk Karin Kuschik 50 mondat, ami megkönnyíti az életedet című kötete alapján készült.

Karin Kuschik, a Der Spiegel #1 bestsellerírója több mint húszévnyi önmenedzsmentcoach-tapasztalatot tudhat a háta mögött. 50 mondat, ami megkönnyíti az életedet című könyvében ötven igazi csodafegyvert gyűjtött össze egy-egy találó mondat formájában, hogy nap mint nap megtapasztalhassuk a belső függetlenséget. Ezeket szakmai vagy magánéletükben egyaránt alkalmazhatjuk. Apró, de annál nagyobb hatású ,,felismerések", amelyek megnyugtatnak, vagy akár megdöbbenést váltanak ki - nem utolsósorban pedig megkönnyítik az életet.

Kiadja a Good Life Books (GLB) kiadó.

Ára 6490 forint.

A legsikeresebb emberek 10 leggyakoribb mondata - Érdemes eltanulni őket

A Harvardon végzett karriertanácsadó szerint ezeket mindenkinek gyakrabban kellene használnia a munkahelyén.

Elolvasom
Ezt is szeretjük