Az alacsony EQ-jú emberek 7 leggyakoribb mondata a pszichológus szerint

Az alacsony EQ-jú emberek ezeket a mondatokat használják a legtöbbször. Akinek magas az érzelmi intelligenciája, azoktól nem hallani őket.

Az alacsony EQ-jú emberek mondatai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az EQ a hétköznapokban sokkal fontosabb lehet, mint az IQ. Kutatások kimutatták, hogy a munkában és a magánéletben elért sikerek 80%-ban múlnak előbbin, és csupán 20%-ban az utóbbin. Dr. Cortney S. Warren, a Harvardon végzett pszichológus tapasztalatai szintén ezt támasztják alá. 

A szakember szerint a magas érzelmi intelligenciájú emberek képesek hozzáférni mások érzelmeihez, felébreszteni azokat, megértik a nonverbális jelzéseket, és erősebb kapcsolatokat tudnak kialakítani. Az EQ a viselkedést is befolyásolja, de szerencsére tanulható, és odafigyeléssel, tudatossággal növelhető. És hogy honnan vehető észre az, ha alacsonyabb a szintje? Ide kattintva elolvashatod a legfőbb jeleket, de a pszichológus szerint a beszéd is leleplezi: elárulta a CNBC oldalán, mely mondatok utalnak rá.

Az alacsony EQ-jú emberek mondatai

„Nem változom. Ez vagyok én.”

Az érzelmi intelligencia összefügg a változásra, tanulásra, fejlődésre való képességgel. Akiknél ez alacsonyabb, azok gyakran merevebbek, számukra ez nagyobb küzdelmet jelent. A szakértő szerint fontos a meggyőződés, de az is, hogy az ember nyitott legyen az új lehetőségekre. 

Ezt mondd helyette: „Jobban át kell kell gondolnom azt, amit mondtál. Nyitott akarok lenni az önmagammal kapcsolatos visszajelzésekre még akkor is, ha nehéz őket hallani.”

„Nem érdekel, hogy érzel.”

Más emberek érzelmeinek figyelmen kívül hagyása az alacsony EQ jele. Az empátiahiány, különösen akkor, ha valaki nehéz időszakon megy keresztül, megnehezíti a kölcsönös, támogató kapcsolatok kialakítását. 

Ezt mondd helyette: „Sajnálattal hallom, hogy ideges vagy. Hogy lehetek a segítségedre?”

„A te hibád, hogy így érzek.”

Az erős érzelmi intelligenciával rendelkező emberek nem hibáztatják a külvilágot az érzéseikért. Megértik, hogy az érzéseik abból fakadnak, ahogy belsőleg érzékelik a körülményeiket. Nem mások felelőssége, hogy megváltoztassák, megjavítsák az érzelmeinket. Csak lehetőséget adnak arra, hogy megértsük magunkat, és határokat húzzunk.

Ezt mondd helyette: „Most nagyon érzelgős vagyok. Én úgy látom a helyzetet, hogy…”

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

„Csak tévedsz.”

Amikor visszajelzéseket kapnak, az érzelmileg intelligens emberek ahelyett, hogy a szélsőségekben ragadnának, inkább a másik megélt tapasztalataira összpontosítanak. 

Ezt mondd helyette: „Szeretném hallani a nézőpontodat akkor is, ha nem úgy látom a dolgokat, ahogyan te. Segítenél megérteni, miért érzel így?”

„Ne viselkedj ilyen őrülten!”

Akinek magas az EQ-ja, az képes meghallgatni más tapasztalatait anélkül, hogy túlreagálja, vagy magára vegye. Ez azt jelenti, hogy van öntudata és önbecsülése. 

Ezt mondd helyette: „Megértem, hogy most nagyon küzdesz. Bár azt hallom, hogy haragszol rám, úgy gondolom, hogy a reakciód inkább a múltadhoz kapcsolódik, mint ahhoz, amit most csinálok. Szerinted ez igaz?”

„Nem tudok megbocsátani neked.”

Ha valakinek erős az EQ-ja, az képes beleképzelni magát más helyzetébe, ez a készség pedig nyitottabbá teszi arra, hogy megbocsásson neki a hibáiért.

Ezt mondd helyette: „Most nehezen bocsátok meg neked. De aktívan dolgozom azon, hogy elengedjem ezt a neheztelést és haragot, mert szeretném, ha helyrehoznánk ezt, és továbblépnénk.”

„Az érzéseid irracionálisak.”

Képesek megkérdőjelezni a saját érzéseiket, egy kicsit kívülről szemlélni őket, és elemezni a racionális, irracionális oldalukat. De elismerik mások érzéseit is még akkor is, ha nem tudják, mi váltja ki őket.

Ezt mondd helyette: „Megértem, hogy most nagyon erősek az érzéseid, és jogosak is. Nem teljesen értem, miért érzel így, és nem teljesen értek egyet a helyzettel kapcsolatos álláspontoddal, de szeretnék. Tudsz nekem erről többet mesélni?” 

Teszteld magad! EQ-kvíz

Ebben az EQ-kvízben ellenőrizheted, hogy te is a magas érzelmi intelligenciájú emberek közé tartozol-e!

Csak a magas érzelmi intelligenciájú emberek tudják a helyes választ - EQ-kvíz

Ebben az EQ-kvízben ellenőrizheted, hogy te is a magas érzelmi intelligenciájú emberek közé tartozol-e!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük