Bosszantó lehet, de sokakra jellemző - Pszichológiai okok is állhatnak a rossz szokás mögött
Egyes tulajdonságok, sőt mentális problémák is magyarázatot adhatnak a jelenségre.
Minden baráti társaságban léteznek "késők", akik mindig utoljára jelennek meg a megbeszélt találkozón, és akikre gyakran sokat kell várni.
A késés bosszantó tud lenni a várakozó fél számára, de sokszor maga a késésben lévő személy sem érzi ilyenkor jól magát.
Ha te is az utóbbi csoportba tartozol, és szeretnél változtatni ezen, segíthet, ha megismered a háttérben álló lehetséges pszichológiai okokat.
A késés okai
A figyelemhiányos hiperaktivitásban szenvedőknek nagy nehézséget jelent időben odaérni valahova szétszórt, figyelmetlen természetük miatt. De más mentális betegségben, például depresszióban vagy szorongásos zavarban szenvedők is hajlamosak a késésre. Persze nem kell betegnek lenni ahhoz, hogy valaki tényleg állandóan késésben legyen. Elég csak néhány rosszul berögzült szokás vagy egyszerűen téves időérzék hozzá.
Sokan rosszul mérik fel, hogy valójában mennyi időbe is telik eljutni a buszmegállóig, vagy felöltözni és elindulni. Egy új, ismeretlen területen még tovább tarthat a kiigazodás. A Nature Reviews Neuroscience oldalán közölt tanulmány mindennek tudományos magyarázatot is talált. Mégpedig az agy hippokampusz részén található neuronokban, amik az időérzetünkért felelős sejtek. De hogy miért is működnek némelyeknél másképp, arra még nem született válasz.
Személyiséged is felelős lehet a késésekért
Egyes rád jellemző tulajdonságok szintén állhatnak a késés hátterében. Például a figyelmetlen emberek hajlamosak lehetnek elfelejteni az előre megbeszélt terveket. De az egyszerre több dolgot végzők is ritkábban végeznek időben a feladataikkal, mivel nem tudnak mindenre figyelni. Vannak olyanok is, akik a fontos időpontokra mindig időben megérkeznek, és betartják a határidőket, de a barátaikat megvárakoztatják.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Utóbbi esetben tudják, hogy nem kell súlyos következményektől tartaniuk, nem úgy mint egy munkainterjú vagy repülőgép indulása esetén. Mások pedig szándékosan halasztják el a nem kívánatos feladatokat, amihez a késés is remek eszközül szolgál. Ha neked is problémát okoz a pontosság, érdemes ébresztőket és emlékeztetőket beállítanod a telefonodra. Egy másik taktika pedig a találkozók előtti időpont határidőként való megszabása azért, hogy biztosan odaérj a valódi időpontra.
Olvass tovább - A depresszió újabb okait azonosították a kutatók
Újabb géneket hoztak kapcsolatba a depresszióval.
A depresszió újabb okait azonosították a kutatók: bizonyos személyiségtípusok hajlamosabbak rá
Újabb géneket hoztak kapcsolatba a depresszióval.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)