Hozzámentem a fiamhoz, az anyám a feleségem
A párválasztás a keresésről szól. Lehet, hogy olyan valaki után kutatsz, aki nem volt jelent a családban. A családállítás módszere segíthet.
Vajon mi alapján szúrsz ki magadnak valakit, és a másik miért éppen benned látja élete lehetséges párját? A családállítás segíthet felderíteni, vannak-e olyan készen átvett, azaz öröklött mintáid, melyek döntően befolyásolják a párkapcsolataid alakulását.
Miért szerethetsz bele első pillantásra egy férfiba?
Carl Gustav Jung svájci pszichiáter azt vallotta, hogy minden férfi magában hord egy képet a NŐ-ről, így, csupa nagybetűvel. Ezt nem tudatosan alakítja ki, a tudattalanjába van bevésődve, egyesül benne minden olyan tapasztalás és benyomás, amit az ősei az asszonyokkal kapcsolatban szereztek.
Ugyanígy van ez a nőkkel is, bennük is van egy velük született kép a FÉRFI-ról. Jung arra a különös megfigyelésére is felhívta egyébként a figyelmet, hogy a férfiak általában egyes számban, vagyis a nőről alkotnak képet, a nők azonban szívesen általánosítanak, és a férfiakról hordoznak magukban mintát.
A nők és a férfiak is ezt a bizonyos képet vetítik rá aztán lélekben az épp kiszemelt partnerükre. Jung azt állította, ennek köszönhető mind a hirtelen feltámadó, szenvedélyes vonzódás, mind pedig a megmagyarázhatatlan utálat.
A családállítás módszerével tetten érhetők ezek az olykor igen messziről, sok-sok generációval korábbról érkező tudattalan képek, minták, sőt, sok esetben még az is felfedhető, hogy honnan, kitől, milyen történetből erednek.
Nézd meg az apát, a fia lesz a férjed!
Mária a harmincas évei közepén jár, és 10 éve él együtt a férjével. Született eközben egy kisfiuk is. Nagyjából minden rendben van velünk, csak épp nem vagyunk boldogok - így summázta a helyzetét egy családállítási csoportban.
Az állításvezető kérdéseire elmondta még, hogy a párkapcsolata első évét leszámítva tulajdonképpen úgy élnek egymás mellett, mintha haverok lennének. Sokat beszélgetnek, ám minden testi kapcsolat megszűnt közöttük.
Amikor Mária a szüleiről kezdett mesélni, hirtelen elhomályosodott a szeme.
- Apám sokat ivott, és rendszeresen verte anyámat, néha még engem is bántott - mondta nagyon halkan.
- És a férjed? Mit lehet tudni az ő szüleiről? - kérdezte az állításvezető.
- Az apja nagyon korán meghalt, az anyja meg nem igazán törődött vele. A férjem nem képes felelősséget vállalni. Nem látom őt férfinak.
A párkapcsolatok rejtett háttere
A párkapcsolati állításoknál általában két szereplővel indulunk, a kérdező képviselőjével, illetve egy másikkal, aki lehet például az aktuális férfi az életében. Vele vagy nélküle? Nem is olyan könnyű szembenézni ezzel.
A képviselők megmutatják ugyanis a tudatosan fel nem ismerhető folyamatokat, hogy mi zajlik lélekszinten az egyik vagy másik félben, kiderülhet, van-e még kötés, kötődés a nő és férfi között. Olykor azonban nem várt, meglepő összefüggések jönnek elő. Így nagyot csalódhat, aki megerősítést vár a vágyaira, és igencsak meghökkenhet az is, aki valamilyen tudatos döntésére keres igazolást.
Annak van csupán esélye a családállítással megoldásra lelni, aki elég merész és nyitott arra, hogy befogadja, amit lát.
Családi minták összeillesztése
Mária döbbenten figyelte az állítást. A férje képviselője arról számolt be, hogy nagyon szereti a feleségét, de valahogy nagyobbnak és erősebbnek látja magánál, szívesen elfogadta, hogy neki az alárendelt szerep jut. A Máriát képviselő csoporttag szintén azt mondta, hogy fontos neki a férfi, ám mintha egy kisgyerek állna előtte, olyan elesettnek tűnik.
Így derült ki tehát, hogy Mária férje a házasságában próbálta megélni, bepótolni azt a szeretetet, amit nem kapott meg a szüleitől gyerekkorában. Ezért választott maga mellé egy gondoskodó, irányító nőt, akinek meg éppen egy gyenge - a lelkében kisfiú - férfira volt szüksége.
Máriában - az apja viselkedése miatt - az a családi minta rögzült ugyanis, hogy a férfiak durvák, bántalmaznak, tudattalanul hevesen tiltakozott tehát az ellen, hogy a párkapcsolatában is kitegye magát olyan helyzeteknek, mint amilyeneket gyerekkorában átélt. Biztosra ment a férje kiválasztásánál.
Esély az újrakezdésre
A nők nagyon gyakran az apjuk mását kutatják, a férfiak pedig az anyjukat keresik a nőkben. Ugyanígy az a nő, akinek öröklötten negatív érzelmei vannak a férfiakról, az első konfliktusnál rávetíti azokat a férjére. A családállító ilyen esetekben mindig azt keresi meg, milyen rejtett haszna származik az illetőnek az adott párkapcsolatból.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vannak-e készen átvett mintái, netán eleve ezekhez vonzott be társat maga mellé?
A valódi oldáshoz és megoldáshoz pedig a tudattalan mozgatórugókat kell megtalálni. A legfontosabb szabály, hogy az élet-, avagy házastársunktól soha nem kaphatjuk meg azt, amit a szüleinktől vártunk volna el.
Akinek sikerül elengednie az elvárásait, mintáit, egészen más szemmel néz majd a társára. Végre valóban szabadon és felelősséggel határozhat arról, hogy rá van-e szüksége. Egy ilyen döntés adja meg egyébként az újrakezdés esélyét. Vele vagy nélküle.
OLVASD EL EZT IS!
- szerelem
- családállítás
A férfiszerzés 5 legfontosabb lépése
- boldogság
- családállítás
A boldog párkapcsolat 3 feltétele
- szex
- szerelem