Százan osztoznak egy fürdőszobán: a holland lakóközösség mégis 40 éve működik

Már negyven éve sikeresen működik a kísérletként indult, alternatív lakhatási forma a holland kisvárosban.

Holland lakóközösség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lakóközösség tagjai a hálószobán kívül minden más helyiségen megosztoznak, így a fürdőn, a konyhán, a kerten és közös báron is. Bár néhányan még most is furán néznek az ott lakókra, több hasonló közösség működik Hollandia-szerte. 

Százan élnek együtt ebben a holland lakóközösségben

A Centraal Wonen Delft az egyik leghosszabb ideje működő holland lakóközösség, ami 1981-ben készült el. Az alternatív lakhatási forma egy négygyermekes családanya felvetése után jött létre, aki olyan épületegyüttest kért az építészektől, ahol a nők dolgozhatnak, és a háztartást is vezethetik, és amire szerinte a megoldás egy lakóközösség létrehozása volt, ahol a lakók megoszthatják a munkát egymás között. Az eredeti tervek csak részben teljesültek, a megépült közösségekbe ugyanis csak kevés gyerekes család költözött. 

A képen az első holland lakóközösség, a Hilversumban 1977-ben megnyitott projekt látható.
A képen az első holland lakóközösség, a Hilversumban 1977-ben megnyitott projekt látható.

Ennek ellenére a CW Delft azóta is működik több mint hetven más lakóközösséggel egyetemben. A lakók saját hálószobával rendelkeznek, de a fürdőszoba, a konyha és minden más helyiség közös. Van köztük fiatal pár, kétgyermekes család, és itt lakik az épületegyüttes tervezője, Flip Krabbendam is. Ő mesélt a Guardian újságírójának a kezdeti nehézségekről és tévhitekről, amik a projektet övezték. "Azt hitték, hogy egy csapat hippi vagyunk, akiket csak a szabad szerelem és az együttalvás érdekel. A helyi önkormányzat viszont támogatta a tervet, így létrejöhetett az új lakhatási forma" - mesélte Flip. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Még ma is vannak előítéletek a közösséggel szemben

Bár az elmúlt évtizedek megmutatták, hogy van jövője az ilyen típusú lakóközösségeknek, sokan még most is gyanakodva néznek az ott lakókra. Krabbendam ezért szeretné megmutatni a környéken lakóknak a közösséget, és különböző programokat szervez, ahol betekintést nyerhetnek az életükbe. A közösségi teremben például egy demenciával foglalkozó csoport szokott összejövetelt tartani. 

A lakhatási krízis Hollandiában is egyre súlyosabb, ezért egyre több lakó marad ezekben a közösségekben hosszú távon. Sokan közülük külföldiek, akik az elszigeteltség helyett ezt a lakhatási formát választják. Ahhoz, hogy valaki bekerüljön a közösségbe, egy interjún kell túljutnia, és írásban is ki kell fejtenie, miért is szeretne itt lakni. Ezek után jöhet egy próbavacsora, ahol olyan kérdéseket is feltehetnek, hogy ki milyen közlekedési táblával azonosítja magát. Ha valaki nem tud válaszolni erre a kérdésre, biztosan nem illik a közösségbe

Egyszerű, de fontos rajzok, amik mindenkit elgondolkodtatnak - Rájössz, mit üzen velük a művész?

Sokatmondó rajzokon ábrázolja a társadalom fontos problémáit a férfi.

Elolvasom

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary

Cikken belüli kép forrása:Wikimedia/Johan Bakker: Hilversume lakóközösség)

Ezt is szeretjük