2 munkahelyi viselkedés, ami gyerekkori traumára utal - A jól teljesítőket is érinti

A munkamánia, a túlzott konfliktuskerülés vagy éppen konfliktuskeresés mind-mind gyermekkori traumákat sejtetnek.

Gyermekkori traumák hatásai a munkakörnyezetre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyermekkori traumák sok esetben egész életünket végigkísérik, különösen, ha nem veszünk róluk tudomást. A munkahelyen az elfojtott problémák nagyon könnyen a felszínre kerülhetnek, hiszen az alá- és mellérendelt viszonyokat egyaránt fent kell tartani. 

Kapcsolatban vagyunk a főnökkel, a felettesekkel és a többi alkalmazottal is - ez pedig konfliktusoknak lehet a melegágya. Ha úgy érzed, kihasználnak a munkatársaid, vagy könnyen kerülsz konfliktusba a környezeteddel, lehet, hogy neked is trauma áll viselkedésed hátterében.

Gyerekkori traumák a munkahelyen

Trauma alatt persze nem feltétlenül kell súlyos dolgokra gondolni, lehet  csupán az elismerés hiánya, megugorhatatlan elvárások, helytelen bánásmód, vagy érzelmi elzárkózás. Az előbb említettek felnőtkorra furcsa védekező mechanizmusokat és problémákat generálhatnak.

GettyImages-1191540969
Fotó: Sanja Baljkas / Getty Images Hungary

A termelés- és profitorientált munkahelyeken kevés figyelmet kap az alkalmazottak mentálhigiénés állapota. Sajnos a vezetők gyakran nem figyelnek kellőképp a jelekre - pedig a rossz teljesítmény hátterében a fent említett gyerekkori traumák is szerepet játszhatnak. 

Ahogyan szülőként, úgy főnökként sem az erős kontroll, a megfélemlítés vagy az elvárások további emelése a megoldás. Természetesen a probléma figyelmen kívül hagyása sem vezet eredményre. A kulcs a másik megértésében van. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A gyerekkori traumákat mindenki másképp konvertálja át a személyiségébe. Az egyik típus a túlságosan konfliktuskerülő, maximalista típus, aki mindenkinek meg akar felelni. Ezek az emberek gyakran azért dolgoznak annyit, hogy végre megkapják azt az elismerést, amit gyerekként sosem kaptak meg a szüleiktől. Ők sajnos hiába sikeresek a munkában, mégsem fognak igazi kielégülést érezni, hiszen múltbéli sebeiket egy dicséret sem gyógyítja be.

Az ilyen emberek kerülik a konfliktust, mindenkivel kedvesek, segítőkészek. Érdekes módon mégsem kapják meg a kellő tiszteletet, sőt: rájuk sózzák általában a pluszmunkát, és gyakran kibeszélés tárgyát is képezik. Közülük kerülnek ki a munkamániások, munkafüggők is. Az ő fő feladatuk, hogy megtanuljanak nemet mondani, és ne hagyják magukat kihasználni.

GettyImages-157559879
Fotó: parema / Getty Images Hungary

A másik nagy típusa a gyermekkori traumát átélt dolgozónak pont, hogy keresi a konfliktust. Ők a bomlasztó, gyakran toxikus munkatársak, akik anno olyan mélyen megbántódtak, hogy felnőttként maguk is a bántalmazó szerepébe kerültek. Ők általában nagy fokú ellenszenvet váltanak ki munkatársaikból - ezért aztán minden munkahelyen magányra vannak ítélve. Bár velük a legnehezebb szót érteni, érdemes azonban a mélyére ásni problémájuknak, mert mélyen belül bennük is csak egy sebzett gyerek van.

Olvass tovább: 10 viselkedés, ami gyerekkori traumára utal a pszichoterapeuta szerint

Bár a test már felnőtt, és a lélek is bölcsebb, okosabb, tapasztaltabb lett, a gyerekkorban elszenvedett dolgok még mindig átüthetnek a felszínen, és valamilyen szorongó viselkedésben mutatkozhatnak meg.

10 viselkedés, ami gyerekkori traumára utal a pszichoterapeuta szerint - Elsőre nem biztos, hogy erre gondolnál

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük