5 kegyetlen és furcsa dolog, amit kevesen tudnak Észak-Koreáról: tűz esetén a vezetők képeit kell legelőször kimenteni
Észak-Korea bővelkedik furcsa és kegyetlen szabályokban, szokásokban. Ha például valaki bűnt követ el, akkor nemcsak őt, hanem az egész családját sújtják a következmények.
Észak-Korea a kívülállók számára egy teljesen más, titokzatos világ, amibe viszonylag kevesen kaphatnak mélyebb betekintést. A diktatúra az emberek életének szinte minden területét korlátozza, a szabályok pedig gyakran nemcsak szokatlanok, hanem kegyetlenek is.
Rengeteg furcsa dolog van, amit nem sokan tudnak az országról - ezek közül gyűjtöttünk most össze néhányat.
Tűz esetén a portrékat kell menteni
Létezik a diktatúrában egy szabály, amely jól mutatja, mennyit is ér ott egy ember élete. Tűz esetén az észak-koreaiak ugyanis nem menthetik először családtagjaikat, önmagukat, majd legfontosabb értékeiket, hanem a vezetők portréit kell azonnal kiszabadítaniuk a lakásból, hogy azokban ne tehessenek kárt a lángok. A Kim-dinasztia tagjairól készült képeknek kötelezően helyet kell kapniuk az otthonokban, a lakóknak pedig óvniuk kell őket, hiszen mélyen tisztelt vezetőik szerepelnek rajtuk. Ha mégsem ezt teszik, akár börtönbüntetésre is számíthatnak: tavaly például egy anya ellen eljárás indult, mert nem a portrékat, hanem gyermekeit vitte ki először a tűzből.
Három generációs büntetés
Az országban a háromgenerációs büntetési elv van érvényben. Ez azt jelenti, hogy ha valaki bűncselekményt követ el, és börtönbe vagy munkatáborba kerül, akkor az ítélet a szüleire és a nagyszüleire vagy akár a gyerekeire is vonatkozik: őket szintén diszkriminálják, megbüntetik, illetve akár munkatáborba is küldik.
Szigorú frizura- és ruhaszabályok
A kiszivárgott információk szerint Észak-Koreában az emberek csak az állam, azaz leginkább Kim Dzsongun által jóváhagyott frizurákat és ruhákat viselhetnek. Úgy tudni, körülbelül 28 engedélyezett hajvágás létezik, de egyes források azt állítják, még ennél is kevesebb, 15 haj közül válogathatnak a lakók. Az elmúlt hetekben pedig további fazonokat tiltott be a nagy vezér. A szűk vagy szakadt farmernadrág szintén tiltólistás, és feliratos pólókat sem hordhatnak az országban. Aki mégis megszegi az előírásokat, szintén büntetésre számíthat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Korlátozott tévé és internet
A diktatúrában szinte mindent szabályoznak, nem kivétel ezalól a televíziózás sem. A lakók mindössze három TV-csatorna közül választhatnak, de persze ezek adásai is szigorúan ellenőrzöttek. Leginkább híreket vagy tájékoztató, oktató jellegű vagy sportműsorokat sugároznak, és minden csakis engedéllyel kerülhet leadásra. Persze nem meglepő, hogy az interneten sem nézhetnek meg akármit. Egyrészt kevesen engedhetik meg maguknak azt, hogy számítógépet vásárolhassanak, másrészt pedig, akik mégis megtehetik, azok is csak engedéllyel használhatják a netet. A lakók a hazai zárt hálózatot érhetik el, és úgy tudni, összesen 28 oldalt nyithatnak meg ezen keresztül.
Állami engedély kell a fővárosba költözéshez
Kim Dzsongun azt szeretné, ha a legsikeresebb, legtehetősebb és legnagyobb hatalmú emberek laknának Phenjanban, ezért ha valaki oda szeretne költözni, az állam engedélyére van szüksége hozzá. Ha pedig valaki a fővárosban lakik, szintén nem hagyhatja el azt a vezetők jóváhagyása nélkül.
Ilyen nőnek lenni Észak-Koreában
Az már köztudott, hogy a területen igen szigorú szabályok uralkodnak, melyek gyakran az alapvető emberi jogokat is sértik, vagy akár teljesen a földbe tiporják. Rengetegen élnek mélyszegénységben, az éhezés mindennapos, gyakori probléma, a nők helyzete pedig még szörnyűbb: szinte teljesen kiszolgáltatottak a rendszernek és a férfiaknak.
Milyen nőnek lenni Észak-Koreában? Brutális dolgokat meséltek a megszökött asszonyok
Ahol mindennapos, társadalmilag szinte elfogadott jelenség a szexuális erőszak, a bántalmazás: az Észak-Koreában élő nők helyzete megdöbbentő és elkeserítő egyben.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- szabály
- észak-korea
8 kérdéses kvíz Észak-Koreáról: ki a diktatúra második legbefolyásosabb embere?
- ismerkedés
- észak-korea
Hogyan randiznak Észak-Koreában? Csak így kereshetnek párt az emberek a diktatúrában
- észak-korea
- diktátor