Hitler öngyilkosságához is köze lehetett? Misztikus erőt tulajdonítanak a Jézust átszúró lándzsának

Számos hiedelem fűződik Longinus lándzsájához.

Longinus lándzsája és Hitler
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy Krisztus szenvedése, kereszthalála és feltámadása új fejezetet írt a vallások történetébe és az emberiség történelmébe, úgy váltak a hozzá kapcsolódó tárgyak is kultikus jelentőségűvé a századok, évezredek során.

A torinói leplet senkinek sem kell bemutatni, az erről szóló kutatásokról itt olvashatsz bővebben, de a kereszt és a töviskoszorú darabjai, Veronika kendője és a Szent Szegek is gyakran emlegetett ereklyévé váltak. Csakúgy, mint az utolsó vacsorán megjelenő, majd Krisztus vérét felfogó Szent Grál, melynek a legendák gyógyulást és örök életet adó erőt tulajdonítottak. Létezik azonban még egy titokzatos tárgy, Longinus lándzsája, melyről egykor úgy tartották, világot legyűrő hatalmat ad annak, akinek birtokába száll.

A lándzsajelenet egy dániai templom freskóján.
A lándzsajelenet egy dániai templom freskóján.
Fotó: stigalenas / Getty Images Hungary

Ki volt, és mit tett Longinus?

A keresztény hagyomány szerint Longinus az a római katona volt, aki lándzsájával átszúrta halála után Jézus mellkasát a kereszten, hogy megbizonyosodjon róla, valóban kilehelte-e lelkét. János evangéliuma is leírja ezt, illetve azt is, hogy ekkor azonnal vér és víz folyt ki onnan, ami a tanítások szerint a kereszténység szentségeire, a keresztségre és az eucharisztiára utal.  

János evangéliuma csupán egy katonát említ név nélkül, a Longinus név apokrif iratokban és a keresztény hagyományban tűnik csak fel, és vélhetően maga a szó is a lándzsához kötődik, az azt takaró görög longche kifejezésből származhat. Egyes iratok szerint Longinus vak volt, vagy nagyon rosszul látott, ám Krisztus vére a szemére hullott, meggyógyult, megtért, és később szentként tisztelték.

Misztikus hatalom, amire Hitler is vágyott

A Sors és a Végzet Lándzsájaként is emlegetett Szent Lándzsa már a középkori alkotásokban is rendszeresen feltűnt, legyen szó képzőművészetről vagy irodalomról, és a történelemben is jelentős szerepet kapott, uralkodók, királyok, hadvezérek hittek erejében, abban, hogy segítségével megszerezhetik vagy megőrizhetik a hatalmat. I. Nagy Károlyról például úgy tartották, a csatában magával hordta, és mindaddig, míg birtokolta, legyőzhetetlen volt, Barbarossa Frigyes pedig azután lelte halálát, hogy elveszítette.

Hasonló hiedelmek keringenek a náci birodalommal és Adolf Hitlerrel kapcsolatban is, aki különös, egyesek szerint megszállott érdeklődést mutatott az okkultizmus és a vallási ereklyék iránt, és úgy hitte, hogy a Szent Lándzsa birtoklása hatalmat adhat neki a világ felett. 1938-ban az Anschluss után a bécsi Hofburg-palotából a nácik meg is szerezték a lándzsát, de a háború végén az amerikaiak visszavitték Ausztriába. Minderről Trevor Ravenscroft A végzet lándzsája című könyvében részletesen is ír, és bár az antropozófus író forrásait a történészek igencsak megkérdőjelezik, az elmélet sokak számára kellően hihető volt ahhoz, hogy továbbvigyék.

szent-landzsa-illusztracio

A legenda szerint Hitlert már akkor lenyűgözte a lándzsa, amikor fiatalon meglátta a Hofburg kincstárában, mikor pedig Németország annektálta Ausztriát, az első intézkedések közt szállíttatta Nürnbergbe az ereklyét. Állítólag hitt abban, csakúgy, mint például Heinrich Himmler, hogy a tárgyban olyan misztikus erő lakozik, mely neki is hatalmas biztosít, illetve segít megtartani azt.

A történet titokzatosságát erősíti, hogy úgy tartja, Hitler öngyilkossága is összefügghetett a lándzsával, mivel ugyanarra a napra esett, amikor az amerikai csapatok elfoglalták Nürnberget, és egy föld alatti bunkerben megtalálták a lándzsát, melyet később vissza is juttattak Ausztriába. Ez persze sokak szerint egyszerű véletlen, így, míg az történelmi tény, hogy Hitler valóban elvitette Bécsből, és Nürnbergben őriztette az ereklyét, a legenda többi részét a történészek szerint érdemes csupán történelmi spekulációként, kellő kritikával kezelni.

Itt őrzik ma a titokzatos ereklyét

A Hitler által megszerzett, majd visszavitetett lándzsát máig Bécsben, Ausztriában őrzik, a Hofburg Kincstárának kiállításán bárki által megtekinthető. Ez az egyik legismertebb lándzsaereklye, a különféle replikák mellett azonban több állítólagos, valódi változat is létezik, melyek egyikéről sem sikerült azonban bizonyítani, hogy eredeti lenne.

Longinus szobra a sevillai ketadrálisban.
Longinus szobra a sevillai ketadrálisban.
Fotó: duncan1890 / Getty Images Hungary

Míg a bécsi lándzsát őrizték a Szent Római Birodalom császárai is, a vatikáni Szent Péter-bazilika kincstárában egy másik is található, ennek valódiságát azonban a Vatikán sem ismeri el. Bár a kincstárba be lehet jutni, a lándzsa nem része az állandó kiállításnak.

Híressé vált a törökországi, Antióchiai Lándzsa is, melyet az első keresztes hadjárat alatt találhattak meg, a történészek szerint viszont ez hamisítvány lehetett, mára pedig el is veszett. Örményországban azonban máig látható egy másik változat, melyet a legenda szerint apostolok vittek oda az 1. században. 

Tudod, mi történt nagypénteken? Húsvéti bibliakvíz, hogy csiszolhass az alapműveltségeden

A húsvétról mostanában csak a sonka és a locsolkodás jut eszedbe? Tedd próbára a mélyebb tudásodat is kvízünkben!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary. A címlapképen a Hofburgban őrzött lándzsa látható, en.wikipedia.org, Falk2.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük